Dawniej trawy rzadko pojawiały się na rabatach czy w przydomowych ogrodach. Dziś królują pośród minimalistycznych kwietników, stanowiąc główny punkt dekoracyjny. Trawa pampasowa (łac. Cortaderia selloana) wpisuje się świetnie w ten trend. Zawdzięcza to swoim niezwykle długim i opadającym liściom oraz wyjątkowo bujnym i puszystym kwiatostanom. Trawa pampasowa nie ma sobie równych, ale jeśli chcesz posadzić ją w swoim ogrodzie, musisz pamiętać, że ma wysokie wymagania.
Zapamiętaj!
- Trawa pampasowa ma spore wymagania dotyczące podłoża i nawodnienia
- Lubi sporo wilgoci, ale jest podatna na przelanie
- Rośnie bardzo szybko
- W zimę trzeba poświęcić trawie pampasowej dużo uwagi aby przetrwała
- Trawę pampasową można też hodować w doniczkach, jednakże musi być przezimowana poza okresem wegetacji
Trawa pampasowa na świecie i w Polsce
Pampas to południowoamerykański region rozciągający się przez część Brazylii i cały Urugwaj aż po Argentynę. To właśnie tam naturalnie rośnie trawa pampasowa i od rodzimego regionu wzięła swoją potoczną nazwę. Trafiła również do Polski, gdzie jest wykorzystywana jako roślina ozdobna. Cortaderia selloana wzięła swoją łacińską nazwę od bardzo ostrych krawędzi liści i pewnego niemieckiego botanika – Friedricha Sellowa. W obrębie tego gatunku wyróżnia się kilka odmian, wśród których najbardziej interesujące są:
- Splendid Star;
- Sunningdale Silver;
- Pumila (szczególnie lubiana w Polsce ze względu na odporność na mróz);
- Rosea;
- Aureolineata.
Trawa pampasowa – uprawa
Ze względu na wysokie wymagania trawa pampasowa nie zawsze przypomina tę z widocznych w katalogach fotografii. Jeśli włożysz sporo serca w jej pielęgnację i zadbasz o jej potrzeby, odwdzięczy się niezwykłymi liśćmi i pierzastymi kwiatostanami. Barwi rabaty kolorami od bieli, przez róż i czerwień, po fiolet.
Zanim pojawią się na niej stożkowe grona kwiatostanowe, przez większość roku bylina ta cieszy oczy głównie długimi i ostrymi liśćmi. Uprawa trawy pampasowej skupia się na uzyskaniu wysokich i niezwykle gęstych kwiatów na długich pędach. Zwykle osiągają ponad 2 metry długości, a zaczynają się pojawiać w okolicy września. Bylina ta świetnie sobie radzi jako soliter, ale może też stanowić dominujący elementy rabaty usytuowanej na wzniesieniu.
Jakie podłoże preferuje trawa pampasowa?
Jeśli interesuje cię trawa pampasowa niebieska czy o innym popularnym kolorze, pamiętaj o zapewnieniu jej bardzo dobrej jakości gleby. Zdecydowanie najlepiej czuje się na podłożu żyznym, przepuszczalnym, próchnicznym i o delikatnym kwaśnym odczynie. Gdy będzie miała do dyspozycji wiele składników odżywczych, zapewni ci niesamowity widok bujnie kwitnących kwiatostanów.
Trawa pampasowa bardzo dobrze sprawdza się na delikatnych wzniesieniach i podniesionych rabatach, z których swobodnie spływa nadmiar wody. Ma to również znaczenie podczas zimowego okresu, gdyż każdy nadmiar wilgoci jest całkowicie nietolerowany przez tę bylinę.
Sadzenie trawy pampasowej w ogrodzie
Najlepszym okresem na posadzenie trawy pampasowej jest wiosna. Dzięki temu roślina ma czas ukorzenić się w glebie i rozkwitnąć jeszcze w tym samym sezonie. Dla uzyskania bardzo dobrych efektów wizualnych warto przygotować odpowiednie miejsce do sadzenia. W dołku należy umieścić nieco torfu, szczególnie jeśli podłoże w twojej okolicy nie ma odczynu kwaśnego.
Roślinę tę możesz uprawiać również w doniczce, co ułatwi ci jej pielęgnację w okresie zimowym. Jeśli zależy ci na bujnych kwiatostanach, wybieraj egzemplarze żeńskie.
Uwaga Rośliniarze
Trawa pampasowa jest rośliną inwazyjną. Oczywiście w polskich ogrodach ciężko będzie się jej daleko rozprzestrzenić. Pamiętaj jednak o tym fakcie zanim posadzić coś koło niej. Delikatne i niskie rośliny nie będą miały z nią szans o światło i minerały.
Podlewanie i nawożenie trawy pampasowej
W porze letniej zarówno trawa pampasowa biała, jak i każda inna odmiana bardzo lubi wilgoć. Dlatego warto ją regularnie i obficie podlewać, zwłaszcza gdy rośnie na podwyższonych stanowiskach, gdzie nadmiar wilgoci szybciej odpływa. Aby oszczędzić na zużywaniu wody, sadzonki trawy pampasowej możesz umieścić w miejscach o naturalnie podwyższonej wilgotności. W tym celu sprawdzą się oczka wodne, studnie czy ogrodowe strumyki.
