Bez rośliny, którą przedstawimy, wiele osób nie wyobraża sobie rabaty lub balkonu. W Polsce dostępnych jest wiele bardzo ciekawych odmian tej byliny. Tym, co charakteryzuje uczep, jest różnorodny pokrój i siła wzrostu. Czas kwitnienia trwa nieprzerwanie przez cały sezon. Roślina wykazuje też dużą odporność nie tylko na niekorzystne czynniki atmosferyczne, lecz także choroby i patogeny. Z pewnością warto mieć ją na swojej rabacie, zwłaszcza że z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy.
Uczep – charakterystyka
Uczep (łac. Bidens) to roślina jednoroczna pochodząca z rodziny astrowatych, bylina. Może osiągać do 1,5 m wysokości. Pnącza z kolei mogą mieć nawet 4 m długości. Łodygi zwykle są wzniesione i rozgałęzione (nieraz na całej długości, a czasami tylko w części szczytowej). Liście są ząbkowane, osadzone na ogonkach lub siedzące. Ich blaszki mogą być nagie lub delikatnie owłosione. Kwiaty zebrane są w koszyczki lub główki. Ich okrywy mają kształt półkolisty, dzwonkowaty lub walcowaty. Jeśli chodzi o średnicę, waha się ona między 4 mm a 12 mm. Uczep wykształca żółte kwiaty, dlatego czasami nazywany jest „złotym deszczem”. Wpływa na to też fakt, że sadzonki bardzo szybko się rozrastają i tworzą wiszące kaskady. Wygląda to spektakularnie, zwłaszcza na balkonie.
Uczep – uprawa
Jeśli chodzi o sadzenie uczepu, odmiany, które szybciej rosną, idealnie sprawdzą się w:
- koszach;
- skrzynkach na oknach i balkonach.
Odmiany o wolniejszym wzroście warto posadzić do doniczek. Warto trzymać się zasady, że do donicy o średnicy wynoszącej 25 cm można posadzić maksymalnie 2 sztuki uczepu, a do metrowej skrzynki balkonowej maksymalnie 3 sztuki roślin. Uprawa uczepu nie jest zbyt wymagająca.
- Roślina najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale poradzi sobie także w półcieniu.
- Jeśli chodzi o podłoże, sprawdza się gleba o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.
- Uczep dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne – świetnie radzi sobie późną jesienią, a nawet podczas pierwszych przymrozków. Wiatr i deszcz także nie jest dla niego wyzwaniem.
Pielęgnacja uczepu
Opisywana bylina nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.
- Istotną kwestią jest podlewanie – roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza podczas upałów, a nawet przez całe lato. Wówczas warto podlewać uczep nawet dwa razy dziennie.
- Jeśli chodzi o nawożenie, polecane jest zasilanie rośliny dwoma porcjami płynnego nawozu, przeznaczonego dla roślin ozdobnych (raz na tydzień). Można użyć też nawozu długodziałającego i wówczas używa się go tylko jednorazowo w kwietniu, a następnie w lipcu.
- Roślina nie wymaga przycinania. Rzadko pojawiają się także problemy z chorobami lub szkodnikami.
Bidens – odmiany
Wśród wielu odmian bardzo popularny jest uczep rózgowaty. Należy do najczęściej widywanych roślin w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ogólna liczba gatunków byliny waha się zaś pomiędzy 150 a 340, a uczep występuje niemal na całym świecie. Wyjątkiem są tylko obszary, gdzie panuje bardzo surowy, zimny klimat. Większość opisanych gatunków pochodzi z terenu Meksyku, a także obszarów sąsiadujących. W naszym kraju dziko rośnie 7 gatunków. Jako rodzime określane są tylko dwa lub trzy. Jednak nowe odmiany można znaleźć w dobrych sklepach ogrodniczych.
Zastosowanie
Uczep pełni funkcję dekoracyjną, jednak ma także właściwości lecznicze. Zielarze doceniają zwłaszcza uczep trójlistkowy, zwany zielem uczepu. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo silnym działaniem oczyszczającym. Stosuje się go jako formę detoksykacji organizmu. Jest także korzystny dla skóry, pomaga przyśpieszyć gojenie trudnych ran i dobrze wpływa na cerę trądzikową. Jego właściwości są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym.
Uczep to nie tylko roślina, którą sadzi się do wiszących pojemników i wykorzystuje jako ozdobę balkonu. Ma również inne właściwości, zwłaszcza lecznicze. To wszystko sprawia, że ta bylina jest bardzo doceniana nie tylko przez ogrodników, lecz także przez zielarzy.