Z artykułu dowiesz się, która siekiera do rozłupywania będzie dla ciebie odpowiednia. Podpowiemy ci również, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając narzędzie o określonym przeznaczeniu. W części poradnikowej opisaliśmy najważniejsze parametry narzędzi drwalskich, natomiast na samym końcu tekstu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące siekier rozłupujących. Ranking przygotowany przez nas to zestawienie najlepszych na rynku pięciu modeli, dzięki czemu podjęcie ostatecznej decyzji będzie o wiele łatwiejsze.
Najlepsza siekiera rozłupująca – jak wybieraliśmy?
Podczas przygotowywania poniższego zestawienia wzięliśmy pod uwagę szereg czynników, wpływających na ogólną ocenę siekier do łupania. Porównaliśmy najważniejsze parametry, opinie użytkowników na temat konkretnego modelu oraz producentów. Najważniejsze kryteria, którymi kierowaliśmy się podczas oceny produktów do rankingu:
- Jaka jest waga całego narzędzia?
- Jaka jest długość trzonka?
- Jakie jest przeznaczenie konkretnego modelu?
- Czy marka producenta cieszy się uznaniem klientów?
- Czy jest bezpieczna i wygodna w użyciu?
- Jaki jest stosunek ceny do jakości?
- Z jakich materiałów wykonano narzędzie?
- Czy siekiera jest trwała?
W zestawieniu znajdziesz pięć modeli, wyróżniających się spośród innych bardzo dobrymi parametrami i jakością wykonania. Możesz być pewny, że wybierając jedną ze wskazanych przez nas siekier rozłupujących, kupisz najlepsze narzędzie w danym przedziale cenowym. Jeśli jednak wolisz poszukać go na własną rękę, to warto zapoznać się z naszym poradnikiem, który ułatwi ci to zadanie.
Wybór redakcji:
Jakie są rodzaje siekier?
Być może nawet się nie spodziewałeś, jak wiele jest na rynku dostępnych rodzajów siekier. Najpopularniejszym z nich jest bardzo uniwersalna siekiera leśna. Jeśli miałeś okazję być na tradycyjnej polskiej wsi, to z pewnością nie raz już widziałeś takie narzędzie. Może ono służyć (w zależności od rozmiaru) do małych lub cięższych prac zarówno w lesie, jak i przydomowej szopce na opał.
Kolejnym popularnym rodzajem są siekiery turystyczne. Charakteryzują się podobnym kształtem głowicy, jak w przypadku siekiery leśnej, ale są zdecydowanie mniejsze i przystosowane do bezpiecznego transportu w plecaku. Przy jej użyciu z łatwością odrąbiesz nawet większe gałęzie czy podzielisz większe kawałki drzewa na małe polana. Amerykańska siekiera drwalska to z kolei narzędzie dla prawdziwego zawodowca. Pozwala na ciężkie leśne prace przy użyciu tradycyjnych metod. Mniej popularnymi narzędziami są siekiery dwustronne, młoto-siekiery, siekiery stolarskie czy toporki rzeźbiarskie.
W niniejszym artykule opiszemy kilka najważniejszych cech narzędzi służących do rozłupywania drewna. Występują one zazwyczaj w dwóch rozmiarach. Wersja mniejsza charakteryzuje się trzonkiem o długości około 50 centymetrów i wadze 1,5 kilograma, większe narzędzia natomiast wyposażono w dłuższy trzonek, który ma około 70 centymetrów i cięższą głowicę. Masa większej wersji może wynosić nawet do około 3 kilogramów. Narzędzia tego typu służą do łupania większych kawałków drewna opałowego na mniejsze, mieszczące się w piecu lub kominku.
Czym się różni siekiera rozłupująca od uniwersalnej?
Głowica siekiery rozłupującej ma nieco inną budowę niż ta uniwersalna. Jest ona bardzo masywna i krótka, a ostrze zazwyczaj jest zeszlifowane pod dużym kątem, dzięki czemu zapewnia dużą siłę uderzeniową na bardzo małej powierzchni. Szeroka głowica, wbijając się w drewno z dużą siłą, rozszczepia je na dwa kawałki. Tego typu narzędzia są o wiele cięższe od uniwersalnych czy dedykowanych dla drwali do prac leśnych.
