Zimozielone krzewy to ciekawy i bardzo popularny element ogrodowej przestrzeni. Spośród różnych atrakcyjnych gatunków warto przyjrzeć się niepozornemu krzewowi, jakim jest suchodrzew chiński. Ma bardzo szerokie zastosowanie, rozłożysty pokrój i nie jest szczególnie trudny w uprawie. W dalszej części artykułu poznasz kilka interesujących faktów na temat tej ozdobnej rośliny.
Suchodrzew chiński – opis rośliny
Lonicera pileata pochodzi z Chin, gdzie porasta chłodne i wilgotne lasy. W polskim klimacie odnajduje się naprawdę świetnie, ponieważ jest mrozoodporny. Doskonale znosi niskie temperatury i nie jest mu straszny nawet mróz w postaci -23. stopni Celsjusza.
Ten zimozielony krzew ma płożący pokrój i jest dosyć niski. Dorasta do 150 cm wysokości. Ma drobne i podłużne liście, które z wierzchu są ciemnozielone a po wewnętrznej stronie nieco jaśniejsze. Okres kwitnienia przypada tu na maj i czerwiec. Wówczas na powierzchni krzewu pojawiają się niewielkie i niemal niewidoczne kwiaty, które jednak bardzo przyjemnie pachną. W zależności od odmiany mogą mieć różne kolory – od białych po pomarańczowe.
Po przekwitnieniu suchodrzew chiński wytwarza owoce w postaci purpurowych i błyszczących jagód. Nie tylko stanowią one ciekawą ozdobę, ale też przyciągają wiele gatunków ptaków, dla których są pożywieniem.
Suchodrzew chiński – sadzenie, przycinanie, uprawa
Stanowisko i wymagania glebowe
Jeżeli chcesz uprawiać suchodrzew chiński w swoim ogrodzie musisz wybrać dla niego odpowiednie stanowisko. Roślina najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub półcienistych, koniecznie osłoniętych od silnego wiatru. Nie bez znaczenia będzie także jakość podłoża. Gleba powinna być możliwie jak najbardziej żyzna i próchnicza. Odczyn pH może być lekko kwaśny, suchodrzew toleruje większość odczynów. Suchodrzew najlepiej rośnie w gliniastej i dosyć ciężkiej glebie bogatej w wapń.
Sadzenie
Podczas sadzenia trzeba brać pod uwagę fakt, że rośliny tego gatunku cechuje szeroki przyrost. Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinien więc zostać zachowany około metrowy odstęp. W okresie wzrostu przestrzeń ta szybko zarośnie, a suchodrzew stworzy efektowny niski żywopłot.
Podlewanie i nawożenie
Roślina omawianego gatunku bardzo lubi wilgoć a przez to źle znosi suszę. W przypadku przedłużających się okresów bez opadów konieczne będzie jej codzienne podlewanie. Pod względem nawożenia suchodrzew jest jednak znacznie mniej wymagający. Raz w roku wiosną warto porządnie wzbogacić jego system korzeniowy kompostem. Jeżeli hodujesz ten krzew w donicy, raz w miesiącu dolewaj do niego płynnego nawozu.
Przycinanie i rozmnażanie
Niezależnie od tego w jakiej roli suchodrzew chiński występuje w twoim ogrodzie, konieczne będzie jego regularne cięcie. Wymagają przede wszystkim najstarsze i zniszczone pędy. Jeżeli w twoim ogrodzie roślina ta występuje w roli żywopłotu konieczne będzie jej częste formowanie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że suchodrzew bardzo szybko się regeneruje. Oznacza to, że im częściej jest przycinany, tym mocniej sie rozrasta.
Rozmnażanie suchodrzewu nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Wystarczy oddzielić sadzonki zielne od rośliny matczynej. Po zetknięciu z wilgotną ziemią pędy powinny same sie ukorzenić.
Lonicera pileata – zastosowanie w ogrodzie
Suchodrzew chiński świetnie sprawdzi się zarówno w roli żywopłotu, jak i rośliny okrywowej, czy solitera. Jego pachnące kremowobiałe kwiaty i intensywnie kolorowe owoce cieszą oko. Szybki rozrost sprawia z kolei, że formowanie naturalnych (chociaż też niskich) żywopłotów nie stanowi w zasadzie żadnego problemu. Dobrze komponuje się z innymi roślinami i nie wymaga intensywnej pielęgnacji.
Suchodrzew chiński (Lonicera pileata) to roślina umiarkowanie prosta w uprawie. Jest wielofunkcyjna i mrozoodporna, dlatego coraz chętniej sięgają po nią właściciele polskich ogrodów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że suchodrzewy wyróżniają się dosyć dużą odpornością na zanieczyszczone powietrze, dlatego chętnie wybierane są na elementy zieleni miejskiej.