Pszczoły murarki to bardzo pożyteczne owady spotykane w praktycznie każdym ogrodzie. Te dzikie pszczoły wyróżniają się większą niż w przypadku innych gatunków pszczół łagodnością i pracowitością. Intensywnie zapylają rosnące w ogrodach rośliny i krzewy, dzięki temu plony są bardziej obfite, a kwiaty okazałe i kolorowe. Chcesz dowiedzieć się jak założyć profesjonalną hodowlę murarek? Koniecznie sprawdź nasz artykuł, w którym zawarte są najważniejsze informacje, mogące pomóc w zasiedleniu tych pożytecznych owadów w ogrodzie.
Pszczoły murarki są doskonałymi zapylaczami pobierającymi pyłek z ponad tysiąca gatunków roślin i kwiatów. W porównaniu do wielu innych owadów ogrodowych nie wykazują agresywnego zachowania względem ludzi, dlatego bez obaw możemy je hodować w pobliżu domu. Bardzo duża pracowitość i wytrwałość, którą się wyróżniają sprawia, że murarki są wręcz niezastąpione do uprawy warzyw i owoców. Jeśli chcesz zająć się hodowlą murarek musisz pamiętać o zapewnieniu im jak najlepszych warunków bytowych.
Pszczoły murarki – charakterystyka
Pszczoły murarki to owady należą do rodziny Osmia rufa, która obejmuje aż 18 gatunków pszczół. Murarka jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem w naszych ogrodach i występuje praktycznie w każdym zakątku naszego kraju. Murarki to pszczoły samotnice, które w przeciwieństwie do pszczół miodnych i trzmieli nie mają królowej, a samice same zakładają gniazda i samodzielnie sprawują opiekę nad swoim potomstwem. Pszczoła murarka żyje w kolonii, lecz nie współpracuje z innymi osobnikami w zakresie poszukiwania pożywienia.
Jak wygląda pszczoła murarka?
Murarki ogrodowe to owady o średniej wielkości. Samce tego gatunku pszczół osiągają długość wynoszącą około 8-10 milimetrów, z kolei samice są nieco większe i osiągają od 10 do 12 milimetrów długości ciała. Bardzo charakterystyczną cechą murarki jest rdzawe umaszczenie ciała. Młode osobniki przychodzą na świat wczesną wiosną i pozostają w ciągłej aktywności aż do nadejścia końca lata, gdy wszystkie rośliny i kwiaty będące w ich kręgu zainteresowań zaczynają przekwitać. Na kolejną wiosnę czekają w bezpiecznym kokonie, który chroni je przed utratą prawidłowej temperatury ciała. Murarki zakładają gniazda w pustych łodygach roślin, w ziemi, a nawet w pustych muszlach ślimaków. Spotkać je można najczęściej w suchych i nasłonecznionych częściach lasów.
Czym się wyróżnia pszczoła murarka?
Pszczoły murarki to jedne z najbardziej spokojnych i łagodnych owadów, jakie możemy spotkać w naszych ogrodach. Dlatego doskonale nadają się do hodowania w pobliżu domu. Nie reagują agresją na obecność człowieka przebywającego w bezpośredniej bliskości gniazda. Przez cały czas zajęte są intensywnym zapylaniem kwiatów, wykazując się przy tym starannością i pracowitością. Owady te są niezwykle zdolne, a nektar potrafią pobierać nawet z roślin szklarniowych uprawianych w tunelach foliowych. Warto zaznaczyć, że murarki nigdy nie wylatują daleko poza gniazdo. Pokarmu szukają zazwyczaj w promieniu około 300 metrów, dlatego warto, aby zadomowiły się w przydomowym ogródku lub w pobliżu upraw warzywno-owocowych.
Hodowla murarki ogrodowej
Hodowla tego gatunku pszczół jest bardzo łatwa i nie powinna sprawiać problemów nawet początkującemu pszczelarzowi. Aby umożliwić tych puchatym i pożytecznym owadom zamieszkanie w naszym ogrodzie należy przygotować dla nich specjalne domki, w których założą swoje gniazda i umieścić je w dobrze nasłonecznionym miejscu. Jak już wspominaliśmy, murarki to pszczoły bardzo powszechnie występujące, dzięki temu istnieje duża szansa na to, że ich przedstawicielki samodzielnie odnajdą przygotowane przez nas domki.
Jeśli chcielibyśmy przyśpieszyć cały proces, możemy kupić kokony murarki ogrodowej i wyłożyć je na początku kwietnia w ogrodzie, w pobliżu domków. Do wykładania kokonów najczęściej wykorzystuje się specjalne pudełka z przygotowanymi otworami, przez które owad może swobodnie wylecieć po wygryzieniu się z kokonu.
