Malownicza brzoza youngii (Betula pendula) ma charakterystyczne pędy oraz białą, kredową korę. To drzewo rośnie wolno i należy do rodziny brzozowatych. Dorasta zazwyczaj do około kilku metrów wysokości, jednak istotne jest to, skąd pobrane zostały sadzonki. Jeśli szczepienie miało miejsce na pniu, to wówczas pewne jest, że wysokość brzozy youngii będzie znacznie mniejsza.
Jak wygląda brzoza youngi?
Roślina ta szczepiona jest na wysokiej podkładce. Często nieregularna korona brzozy youngii ma parasolowaty kształt. Jej gałęzie i cienkie oraz wiotkie pędy mocno opadają. Młode przyrosty (cienkie) są gęsto pokryte twardymi i białymi brodawkami. Kora jest głównie kredowobiała, gdzie w wyższych partiach lub u starszych egzemplarzy łuszczy się okrężnie cienkimi płatami. Wiosną jasnozielone liście są nieco lepkie, a później staja się szorstkie, by jesienią mieć kolor złocistożółty i następnie na zimę opaść. Osiągają długość 3-7 cm. Pąki są okryte 5-6 łuskami. Kwiaty żeńskie tworzą walcowate owocostany. Po zapyleniu (od lipca do września) pojawiają się spłaszczone owoce, tzw. orzeszki.
Kwitnienie brzozy youngii
W maju i kwietniu wytwarzają się kwiatostany, z których wydostający się pyłek jest silnym alergenem. Kwiaty brzozy youngii są wiatropylne. Roślina ta potrafi szybko się rozprzestrzeniać i wytwarza ogromną ilość nasion, dlatego też tak często uczula alergików.
Brzoza youngii – wymagania i uprawa
Chcąc sadzić ten ozdobny gatunek drzewa, należy zapewnić odpowiednie warunki, a są to:
- podłoże przepuszczalne, lekkie, żyzne, dobrze zdrenowane;
- ziemia umiarkowanie wilgotna;
- dowolne pH gleby;
- stanowisko słoneczne lub półcień.
Ważne jest to, że roślina ta jest mrozoodporna, co jest znacznym ułatwieniem w uprawie. Brzoza youngii nie toleruje przesadzania, a wytwarzany płytki system korzeniowy jest ku temu znacznym argumentem. Roślina ta może być szczepiona w pojemnikach.
Pielęgnacja brzozy youngii
Sadząc jesienią lub wczesną wiosną brzozę brodawkowatą, a dokładniej jej sadzonki z nagim korzeniem, należy następnie o nią odpowiednio dbać.
Pamiętaj, że:
- Ważne jest podlewanie, w przypadku młodego drzewka (starsze dobrze znosi suszę).
- Cięcie wykonuje się tylko wówczas, jeśli jest ono konieczne.
- Nawożenie nie jest szczególnie polecane, jeśli dołek przy zasadzeniu był odpowiednio zaprawiony (dopiero zazwyczaj po około 3-4 latach pierwszy raz się nawozi brzozę youngii).
Zastosowanie brzozy brodawkowatej
Brzoza youngii wrażliwa jest na przemysłowe zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie podłoża. Szczególnie nie toleruje związków takich, jak fluor, azot i siarka. Taki problem oznacza, że nie nadaje się ona do zasadzenia w dużych miastach lub w pobliżu ulic o dużym natężeniu komunikacyjnym. Jest polecana do ogrodów, parków, czy zieleńców.