Z tekstu dowiesz się, dlaczego nagie ślimaki są dużym zagrożeniem dla twoich upraw. Dowiesz się także, które zwierzę to naturalny wróg ślimaków bez skorupy i jak wykorzystać go w walce ze szkodnikami.
Dlaczego ślimaki nagie to szkodniki?
Działkowicze i ogrodnicy często sięgają po pomoc naturalnego wroga ślimaków bez skorupy. Jeśli jest ich dużo, to wszystkie ich gatunki wyrządzają duże szkody w ogrodzie, ale za najbardziej żarłoczne uważane są nagie odmiany. Ich przysmakami są buraki, fasola, kapusta, sałata i wiele innych warzyw.
Nie wybrzydzają, skuszą się nawet na wiele gatunków roślin ozdobnych. Często zjadają kiełkujące rośliny, przez co można mieć rażenie, że w tym roku nie wzeszły. Największe szkody wyrządzają na wiosnę i w lecie.
Naturalny wróg ślimaków bez skorupy
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze szkodnikami. Na rynku jest wiele dostępnych preparatów chemicznych zwalczających te szkodniki, jednak chyba każdemu zależy na uprawie naturalnej i jak najmniejszej ingerencji chemicznymi specyfikami. Jedną z najlepszych metod jest regularne zbieranie intruzów, ale czasem pomóc może naturalny wróg ślimaków bez skorupy.
Naturalny wróg ślimaków bez skorupy – żaby i ropuchy
Żaby i ropuchy zamieszkują polskie lasy, tereny podmokłe i zbiorniki wodne. Z upodobaniem zjadają nagie ślimaki, jednak ciężko to wykorzystać we własnym ogrodzie. Jednym ze sposobów zwabienia do siebie tych zwierzą, jest założenie oczka wodnego, w którym będą mogły się zagnieździć.
Jeże
Jeże to zwierzęta chronione, żywiące się głównie owadami. Gatunek jest naturalnym wrogiem ślimaków bez skorupy, jednak podobnie jak w przypadku żab, możesz jedynie liczyć, że wybierze sobie twój ogród czy uprawę za swój teren łowny. Jeśli już tak się stanie, dopilnuj, aby jeż dobrze czuł się u ciebie na posesji. Pamiętaj o zamykaniu drzwi do pomieszczeń, w których zwierzęta mogłyby się schronić czy szukać pożywienia, aby przypadkiem ich tam nie zatrzasnąć.
Ptaki
Ptaki różnych gatunków to naturalny wróg ślimaków bez skorupy. Najłatwiej też je zwabić do ogrodu, przygotowując dla nich specjalne karmniki z dobrej jakości pożywieniem. Drozdy, sójki, szpaki, bażanty to tylko kilka z wielu odmian, które w swojej diecie mają te szkodniki.
Możesz także założyć małą hodowlę kaczek, na której zyskasz podwójnie. Kaczka jest naturalnym wrogiem ślimaków bez skorupy i pomoże ci pozbyć się szkodników z ogrodu, a dodatkowo będziesz miał dostęp do świeżych jaj ptaków z wolnego chowu.
Ślimaki spędzają sen z powiek niejednemu ogrodnikowi czy rolnikowi, ale z wykorzystaniem ich naturalnych wrogów z łatwością uda ci się pozbyć tych szkodników. Co ciekawe żaby i ropuchy trzymano kiedyś w oranżeriach i szklarniach, dzięki czemu uprawy były chronione przez cały czas. Dla jeży można zbudować specjalne domki, w których będą miały możliwość się schronić, a dla ptaków karmniki na zimę.