Zastanawiasz się jak posadzić tuje w ogrodzie? To bardzo modne i funkcjonalne rośliny, które świetnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych ogrodach. Inspiracje naszych ekspertów z pewnością pomogą ci zorganizować przydomowy żywopłot!
Zarówno osoby preferujące klasyczne, jak i nowoczesne wykończenia, chętnie wybierają tuje w ogrodzie. Inspiracje związane z aranżacją są obecnie bardzo różnorodne i łatwe do znalezienia. Bez trudu można samodzielniej skomponować ciekawy ogród bazujący na różnych odmianach tui lub pojedynczych, ciekawie przyciętych egzemplarzy.
Czym charakteryzują się tuje?
Tuje to bardzo popularne roś.iny ogrodowe oraz tarasowe. Żywotnik należący do odmiany cyprysowatych naturalnie występuje głównie w Azji oraz w Ameryce Północnej. Na terenie Polski uznawany jest za roślinę ozdobną. To wiatropylne rośliny jednopienne o delikatnym zapachu.
Ze względu na szybki wzrost, wiele osób chętnie umieszcza tuje w ogrodzie. Inspiracje związane ze sposobem ich przycinania pozwalają w pełni indywidualnie je zagospodarować.
Stan dojrzały roślina ta osiąga już w trakcie jednego roku, dzięki czemu bardzo szybko można spodziewać się oczekiwanego wyglądu ogrodu.
Jakiego stanowiska potrzebują tuje w ogrodzie – inspiracje
Uprawa tui nie jest trudna. Zazwyczaj sadzi się ją na stanowiskach mocno nasłonecznionych, w sporadycznych przypadkach lekko zacienionych. Ważne jest, aby gleba, do której wkłada się sadzonkę, była żyzna i przepuszczalna. Przez cały okres uprawy należy pilnować, aby pozostawała umiarkowanie wilgotna.
Warto przed zasadzeniem upewnić się, jaki odczyn gleby będzie odpowiedni dla danej odmiany. Czasem tuje preferują podłoże o odczynie lekko kwaśnym, wapiennym lub alkalicznym.
Tuje zazwyczaj nie wymagają regularnego podlewania, lecz warto o nim pamiętać przed nadejściem zimy. Natomiast w pierwszym roku lepiej ograniczyć częstotliwość podlewania, na rzecz dużej obfitości.
Gdzie najlepiej sadzić tuje?
Tuje w ogrodzie mogą być sadzone w zasadzie wszędzie. Jeśli stanowisko będzie odpowiednio nasłonecznione, nie ma większych ograniczeń.
Roślina ta doskonale poradzi sobie zarówno wzdłuż ogrodzenia, jak i w centralnym punkcie trawnika. Świetnie sprawdza się także w pobliżu domu. Tuje można sadzić zarówno bezpośrednio w ziemi, jak i w odpowiednio dużych doniczkach.
Doskonałym wyborem jest umieszczenie tui także na tarasie. To bardzo uniwersalna roślina, co bezpośrednio przekłada się na jej ogromną popularność.
Czy krzewy ozdobne sprawdzą się do każdego ogrodu?
Krzewy ozdobne mogą być sadzone zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Świetnie sprawdzają się zarówno w ziemi, jak i w donicach. W przypadku tui kluczową kwestią jest ogromna łatwość przycinania i formowania, dzięki czemu będzie wyglądała efektownie zarówno w niewielkim, jak i maksymalnym rozmiarze.
Ze względu na duża uniwersalność, tuja może stanowić zarówno tło dla innych roślin, jak i kluczowy element danego ogrodu. Wiele osób chętnie wybiera ją do nowoczesnych, minimalistycznych projetów, lecz z równym powodzeniem sprawdzi w tradycyjnych ogrodach.
Jakie są najpopularniejsze odmiany tui?
Obecnie na rynku można spotkać wiele odmian tui. Pozwala to na swobodne dobranie odpowiedniej zarówno pod względem estetycznym, jak i wymagań. Projektując ogród oraz planując umieszczenie w nim tui, warto zrobić to świadomie.
Tuja koreańska
Tuja koreańska jest rzadko spotykaną odmianą, lecz charakteryzuje się bardzo ciekawym wybarwieniem. Jej liście oprócz klasycznego zielonego odcienia, posiadają także srebrne podbicie od spodu. Cała roślina dorasta do około 3 metrów, lecz potrzebuje do tego 30 lat.
Tuja brabant
Ta odmiana tui rośnie wyjątkowo szybko. Może przekroczyć 3 metry wysokości już w 10 lat. Dodatkowo ma bardzo świeży, intensywnie zielony kolor. Doskonale sprawdza się w formie żywopłotu formowanego.
