Zapamiętaj!
- Szczawik trójkątny, inaczej koniczynka szczęścia, to popularna roślina o fioletowych liściach
- Jego kępki są niskie, dzięki czemu sprawdza się jako tło aranżacji lub delikatna ozdoba parapetu
- Szczawik trójkątny lubi rozproszone światło, temperatury około 18°C, oraz żyzną i przepuszczalną ziemię
- Podlewaj szczawiki umiarkowanie – ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Raz na dwa tygodnie możesz dodać nawozu
- W zimie możesz wprowadzić roślinę w stan spoczynku – wystarczy przenieść ją do chłodnego miejsca (10–12°C) i przestać ją podlewać ❄️
Szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) stosunkowo niedawno trafił na domowe parapety. Możesz uprawiać go także w ogrodzie, gdzie będzie ozdobą rabatek. Na szczególną uwagę zasługują jego delikatne, trójkątne, fioletowe liście, zebrane po trzy na końcach pędu. Jest niewielki, lecz niezwykle dekoracyjny. Potocznie nazywa się go koniczynką szczęścia, ze względu na podobieństwo do popularnej rośliny. Liście zwijają się po zmroku, by rankiem znów się rozwinąć. Zmniejsza to transpirację wody.
Kępki szczawiku purpurowego nie są wysokie, dorastają do 20 cm. Roślina kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, wytwarzając białe lub jasnoróżowe drobne kwiaty tworzące wiechy na szczycie sztywnych łodyg.
Szczawik trójkątny – pielęgnacja
Uprawa Oxalis triangularis nie jest wymagająca. Ta ozdobna koniczyna świetnie radzi sobie w domu – niektóre gatunki Oxalis są nawet sukulentami, czyli mają zdolność magazynowania wody. Jeśli zapewnisz szczawikowi trójkątnemu odpowiednie warunki, będzie się pięknie rozrastał.
Stanowisko dla szczawika trójkątnego
Szczawik trójlistny lubi stanowiska jasne i słoneczne. Oczywiście musisz uważać, by bezpośrednio wystawione na słońce liście nie zostały spalone. Najlepiej zapewnij mu miejsce pełne rozproszonego światła. Optymalna temperatura dla szczawika to okolice 18°C. W zimie nie powinna spadać poniżej 10°C.
W naturze ten kwiat z fioletowymi liśćmi rośnie w glebie żyznej i przepuszczalnej, jednak w warunkach domowych świetnie poradzi sobie nawet w ziemi uniwersalnej. By nieco ją rozluźnić, możesz dodać do niej ⅓ kory lub keramzytu.
Podlewanie szczawika trójkątnego
Szczawik trójlistny lubi wilgotną glebę, dlatego należy go regularnie podlewać umiarkowaną ilością wody, by nie zalać nadmiernie korzeni. Roślina wytwarza korzenie spichrzowe, w których magazynuje wodę i substancje odżywcze. Preferuje lekko kwaśną glebę, dlatego zawsze podlewaj ją miękką wodą – najlepiej przegotowaną lub odstaną przez minimum 24 godziny.
W okresie od marca do października możesz zasilić go raz na dwa tygodnie mineralnym nawozem płynnym lub rozpuszczalnym. Powinien jednak poradzić sobie też bez nawożenia.
Szczawik purpurowy – okres spoczynku
Koniczynka szczęścia w naturalnych warunkach przechodzi okres spoczynku. W tym czasie liście zasuszają się, a na wiosnę roślina wypuszcza nowe pędy. Gdy uprawiasz ją w domu, nie musisz pamiętać o tym co roku, jednak warto dać szczawikowi trójkątnemu szansę na odpoczynek raz na jakiś czas – najlepiej co 3–4 lata. Roślina będzie wtedy żywa przez cały rok, jednak w okresie zimowym jej stan może się znacznie pogorszyć.
Jak wprowadzić roślinę w stan spoczynku? Koniczynkę szczęścia przestajemy podlewać zaraz po okresie kwitnienia, czyli na przełomie września i października. Pozwalamy liściom zaschnąć i przenosimy szczawik purpurowy do chłodnego miejsca. Idealną temperaturą będzie 10–12°C.
Na początku marca kłącza szczawika trójkątnego wykopane z doniczki przenosimy do świeżej ziemi. Zakopujemy 3–4 korzenie w jednej doniczce, na głębokości 1–1,5 cm. Na dnie doniczki koniecznie należy umieścić warstwę drenażu, na przykład keramzytu.
Problemy w uprawie szczawika trójkątnego
Szczawik trójkątny nie jest wymagający. Najczęstszym powodem problemów w uprawie koniczyny ozdobnej są choroby. U tej rośliny najczęściej diagnozowane są:
- Rdza wywołana przez grzyby – na liściach pojawiają się brązowo-pomarańczowe plamy. Zainfekowane liście należy usunąć, a roślinę spryskać środkiem grzybobójczym.
- Szkodniki – najczęściej spotykanymi są przędziorki oraz wełnowce, które powodują uszkodzenia liści i ich zasuszanie.
Szczawik trójkątny nie jest rośliną okazałą, lecz bardzo ciekawą i efektowną. Pięknie ozdobi rabaty, taras czy dom, ponieważ świetnie rośnie w każdym z tych miejsc. Jego piękne, trójkątne, purpurowe liście zachwycają, a drobne jasne kwiaty nadają roślinie uroku. W dodatku szczawik trójkątny nie jest drogi – zapłacisz za niego od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od rozmiaru sadzonki. Masz już swój okaz?
Czy wiesz, że…
Liście szczawika trójkątnego są jadalne! Można nimi ozdabiać sałatki, chociaż nie powinno się ich jeść zbyt często, bo zawierają dużo szczawianów. Mają ostry, lekko kwaśny smak, podobny do szczawiu – stąd nazwa
Najczęściej zadawane pytania
Czy szczawik trójkątny jest trujący?
Dla ludzi – nie. To jadalna roślina, która ma pewne walory smakowe i sprawdza się w sałatkach. Niestety koty i psy mają mniej szczęścia. Szczawiany zawarte w liściach mogą uszkodzić ich nerki.
Czy szczawik zimuje?
Szczawik trójkątny przetrwa zimę w domu, ale nie w gruncie. Potrzebuje suchej ziemi i temperatur ok. 10°C, czego nie da się zapewnić nawet najlepszą osłoną.
Jak sadzić szczawik trójkątny?
Jeśli chcesz wyhodować szczawik z bulwy (zwanej czasem kłączem lub cebulką), umieść ją w doniczce pionowo, węższym końcem do góry. Dosyp tyle ziemi, aby koniec bulwy znajdował się 3–4 cm pod powierzchnią. Podlewaj i czekaj, aż urośnie!
Czy szczawik jest wieloletni?
Tak, szczawiki to wieloletnie rośliny. Uprawiane w pokoju nie muszą obumierać na zimę, jednak warto im na to pozwolić przynajmniej raz na 3 lata, aby mogły się zregenerować.
Czy szczawik lubi zraszanie?
Nie. Szczawik lubi wilgotną glebę i umiarkowanie wilgotne powietrze. Liście pozostaw suche.