Jak zrobić domek dla murarki?
Odpowiedni i starannie wykonany domek dla murarek zapewni pszczołom optymalne warunki do życia i rozwoju. Gotowe domki można kupić w sklepach. Do wyboru są modele zróżnicowane pod względem wielkości, koloru i ceny. Jeśli jednak chcemy mieć pewność co do jakości domków warto wykonać je samodzielnie. Do zbudowania domku dla murarek będziemy potrzebować rurek z trzciny pospolitej o średnicy około 6-8 mm, które można kupić na allegro lub w sklepach internetowych. Rurki muszą być z jednej strony bardzo szczelnie zaślepione, w przeciwnym razie pszczoła nie będzie miała możliwości gromadzenia pokarmu ani składania jaj w ich wnętrzu. Ze względu na aktywność promieni słonecznych wlot/wylot rurek gniazdowych powinien być skierowany na południe, zachód lub wschód.
Gdzie umieścić domek dla murarki?
Pszczoły uwielbiają ciepłe i suche warunki, dlatego przygotowane domki należy umieścić w dobrze nasłonecznionej części ogrodu, najlepiej w pobliżu drzewek owocowych, grządek z warzywami i szklarni. Ze względu na to, że larwy murarek stanowią odżywczy przysmak dla wielu ptaków i gryzoni każdy domek powinien być zabezpieczony siatką wykonaną z odpornych na zniszczenie materiałów. Domek nie powinien być narażony na zawilgocenie dlatego jego górną część oraz cały korpus należy zabezpieczyć nieprzemakalnym materiałem.
Jak rozwija się pszczoła murarka?
Jako pierwsze z kokonów wygryzają się samce pszczoły murarki, a dopiero po upływie 1-2 tygodni pojawiają się samice i od razu przystępują do poszukiwania odpowiedniego miejsca do zamieszkania, które znajdują najczęściej w pustych łodygach trzcinowych. W ich wnętrzu samica gromadzi pyłek oraz składa jaja i zamyka komórkę gliną. W jednej rurce gniazdowej samica może stworzyć do kilkunastu komórek. Po tygodniu w każdej komórce wykluwa się larwa, która odżywia się nagromadzonym przez samicę pokarmem. Po upływie około czterech tygodni larwa tworzy kokon, w którym przekształca się w dorosłego owada. W takiej formie pszczoła czeka na nadejście wiosny, kiedy to wygryza się z kokona i rozpoczyna życie, którego długość wynosi 7-8 tygodni.
Jak przezimować owady?
Niektórzy hodowcy wyciągają na zimę kokony z domków i umieszczają je w suchym i ciepłym miejscu, takim jak garaż lub zamykana altana. Inni decydują się wstawiać do pomieszczenia cały domek wraz z kokonami. Pierwsza metoda jest dużo bardziej czasochłonna, szczególnie w przypadku dużych hodowli jednak przynajmniej raz na dwa lata warto zdecydować się właśnie na nią. Podczas wyjmowania kokonów z każdej pojedynczej rurki możemy dokładnie się im przyjrzeć w celu wykrycia zmian chorobowych lub pasożytów. Po okresie zimowym najlepiej na przełomie marca i kwietnia. w pobliżu domków wystawiamy pudełko, w którym zimowały kokony.
Dlaczego warto mieć murarkę w ogrodzie?
Pszczoła samotnica, czyli murarka ogrodowa to niezwykle pożyteczny owad, którego zadaniem jest zapylanie kwiatów, warzyw i owoców w naszym przydomowym ogródku i sadzie. W ciągu jednego dnia potrafią odwiedzić nawet kilka tysięcy roślin, dzięki temu możemy być pewni, że nasze uprawy będą bardzo urodzajne. Murarki warto hodować również z innego powodu. Z roku na rok jest ich coraz mniej, co stanowi zagadkę dla wielu specjalistów pszczelarstwa, Masowe wymieranie pszczół jest ogromnym zagrożeniem dla ludzkości i może być katastrofalne w skutkach, szczególnie w produkcji żywności. Dlatego warto stworzyć przytulne i komfortowe miejsce dla pszczół w naszym ogrodzie i troskliwie się nim zajmować.
Hodując pszczoły murarki warto zapewnić im dostęp do ich ulubionych gatunków drzew i krzewów owocowych. Owady te szczególnie lubią zapylać jabłonie, grusze, porzeczkę, malinę oraz truskawkę. Bardzo często przylatują na pola rzepaku, a także na łąki porośnięte mniszkiem i wyką.