Tuja columna
Tuja tej odmiany charakteryzuje się bardzo wąskim oraz kolumnowym kształtem. Jej liście przyjmują ziemnozielony odcień. Podobnie jak odmiana brabant rośnie bardzo szybko i osiąga wysokość 3 metrów w mniej niż 10 lat. Najczęściej wykorzystywana do żywopłotu nieformowanego.
Tuja smaragd
Smaragd jest bardzo popularną odmianą tui. Charakteryzuje się kształtem stożkowatym. Rośnie odrobinę wolniej niż dwie poprzednie odmiany, lecz w 10 lat może osiągnąć ponad 2 metry. Świetnie sprawdza się do uprawy doniczkowej oraz jako podstawa żywopłotu nieformowanego. Jej liście przybierają głęboki, ciemnozielony kolor. Często można spotkać tę odmianę na cmentarzach.
Tuja globosa
Tuja odmiany globosa to roślina kulista, Jak na ten typ rośliny, wzrasta dość szybko, po dekadzie może mieć 1 wysokości. Charakteryzuje się liśćmi w intensywnie zielonym odcieniu. Doskonale sprawdza się jako część większej, urozmaiconej kompozycji.
Tuja olbrzymia
Odmian olbrzymia tui bywa nazywana także extra gold. Charakteryzuje się bardzo ciekawym wybarwieniem, jej liście przyjmują żółtozielony odcień. Po 10 latach może osiągnąć wysokość 2 metrów. Zazwyczaj jest sadzona pojedynczo, lecz świetnie sprawdzi się także jako fragment żywopłotu lub szpaleru.
W jaki sposób najlepiej przycinać tuje?
Przycinanie tui ma nie tylko właściwości pielęgnacyjne oraz zagęszczające. W dużej mierze cięcie ma na celu osiągnięcie preferowanego kształtu. Zazwyczaj tuje są formowane w stożki, kule lub spirale.
To bardzo plastyczne rośliny, które można modelować w zasadzie bez ograniczeń. Niekontrolowany rozrost może prowadzić do osłabienia gałęzi, ze względu na nadmierne obciążenie.
Z tego względu tuja bywa bardzo chętnie wykorzystywana do tworzenia żywopłotów. Pozwala osiągnąć bardzo estetyczny i uporządkowany efekt.
Kiedy należy przycinać tuje?
Najlepszym okresem na przeprowadzanie tego typu zabiegów pielęgnacyjnych jest sezon wiosenno-letni, najlepiej od marca do końca lipca. Nie powinno się ingerować w roślinę zbyt wcześnie, ponieważ stanie się bardziej wrażliwa na chłodne temperatury.
Niezalecane jest także przycinanie roślin w deszczu. Zwykle skutkuje to rozwinięciem się choroby na tle grzybowym.
Po kupieniu tui wykopanej bezpośrednio z gruntu zalecane jest wykonanie pierwszego cięcia w obrębie czubka tuż po zasadzeniu. Jeśli jednak była zakupiona w doniczce, nie ma takiej konieczności. Czasem szpic obcina się w celu lepszej adaptacji.
Inspiracje dla małych ogrodów
Tuja w małym ogrodzie jest doskonałym wyborem, podobnie jak w przypadku tarasów. Świetnie sprawdzą się odmiany doniczkowe oraz kuliste. Nie urosną nadmiernie wysoko, lecz pozostaną efektowne i intensywnie zielone.
Jeśli jednak zasadzona zostanie klasyczna tuja, doskonale sprawdzi się jako starannie przystrzyżony żywopłot.
W małych ogrodach czasem pojawia się problem braku prywatności. Sadząc tuje wzdłuż płotu już w kilka lat można estetycznie i nieprzytłaczająco odgrodzić się od sąsiadów.
Jak efektownie zaprojektować tuje w dużym ogrodzie?
Duże ogrody gwarantują ogromne możliwości, zarówno pod względem rodzaju sadzonych roślin, jak i ich wielkości oraz ilości.
Efektowne, wieloletnie tuje doskonale sprawdzą się w roli zielonej ściany. W tym celu należy zakupić rozrośnięte egzemplarze i zasadzić je odpowiednio blisko siebie. Dzięki temu otrzyma się jednolitą, intensywnie zieloną płaszczyznę.
Można ją zarówno utrzymać w naturalnej formie, jak i dowolnie, precyzyjnie formować.
Tuja może stanowić także ciekawy element rabaty. To wyjątkowo uniwersalne roślina, której nie ograniczają standardowe trudności. Jest to możliwe przede wszystkim ze względu na jej wyjątkową plastyczność.
Pielęgnacja tui szmaragd
Pielęgnacja tui smaragd nie jest bardzo wymagająca, lecz warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim jest to roślina potrzebująca bardzo obfitego, lecz niezbyt częstego podlewania. W przeciwnym razie zbrązowieje i stanie się podatna na różnorodne choroby.
Obecnie ogromna ilość właścicieli domów oraz projektantów wybiera tuje w ogrodzie. Inspiracje z tym związane są tak szerokie, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.