Trzcinnik to imponująco wyglądająca trawa ozdobna, na którą warto zwrócić uwagę. To właściwie rodzaj roślin, pochodzących z rodziny wiechlinowatych, który obejmuje nawet 200 gatunków, aczkolwiek w naszym kraju najczęściej spotyka się jedynie kilka z nich. Jeśli chcesz się zdecydować na uprawę trawy ozdobnej w swoim ogrodzie, to wiedz, że wybór masz całkiem spory. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze odmiany trzcinników!
Trzcinnik ostrokwiatowy jako najpopularniejszy gatunek
Najczęściej uprawianym gatunkiem w naszym kraju jest trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis ×acutiflora). Powstał on poprzez zmieszanie trzcinnika piaskowego i trzcinnika leśnego. Wyróżnia się wzniesionym, gęstym pokrojem i dorasta do 80–130 cm wysokości. Pędy rośliny są bardzo sztywne, natomiast liście trzcinnika ostrokwiatowego są koloru zielonego (jedynie do późnej jesieni, później zmieniają kolor na żółty), wydłużone i nieco lśniące. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na okres letni – od czerwca do sierpnia. Wtedy właśnie można zaobserwować wiechy o długości około 20 cm, które najpierw mają brunatnoczerwony kolor, a później stają się beżowe.
Jakie są najbardziej znane odmiany trzcinnika ostrokwiatowego?
Zdecydowanie jedną z najczęściej spotykanych odmian trzcinnika ostrokwiatowego jest odmiana ,,Karl Foerster”, która dorasta nawet do 200 cm wysokości. Wyróżnia się intensywnym, ciemnozielonym kolorem liści, które mają długość ok. 90 cm. Roślina tworzy gęste pędy, które osiągają średnio 60 cm wysokości. Sporą popularnością cieszy się także odmiana ,,Overdam”, czyli kępiasta trwa, która dorasta do 70–100 cm wysokości i rozpoczyna kwitnienie już w czerwcu. Roślina posiada dekoracyjne blaszki liściowe, które cechują się białym marginesem oraz wytwarza piękne, puszyste, kwiatostany w kolorze różowym.
Trzcinnik – uprawa
Trzcinnik najlepiej uprawiać na stanowiskach nasłonecznionych bądź lekko zacienionych. Jeśli o to nie zadbasz, to twoja sadzonka może źle rosnąć i kiepsko kwitnąć. Równie ważną kwestią jest podłoże – trzcinnik lubi gleby żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Jest to jedna z tych roślin, które całkiem dobrze radzą sobie w słabszych warunkach.
Sadzenie i przycinanie
Najlepszym okresem na sadzenie trzcinników jest jesień lub wczesna wiosna. Są one mrozoodporne. Pamiętaj także, aby sadzonki sadzić w odpowiedniej rozstawie, czyli około 50–60 cm. Kiedy przyciąć trzcinnik? Dobrze zrobić to wiosną i wtedy usunąć zaschnięte fragmenty. Nie zaleca się przycinania jesienią, ponieważ trzcinnik to nie tylko znakomita zimowa dekoracja, ale także pożywienie dla ptaków.
Jakiej pielęgnacji wymaga trzcinnik?
Pielęgnacja trzcinników podobnie jak ich uprawa nie jest trudna. Dość dobrze radzą sobie podczas krótkotrwałych suszy, ale gdy panuje bezdeszczowa pogoda, to musisz pamiętać, by je nawadniać. Zbędne jest natomiast nawożenie, choć jeśli chcesz, to co pewien czas możesz stosować nawozy organiczne.
Jak wygląda rozmnażanie trzcinników?
Są to rośliny, które łatwo rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie przez podział kęp – w okresie wiosennym lub jesiennym. Polega to na podziale systemu korzeniowego i pozyskaniu nowych sadzonek, które będą się sukcesywnie rozrastać.
Czy Calamagrostis jest odporny na choroby i szkodniki?
Dobrą informacją jest to, że trzcinnik jest raczej odporny na choroby i szkodniki. Gdy roślina jest przez nie atakowana, to często spowodowane jest to m.in. błędami pielęgnacyjnymi. Jednym z możliwych zagrożeń są mszyce.
Jakie zastosowanie ma trzcinnik w ogrodzie?
Trzcinnik to roślina o szerokim zastosowaniu w ogrodach. Rewelacyjnie wygląda nie tylko w ogrodach typu wiejskiego, ale również tych naturalistycznych, modernistycznych, czy orientalnych. Jeśli chcesz, to możesz ją zestawić z innymi roślinami takimi jak np. jeżówki, hortensje bukietowe, róże, berberysy, a nawet różnymi trawami ozdobnymi. Wysokie odmiany trzcinników są też dobrym wyborem do tworzenia żywopłotów wzdłuż ogrodzeń, zaś niskie odmiany są świetne do uprawy pojemnikowej jako element dekoracyjny balkonu czy tarasu. Trzcinnik nadaje się także na wąskie rabaty.
Ile kosztuje trzcinnik?
Sadzonki trzcinnika nie są zbyt drogie – za jedną zapłacisz około 15–20 złotych. Nie zapominaj jednak o tym, że ich zakupu najlepiej dokonać w stacjonarnych centrach ogrodniczych, ponieważ wtedy masz możliwość obejrzenia rośliny i sprawdzenia, czy jest zdrowa. Poza tym nabywając je, sprawdź miejsce pochodzenia i ziemię, w której rosną.
Jak widać, trzcinnik to świetna ozdoba, która może sprawić, że twój ogród będzie prezentował się efektownie. Już dziś kup wysokiej jakości sadzonki i posadź je w swoim zielonym zakątku!