W okresie letnim pamiętaj o dostarczaniu trawie pampasowej dodatkowych składników odżywczych, najlepiej jedną porcję co 20-30 dni. Podczas jesiennego nawożenia unikaj mieszanek z dużą ilością azotu.
Rozmnażanie trawy pampasowej – jak uzyskać sadzonki?
Najprostszym sposobem na rozmnożenie trawy pampasowej jest po prostu zakup sadzonek. Nie masz wtedy żadnego problemu z uzyskaniem nasion i ich sezonowaniem. Jednak nie jest to jedyna opcja. Możesz wykorzystać podział rośliny rodzicielskiej i dzięki temu uzyskać kilka nowych okazów albo odmłodzić starszą trawę pampasową. Jednak sposób ten nie zawsze się sprawdza, a nowa roślina może się po prostu nie przyjąć. Bez względu na sposób uzyskiwania nowych egzemplarzy, pamiętaj o sadzeniu ich do ogrodu na wiosnę.
Jak szybko rośnie trawa pampasowa?
Lato i jesień to czas bujnego wzrostu trawy pampasowej. Jak szybko rośnie po posadzeniu? Zwykle od wsadzenia do momentu zimowania osiąga swoje maksymalne rozmiary. Mowa tu o ponad 2 m wysokości! Te wymiary nie dotyczą jednak odmian miniaturowych, które nie przekraczają 1 m. Pamiętaj jednak, że do osiągnięcia tak pokaźnych łodyg, kwiatostanów i liści trawa pampasowa wymaga odpowiedniej gleby, nawożenia i podlewania.
Jak dbać o trawę pampasową w zimie?
Jako roślina południowoamerykańska trawa pampasowa wymaga szczególnej troski jeszcze przed zimą. Jak już wspomnieliśmy, całkowicie nie toleruje wilgoci podczas mrozów, na skutek której obumierania. Dlatego zadbaj o to, by znajdowała się na podwyższeniu, a jeśli nie masz takiego miejsca w ogrodzie, możesz je utworzyć samemu.
Trawa pampasowa przycinanie toleruje przed porą zimową, co jest konieczne dla zabezpieczenia rośliny przed mrozem. Wykonaj cięcie na wysokości 30 cm od podłoża i zwiąż łodygi sznurkiem. Tak przygotowaną trawę możesz też obwiązać słomą.
Innym sposobem na przezimowanie jest całoroczna uprawa trawy pampasowej w doniczce. Oczywiście będzie ona zajmować dużo przestrzeni ze względu na sporą rozłożystość łodyg i liści. Przed zimą jednak przytniesz roślinę i odpowiednio ją zwiążesz, co pozwoli na znalezienie dla niej dobrego miejsca. Co ważne, bylina ta wymaga obniżonej temperatury poza okresem wegetacji. Powinna wynosić maksymalnie 10°C, ale najlepiej, jeśli jest niższa.
Do czego może służyć trawa pampasowa?
Za co pokochaliśmy trawę pampasową? Szczególne znaczenie ma to, że jest rośliną o niezwykle przyjemnych dla oka kwiatostanach. Poza tym są one bardzo trwałe i nawet przymrozki nie są im straszne. Oczywiście w tym czasie kwiaty są już przesuszone, ale nadal wspaniale zdobią przydomowe ogrody.
Trawa pampasowa urozmaica ogród szczególnie jesienią, bo wtedy właśnie większość roślin przestaje kwitnąć i zapada powoli w zimowy sen. W przypadku tej byliny kwitnienie przypada właśnie na przełom września i października.
Trawa pampasowa – kilka słów na koniec
Jeśli tylko stworzysz swojej trawie pampasowej odpowiednie stanowisko do wzrostu, odwdzięczy ci się niesamowitymi barwami kwiatostanów i bujnymi liśćmi. Dlatego nie wahaj się stworzyć stanowiska tylko dla niej w twoim przydomowym ogrodzie.
Najczęściej zadawane pytania
Jak zimuje trawa pampasowa?
W okresie zimowym, trawę pampasową należy przyciąć i otulić słomą. Można też ją przysypać na wysokość 10 cm korą.
Gdzie najlepiej rośnie trawa pampasowa?
W ogrodzie, trawa pampasowa najlepiej rośnie w słonecznych miejscach. Warto też zadbać, aby nie było to bardzo przewiewne miejsce.
Czy trawę pampasową obcina się na wiosnę?
Nie! Aby lepiej przetrwała zimę w ogrodzie, trawę pampasową przycinamy jesienią.
Po jakim czasie kwitnie trawa pampasowa?
Nie każda zakupiona przez nas kortaderia zakwitnie. Nawet jeśli uprawiamy je od nasionka, może jej zająć nawet kilka lat aby zakwitła.