Storczyk Vanda to pięknie wyglądająca roślina, która pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Azji. Spodobała ci się i zastanawiasz się, jak wygląda jej uprawa? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz poniżej!
W polskich domach coraz częściej można spotkać storczyka Vanda – to odmiana, która cieszy się sporą popularnością. Ma oryginalny wygląd, wyjątkowy zapach i kolory. Jest nieco wymagająca w uprawie, ale to nie zmienia faktu, że wciąż wiele osób decyduje się na jej uprawę jako roślina doniczkowa. Ciekawe jest również to, że istnieje więcej niż 70 gatunków storczyka Vanda. Przeczytaj, jak prezentuje się storczyk Vanda i jak o niego zadbać, decydując się na uprawę tej rośliny!
Storczyk Vanda – charakterystyka
Storczyk Vanda to roślina, która w swoim naturalnym środowisku żyje jako epifit przytwierdzony do kory drzew. Osiąga nawet 150 cm wysokości i około 50 cm szerokości. Praktycznie przez całe swoje życie rozrasta się wyłącznie na jednym pędzie, wzdłuż którego rosną liczne, skórzaste liście w kolorze zielonym, będące ułożone grzebieniasto wzdłuż pędu naprzeciwległymi parami. Natomiast na cienkich łodygach wyrastających z pędu znajdują się przepiękne kwiaty, które doskonale pachną i utrzymują się na roślinie przez kilka tygodni po zakwitnięciu. Zwykle mają różne barwy i wzory, ponieważ jest to zależne od gatunku i odmiany – mogą być np. białe, różowe, żółte, a nawet wielokolorowe.
Jakie są gatunki storczyka Vanda?
Wspomnieliśmy już, że istnieje nawet kilkadziesiąt różnych gatunków, lecz najczęściej w uprawie spotykane są takie jak:
- Vanda sanderiana;
- Vanda coerulea;
- Vanda tricolor;
- Vanda cristata;
- Vanda pumila;
- Vanda parishii.
Kiedy kwitnie storczyk Vanda?
Kwiaty storczyka Vanda możesz zauważyć praktycznie o każdej porze roku, lecz zwykle ta roślina kwitnie od wiosny do jesieni i odbywa się to 2–3 razy do roku.
Uprawa i pielęgnacja storczyka Vanda
Storczyk Vanda, często nazywany w Polsce po prostu storczykiem Wandą, niestety nie jest najprostszą rośliną, jeśli chodzi o jej uprawę czy pielęgnację. Jeśli zależy ci na tym, aby zdrowo rosła, kwitła i się rozwijała, to obowiązkowo musisz zapewnić jej odpowiednie warunki.
Gdzie najlepiej uprawiać orchidee Vandę?
W środowisku naturalnym storczyk Vanda rośnie na wierzchołkach drzew, dlatego preferuje słoneczne miejsca. Powinieneś jednak zadbać o to, aby zapewnić roślinie osłonę przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi, aby nie doszło do poparzeń jej liści. Najlepiej do uprawy nadaje się okno południowe, choć jeśli chcesz, to latem możesz wystawić storczyka na zewnątrz, jeśli temperatura powietrza nocą nie będzie niższa niż 10 stopni.
Jak często podlewać storczyka Vandę?
Aby storczyk Vanda miał piękne kwiaty, to musisz zadbać także m.in. o odpowiednie podlewanie rośliny. To szczególnie ważne w okresie sezonu wegetacyjnego, czyli od czerwca do września, kiedy storczyk wymaga więcej wody. Jeśli twoja roślinka rośnie w koszyczku, to powinieneś podlewać ją każdego dnia. Gdy natomiast znajduje się w doniczce lub glinianym dzbanie, to pamiętaj o podlewaniu co 4–5 dni. Przed każdym podlaniem sprawdzaj korzenie rośliny – powinny być one suche. Gdy zakończy się sezon, dbaj o to, aby podłoże było wilgotne i nie dopuszczaj do tego, aby korzenie całkowicie wyschły. Co więcej – do podlewania Vandy najlepiej nadaje się woda deszczowa, destylowana bądź przefiltrowana.
Czy storczyk Vanda wymaga nawożenia?
Niezwykłe storczyki Vanda rosną bardzo szybko i intensywnie, dlatego istotne jest też regularne nawożenie. Do ich zasilania dobrze sprawdzają się specjalne nawozy do storczyków, które dostępne są w każdym centrum ogrodniczym. Tego rodzaju rośliny warto nawozić co 7 dni, lecz co ważne – mocno rozcieńczoną dawką nawozu. Gdy natomiast nadejdzie okres jesienno-zimowy, to powinieneś rzadziej nawozić roślinę.
Jakiego podłoża wymaga orchidea Vanda?
Storczyk Vanda może być uprawiany bez podłoża, aby prawidłowo rosnąć. Jeśli jednak podejmiesz decyzję o jego uprawie w podłożu, to postaraj się, aby było ono przewiewne i łatwo odprowadzało zbyt duże ilości wody. Dobrym wyborem może być mieszanka keramzytu i dużych kawałków kory.
Czy storczyk Vanda jest atakowany przez choroby i szkodniki?
Niestety storczyk Vanda nie jest odporny na choroby i szkodniki, choć musisz wiedzieć, że zwykle ich przyczyną jest nieprawidłowa uprawa rośliny. Jeśli nie dbasz o odpowiednią wilgotność lub ją przelewasz, to szybko mogą pojawić się problemy w postaci plamistości liści, czy chorób bakteryjnych. Gdy jednak dbasz o pielęgnację rośliny i utrzymujesz wilgotność powietrza na właściwym poziomie, a roślina wciąż wygląda nie najlepiej, to być może zaatakowały ją szkodniki – storczyk Vanda bywa atakowany przez tarczniki, wełnowce, czy przędziorki.
Ile kosztuje storczyk Vanda?
W zależności od tego, gdzie zdecydujesz się na zakup storczyka Vanda, zapłacisz od 70 do nawet 150 złotych. Pamiętaj, że cena tej rośliny jest uzależniona m.in. od jej wielkości czy rodzaju wazonu lub koszyka, w którym się znajduje.
Wiesz już, jak wygląda i jakie wymagania ma storczyk Vanda. Jeśli chcesz zatem mieć piękną roślinę w swoim domu, to zdecyduj się na niego, lecz pamiętaj, że wymaga ona nieustannego zaangażowania i odpowiedniej pielęgnacji, dlatego najlepiej nadaje się dla ogrodników z doświadczeniem.