Samodzielna uprawa owoców i warzyw, to przyjemność, ale i obowiązek. Niektóre czynności pielęgnacyjne należy wykonywać, bo bez nich prawidłowy wzrost nie byłby możliwy. Jedną z nich jest pikowanie pomidorów. Sprawdź, na czym polega.
Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw, które prawie każdy lubi. Ich siew ma miejsce na końcu marca lub na początku kwietnia. Mnogość ich rodzajów pozwala na odkrywanie nowych smaków. Można je uprawiać w ogrodzie, szklarni, czy nawet na balkonie. Fakt, że takie domowe warzywa nie są zazwyczaj pryskane, sprawia, że są zdrowsze, a smak jest bardziej wyrazisty. Jednak chcąc uzyskać taki efekt, nie można pominąć ani podlewania, ani też etapu, jakim jest pikowanie pomidorów. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak je wykonać krok po kroku.
Co to jest pikowanie pomidorów i kiedy je wykonać?
Pikowanie pomidorów to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Dzięki niemu roślina podczas wzrostu będzie miała więcej miejsca. Nie ma tu nic skomplikowanego. Wystarczy przesadzić do innych, a zarazem większych doniczek te nasiona, które wykiełkowały zbyt blisko siebie. W tym momencie warto już zdecydować się na ładne doniczki, które będą już służyły przez długi czas. A kiedy należy wykonać tę czynność? Sadzonki pomidorów powinno się przepikować, kiedy będą miały one około 3 tygodnie. W tamtym momencie na łodydze znajdują się 4 liście, ale dwa dolne wkrótce odpadną podczas dalszego wzrostu. Pozostałe dwa górne listki będą odżywiać sadzonkę pomidora, a z nich wyrosną kolejne, rozrastając się.
Pikowanie pomidorów krok po kroku
Kiedy już wiesz, czym jest pikowanie pomidorów, kolejnym etapem jest poznanie tej czynności w odpowiedniej kolejności jej wykonywania. Uprawa pomidorów, a dokładniej etap pikowania wygląda następująco:
- Przygotowanie doniczek, gdzie znajdą się nowe siewki.
- Nowe doniczki należy napełnić niemal pod samą górę ziemią, a następnie lekko ją unieść.
- Kolejny etap to zwilżenie podłoża wodą, najlepiej za pomocą oprysku, tak aby nie powstało błoto.
- Użycie dwóch patyczków. Jednym należy zrobić dziurki na spodzie nowej donicy. Takie otwory zmniejszą ryzyko uszkodzenia systemu korzeniowego. Drugi patyczek przydatny będzie po to, aby łatwiej podważyć i wyjąć bez uszkadzania ze starej donicy małe sadzonki.
- Sadzenie małej rośliny w nowej donicy na około 2 cm poniżej liścieni, czyli nieco niżej niż to miało miejsce w przypadku pierwotnej doniczki.
Pikowanie pomidorów – doniczki i ziemia
Każdy nawet początkujący ogrodnik powinien wiedzieć, że młode rośliny, w tym siewki pomidorów potrzebują specjalnej pielęgnacji, co dotyczy też gleby. Choć wystarczyć może zwykłe podłoże ogrodowe, to zalecane jest takie, które jest przeznaczone specjalnie do siewu oraz pikowania. Czym się charakteryzuje tego typu ziemia? Dostarcza ona roślinom niezbędne składniki pokarmowe, dzięki wzbogaceniu o nawóz startowy. Ważne jest również to, że taka dedykowana gleba zachowuje dłużej wilgotność. Fakt, że jest ona także dobrze napowietrzona, pozwala młodym pomidorkom, a dokładniej im korzeniom, swobodnie się rozrastać.
Doniczki i nie tylko
Chcąc przeprowadzać rozsadę lub sianie, potrzebny jest do tego odpowiedni pojemnik. Jakie z nich może wypełnić młoda łodyżka pomidora?
Najczęściej podczas pikowania stosuje się produkty, takie jak:
- doniczkę plastikową z otworami na dnie;
- doniczkę celulozowo-torfową;
- skrzynkę;
- rozsadniki (połączone ze sobą palety, powstałe z małych doniczek).
Podsumowanie
Warto pamiętać o tym lub sobie zapisać między innymi to, że ziemia używana do pikowania pomidorów powinna być kwaśna, a dokładniej taki preferowany zakres znajduje się pomiędzy 5,5, a 6,5 pH. Temperatura również nie jest bez znaczenia. Najlepiej, aby młode sadzonki były przechowywane w przedziale 18-26 °C, a grunt był stałe wilgotny. Należy pamiętać o tym, aby podlać tę roślinę, jednak nie za mocno. Bardzo ważny jest fakt, żeby w przypadku chęci przesadzania pomidorów do gruntu, zrobić to wówczas, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków, czyli w drugiej połowie maja.