Z artykułu dowiesz się, który naturalny wróg mrówek stanowi dla nich największe niebezpieczeństwo i czy uda ci się go wykorzystać do walki z owadami. Podpowiemy także, dlaczego w niektórych sytuacjach nie warto likwidować mrowisk.
Mrówki w ogrodzie
Te niewielkie owady nie bez powodu nazywa się bardzo pracowitymi, ponieważ czasem są aktywne do tego stopnia, że ingerują w krajobraz ogrodu. Soją działalnością negatywnie wpływają na przydomowe rabaty, co powoduje chęci pozbycia się ich, w czym może pomóc naturalny wróg mrówek. Najpierw rozważ czy minusy obecności tych pożytecznych owadów są dla ciebie większe niż ich zalety.
Mrówki, podobnie jak dżdżownice, spulchniają i napowietrzają glebę, a ziemia obok mrowisk jest bardzo żyzna i bogata w azot, fosfor oraz potas. Kolonia tych owadów to darmowa ekipa sprzątająca. Zjadają one żywe owady, często szkodniki i likwidują padlinę. Przyczyniają się także do rozsiewania niektórych roślin.
Z największych minusów, które zazwyczaj jest głównym powodem szukania naturalnego wroga mrówek, są drążone przez nie tunele. Często prowadzą one przez podziemne części roślin, które są odsłaniane. Podczas kopania przysypują piaskiem niższe rośliny. Mrówki chronią mszyce, ponieważ ich odchody to główny mrówczy przysmak.
Naturalny wróg mrówek – mrówkojad
Mrówkojada nie ma możliwości kupić w Polsce, jest to zwierzę zagrożone wyginięciem, które objęto ścisłą ochroną. Jest dużym zwierzęciem dorastającym do około 2 metrów długości. Występuje głównie w Ameryce Środkowej i Południowej. Zamieszkuje dżungle, lasy mieszane, trawiaste równiny i stepy. Niestety polityka wycinki drzew w Ameryce Południowej jest dla nich zabójcza i to główny powód zagrożenia tego gatunku.
Mrówkojad to naturalny wróg mrówek wyszukuje mrowiska, korzystając ze znakomitego węchu. Rozgrzebuje tylko część mrowiska, nigdy nie niszcząc całego, dzięki czemu pozwala owadom na jego odbudowę. Jest wyposażony w długi lepki język, do którego przyklejają się robaki.
Dzięcioł zielony – naturalny wróg mrówek
Dzięcioł zielony to średniej wielkości ptak, zamieszkujący nieomal całą Europę oraz zachodnią Azję. W Polsce występuje sporadycznie i jest dość rzadko spotykany. Dzięcioł zielony to naturalny wróg mrówek, jeśli chcesz, żeby wspomógł cię w walce z nimi, zadbaj o dobrej jakości pokarm i odpowiednie karmniki. Szczególnie jest to ważne zimą. W mroźnych okresach liczebność tych ptaków potrafi drastycznie spaść.
Ropucha
Ropucha szara to jeden z największych naturalnych wrogów mrówek w Polsce. Jest to największy polski ropuch, samice dorastają do 13 cm długości. Ropuchę można spotkać w lasach, na polach i w ogrodach. Żaby te żywią się różnymi owadami, ale szczególnie upodobały sobie mrówki. Warto zadbać o ropuchy, jeśli już pojawią się w twoim ogrodzie, ponieważ pomijając nieatrakcyjny wygląd, nie mają innych minusów.
Kuna – skuteczny, naturalny wróg mrówek
Kuna to niewielki ssak drapieżny, występujący w całej Europie i Azji. Żywi się gryzoniami, jajami ptaków i owadami. Dzięki budowie ciała jest bardzo skuteczna podczas polowania, jednak ze względu na masę ciała to nie mrówki są jej głównym pożywieniem, mimo że jest bardzo skuteczna podczas polowania.
Kura domowa żywi się ziarnami i owadami, jeśli chcesz pomocy w pozbyciu się owadów, to warto rozważyć tego naturalnego wroga mrówek, jako zwierzę domowe czy ogrodowe.