W polskim klimacie niezwykle efektownie wyglądają w ogrodzie wszelkie rośliny zimozielone. Taki właśnie jest suchodrzew mirtolistny. Co to za krzew? Jak wygląda i czego potrzebuje? Dowiedz się już teraz, jak go uprawiać, aby ozdobił również twój ogród!
Suchodrzew mirtolistny – charakterystyka
Suchodrzew mirtolistny dorasta maksymalnie do ok. 1 m wysokości, natomiast średnicą może osiągnąć nawet 1,5 m. Jest wybierany przede wszystkim z uwagi na wygląd liści. Są one zimozielone, rosną na wygiętych łukowato pędach. Listki są owalne, niewielkie, zwykle ułożone naprzeciwlegle. Mają charakterystyczne, matowe wykończenie. Warto wiedzieć, że liście drobne porastają pędy równomiernie. Tegoroczne są jasnozielone, natomiast starsze – ciemnozielone, zimą brązowiejące, a już jesienią zmieniające odcień.
Odmiany rośliny
Suchodrzew mirtolistny jako roślina ozdobna występuje w wielu odmianach. Niektóre z nich to:
- „Maigrun” – odmiana z wiotkimi pędami i małymi, kremowymi kwiatami o niepozornym wyglądzie;
- „Elegant” – z jasnymi, kredowymi wręcz kwiatami i złotym połyskiem liści w słońcu;
- „Lemon Beauty” – szczególnie rzucająca się w oczy odmiana z jasną obwódką wokół zielonych liści.
Lonicera nitida – uprawa
Warto wiedzieć, jak uprawiać suchodrzew mirtolistny, aby sprawdził się w formie okrycia na rabaty albo jako efektowny żywopłot. Choć suchodrzew znany jest jako krzew zimozielony, to nie jest w pełni mrozoodporny. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczy go przed mrozem, okrywając pędy.
Stanowisko i podłoże
Roślina wymaga słonecznego albo półcienistego stanowiska, ale w zasadzie rośnie w każdym miejscu. Najszybsze przyrosty na sezon ma w przypadku podłoża o dużej przepuszczalności, lekkiego i żyznego. Suchodrzew mirtolistny najlepiej rośnie, gdy jest regularnie przycinany. Gorzej niż suszę znosi nadmierną wilgotność podłoża, dlatego raczej nie należy go podlewać.
Suchodrzew mirtolistny – czy może kwitnąć?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że suchodrzew mirtolistny może kwitnąć, jeśli jest odpowiednio prowadzony. Jego kwiaty nie są jednak tak pachnące i okazałe jak w przypadku gatunku suchodrzewu chińskiego. Gatunek kwitnie maj-czerwiec. Zazwyczaj są nieduże, białe albo żółte. Potem ich miejsce zajmują niebieskopurpurowe jagody.
Suchodrzew mirtolistny – zastosowanie
Suchodrzew mirtolistny jest rośliną przydatną w ogrodzie. Nadaje się do tworzenia niskich żywopłotów. Jeśli jest regularnie przycinany, ma bardzo efektowny, gęsty pokrój. Jako że dobrze znosi cięcie wiosną i jesienią, możesz dokonywać go nawet dwa do trzech razy w roku. Choć jego jagody są słabo widoczne, to zachwyca barwą liści. Z tego powodu sprawdzi się w formie ogrodowych obrzeży.
Suchodrzew mirtolistny to roślina, która z powodzeniem zastąpi w ogrodzie popularny bukszpan. Jest niezwykle efektowna, a przy okazji łatwa w prowadzeniu. Wystarczy, że kupisz w szkółce roślin ozdobnych zadbane sadzonki, aby cieszyć się jej ciekawym wyglądem przez cały rok.