Z artykułu dowiesz się, dlaczego sikorki uważane są za pożyteczne ptaki oraz jaką rolę odgrywają w ekosystemie. Poznasz także największego naturalnego wroga sikorki. Czy może to być twój pupil albo zwierzę, które często pojawia się w pobliżu domu lub ogrodu?
Dlaczego warto zwabić sikorkę do ogrodu?
Zimą ptaki żywią się głównie nasionami i resztkami owoców. Warto je dokarmiać w tym ciężkim dla nich okresie, ponieważ nie tak łatwo o pożywienie w tym okresie. Dlaczego warto zachęcić sikorkę do zamieszkania w ogrodzie? Ponieważ latem ten gatunek ptaków zjada przede wszystkim owady, pająki, ślimaki i inne bezkręgowce. Zwierzęta te są wielkimi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami.
Naturalny wróg sikorki stanowi dla niej śmiertelne zagrożenie, dlatego, jeśli zależy ci na jej obecności, zadbaj o bezpieczeństwo. Możesz zbudować dla niej karmnik, w którym z łatwością schowa się w przypadku niebezpieczeństwa.
Sikorkę bardzo łatwo rozpoznać. Najczęściej występujący w Polsce gatunek to bogatka charakteryzująca się żółtym brzuchem i czarnym krawatem.
Kuna – naturalny wróg sikorki
Kuna leśna oraz domowa to naturalny wróg sikorki, pospolicie występujący na terenie całej Polski. Żywi się głównie małymi gryzoniami, ptakami, ale jej ofiara padają także drobne zwierzęta hodowlane. Najbardziej aktywna jest wieczorem i w nocy, dzień zazwyczaj spędza w kryjówce. Za schronienie służą jej opustoszałe dziuple, ptasie gniazda i szczeliny w skałach.
Budując schronienie dla sikorki, uwzględnij w projekcie doskonałe umiejętności wspinaczkowe kuny. Nie umieszczaj karmnika bezpośrednio w pobliżu przedmiotów, które ułatwią jej, dostanie się do ptasiego domku.
Jastrząb
Jastrząb to kolejny naturalny wróg sikorki. Tereny łowne obu ptaków często się pokrywają, ponieważ obydwa gatunki preferują miejsca zalesione i spokojne. Jastrząb poluje na wróble, sikory, gryzonie, ale też na średniej wielkości ssaki. Jest bardzo skutecznym łowcą, przed którym ciężko się zabezpieczyć.
Kot domowy
Ciężko powiedzieć, że kot to naturalny wróg sikorki, ponieważ uznany został przez specjalistów za gatunek inwazyjny. Jeśli w twojej okolicy grasuje wiele zwierząt tego gatunku, powinieneś zachować podobne środki ostrożności, jak w przypadku kuny. Koty polują na wiele ptaków, często dla zabawy. Jeśli jesteś właścicielem mruczka, to nie zalecamy pozwalać mu na swobodne wychodzenie z domu, ponieważ stwarza to zagrożenie dla niego, jak i otaczającego cię ekosystemu.
Szczur – naturalny wróg sikorki
Szczury pochodzą z Azji, ale wraz z człowiekiem rozprzestrzeniły się na cały świat. Są zwierzętami wszystkożernymi. W pierwotnym środowisku zamieszkiwały lasy i tereny porośnięte krzewami. Obecnie spotkać je można wszędzie tam, gdzie żyje człowiek.
Szczur często poluje na mniejsze zwierzęta, dlatego uznano go za naturalnego wroga sikorki. Zjada młode ptaki, jajka, ale poluje też na dorosłe osobniki. Szczury roznoszą wiele chorób, dlatego, jeśli zlokalizowałeś gniazdo tych gryzoni, pozbądź się go jak najszybciej, co pomoże też chronić ptaki w twoim ogrodzie.