Sztuczna trawa na zewnątrz to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób stojących przed zadaniem założenia przydomowego trawnika. Poznaj najważniejsze zalety i główne wady takiego rozwiązania.
Piękny dekoracyjny trawnik to marzenie wielu osób, które w końcu doczekały się swojego własnego wolnostojącego domu. Tradycyjna naturalna trawa z rolki, czy wysiewana z nasion to rozwiązanie, które wymaga dosyć dużego nakładu pracy. Nie każdy ma czas i zamiłowanie do ogrodnictwa, dlatego coraz więcej osób decyduje się na mniej konwencjonalny wybór, jakim jest sztuczna trawa na zewnątrz. Kiedy warto brać ją pod uwagę? Podpowiadamy!
Czym jest sztuczna trawa?
Dostępna obecnie w sklepach stacjonarnych i internetowych sztuczna trawa to nic innego, jak tylko materiał syntetyczny, którego runo przypomina do złudzenia naturalne źdźbła trawy. Produkowana jest z materiałów bardzo odpornych na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne. Najczęściej jest to polipropylen oraz polietylen. Połączenie tych dwóch materiałów sprawia, że sztuczna trawa jest miękka i przyjemna w dotyku.
Sztuczna trawa to najlepsze rozwiązanie dla tarasów i balkonów, w przypadku aranżacji ich na styl naturalny. Wykładzina trawa jest bardzo popularna. Nieco rzadziej jednak wykorzystuje się ją w miejsce naturalnego trawnika.
Sztuczna trawa na zewnątrz – zalety takiego rozwiązania
Sztuczna trawa na zewnątrz wykorzystywana jest najczęściej w miejscach, w których wysiew lub rozłożenie naturalnego trawnika byłoby bardzo trudne. Są to przestrzenie bardzo zacienione lub wręcz przeciwnie – mocno nasłonecznione. Także wilgotne i zalewowe parcele wymagają często zastosowania syntetycznej trawy.
Jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązanie jest brak konieczności wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Sztucznej trawy na zewnątrz nie trzeba podlewać ani kosić. Całe czas pozostaje ona w takiej samej kondycji i jest odporna na działanie czynników atmosferycznych.
Wbrew pozorom tego typu podłoże wcale nie musi być produktem niekorzystnym dla środowiska. Obecnie dostępna jest sztuczna trawa wykonana z materiałów poddanych recyklingowi, czyli użytych wtórnie.
Bardzo ważna jest też kwestia wytrzymałości. Na obszarach użytkowych, gdzie codziennie pojawia się bardzo dużo osób. Gatunki naturalnej trawy mogłyby nie dać sobie rady przy tak intensywnym zadeptywaniu. Tymczasem posadzka z syntetycznej trawy jest bardzo odporna i nawet po długim czasie będzie wyglądała imponująco.
Sztuczna trawa na zewnątrz – czy ma jakieś wady?
A jakie są wady sztucznej trawy na zewnątrz? Z pewnością nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie naturalne podłoża, zapach i fakturę prawdziwych źdźbeł trawy. Trzeba również wyraźnie podkreślić, że nawet najbardziej ekologiczna sztuczna trawa nie stworzy przy ziemi naturalnego mikroklimatu. Nie będzie także produkowała tlenu. Trawa syntetyczna to także zdecydowanie wyższy koszt niż wyhodowanie naturalnego podłoża z ziaren.
Podczas bardzo gorących dni ozdobna sztuczna trawa szybko się nagrzewa. Chodzenie po niej na boso jest wówczas całkowicie niemożliwe i nie przynosi żadnej ulgi od upału. Usuwanie mikro zabrudzeń – na przykład sierści zwierząt jest bardzo trudnym zadaniem.
Montaż sztucznej trawy na zewnątrz
Zanim położysz sztuczną trawę musisz dokładnie przygotować podłoże. Powinno ono być całkowicie wyrównane i odparowane z wody. Na początku wykładamy tłuczeń i miał granitowy, które będą znakomicie przepuszczały wilgoć. Następnie na podłożu rozkłada się agrotkaninę, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów.
Na tak przygotowane podłoże można już rozwijać rolki z trawą. Koniecznie zwracaj uwagę na to, aby źdźbła każdej rolki były zwrócone w tę samą stronę. Jeżeli będzie to konieczne rolki można przycinać nożyczkami lub nożem do tapet.
Na samym końcu rolki trzeba połączyć ze sobą za pomocą taśmy z klejem. Ostatnim krokiem będzie dokładne wypiaskowanie i wyczyszczenie podłoża.
Pielęgnacja sztucznej trawy na zewnątrz
Wiesz już, że sztuczna trawa nie wymaga tak skomplikowanej pielęgnacji, jak naturalny trawnik. Nie oznacza to, jednak, że można zostawić ją samą sobie bez absolutnie żadnej pielęgnacji. Aby utrzymać włosie w dobrym stanie, zaleca się jego regularne szczotkowanie oraz zgarnianie zabrudzeń.
W celu usunięcia kurzu i innych problematycznych elementów raz na jakiś czas warto przelać sztuczną trawę wodą. Jeżeli zabrudzenia będą bardzo problematyczne zalecane jest użycie myjki z parą pod ciśnieniem.
Czy sztuczna trawa na zewnątrz to dobry pomysł?
Sztuczna trawa najczęściej znajduje zastosowanie na balkonach, czy tarasach. Nierzadko jednak kładzie się także w miejscach, w których naturalny trawnik byłby ciężki w utrzymaniu lub zbyt mało odporny. To zacienione lub nasłonecznione elementy ogrodu albo place zabaw dla dzieci. Zalety sztucznej trawy są bardzo liczne. Jest ona produkowana najczęściej z surowców z recyklingu, bardzo miękka i prosta w utrzymaniu. Z drugiej strony jest to jednak rozwiązanie dużo droższe.
Sztuczna trawa nie stworzy naturalnej mikroflory. Nie będzie także oddawała chłodu i tlenu do atmosfery. Jej wykorzystanie na stosunkowo małych powierzchniach może okazać się bardzo dobrym pomysłem. W przypadku dużych ogrodów warto jednak ograniczyć się do tradycyjnych rozwiązań.