Dobierz wagę siekiery do swoich potrzeb
Wagę siekiery rozłupującej należy dobrać odpowiednio do swojej siły, jak i rodzaju pracy, którą będziesz z jej pomocą wykonywał. Jeśli potrzebujesz narzędzia, którym potniesz drewno uchodzące za miękkie z drzew iglastych, jak na przykład sosna, jodła czy świerk, to zdecydowanie lepiej wybrać lżejszą i mniejszą siekierę rozłupującą. W zupełności wystarczy do tego zadania, a przy okazji nie męczy ona twoich rąk w takim stopniu jak większe modele. Narzędzie o mniejszej wadze i krótszym trzonku lepiej się sprawdzi w rękach osoby mniejszej postury.
Narzędzia o wadze 2,5-3 kilogramy dedykowane są dla osób, które mają za zadanie pociąć na mniejsze kawałki drewno twarde, jak na przykład dąb, jesion czy grab. Większa siekiera w odpowiednich rękach zapewnia lepszą efektywność cięcia, ponieważ dłuższy trzonek gwarantuje większy zamach, a co za tym idzie także większą siłę uderzenia. Tego typu narzędzie sprawdzi się zarówno podczas rąbania drewna do kominka, jak i pieca grzewczego czy kaflowego.
Bezpieczeństwo i wygoda
Wybierając narzędzie do prac przydomowych, zwróć uwagę na budowę trzonka i materiał, który do tego wykorzystano. Producenci najlepszych modeli wykorzystują podczas produkcji materiały, które są w stanie amortyzować uderzenia, dzięki czemu nie są one w tak dużym stopniu odczuwalne na dłoniach i przedramionach, a co za tym idzie, umożliwiają dłuższą i efektywną pracę.
Kolejnym ważnym elementem jest łączenie głowicy z trzonkiem. Powinno być ono trwałe, bez żadnych luzów i zapewniające pełne bezpieczeństwo. Niektórzy producenci wykonują narzędzia, których trzonek jest wzmocniony na przykład włóknem szklanym, nachodzącym na głowicę. Zapewnia to dodatkową ochronę przed zsunięciem się jej podczas pracy.
Jakość materiałów i wykonania siekiery
Najlepsze siekiery rozłupujące są wykonane z wysokogatunkowej stali węglowej, odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne stępienie. Trzonki siekier najczęściej wykonuje się dobrej jakości drewna odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią. Niektórzy producenci idą o krok dalej i wykorzystują w swoich produktach inne trwałe materiały jak włókno węglowe czy szklane, co zapewnia wieloletnią trwałość narzędzi i umożliwia redukcję wagi trzonka.
Stosunek ceny do jakości
Nie zawsze jest tak, że im droższe narzędzie, tym jest lepsze. Czasem model charakteryzujący się wysoką ceną, może wcale nie być jej wart. Z tego powodu przeanalizowaliśmy szereg parametrów i opinii na temat różnych modeli z cenami, co umożliwiło nam określenie stosunku ceny do jakości. Nie warto przepłacać za przereklamowany sprzęt, tylko dlatego, że producent szczyci się zastosowaniem mało istotnej dla komfortu i bezpieczeństwa pracy modyfikacji, któregoś z elementów narzędzia. Jaka najlepsza siekiera do rozłupywania? Zapoznaj się z naszym rankingiem, który wyłonił pięć najlepszych modeli dostępnych na rynku.
Fiskars X21-L – wybór redakcji
Fiskars to jeden z liderów na rynku w produkcji profesjonalnego i trwałego sprzętu dla drwali. Model X21-L kosztuje około 300 złotych i jest jedną z droższych siekier rozłupujących, ale jest wart każdej wydanej złotówki. W zestawie otrzymujesz nie tylko narzędzie, ale też ostrzałkę oraz plastikowe etui, dzięki któremu bezpiecznie można je przechowywać i przenosić. Fiskars X21-L przystosowany jest do rąbania dużych ilości drewna, a przy tym to bardzo wytrzymały sprzęt. Producent objął siekierę aż 25-letnią gwarancją, co sprawia, że jej zakup jest inwestycją na długie lata.
Długość całkowita narzędzia wynosi 72 centymetry i waży 1,5 kilograma. Ostrze wykuto z wysokiej jakości stali węglowej, jest łatwe do naostrzenia, a precyzyjne wypukłe szlify powodują, że jest mniej podatne na uszkodzenia. Środek ciężkości umiejscowiono blisko ostrza, co zwiększa efektywność pracy. Trzonek wykonano z zaawansowanego technicznie materiału FibreComp i wzmocniono wytrzymałym i lekkim włóknem szklanym. Siekiera nie należy do najtańszych, jednak biorąc pod uwagę długość gwarancji i trwałość, wykazuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
Cellfast C2700 ERGO – najlepszy stosunek jakości do ceny
Cellfast, podobnie jak Fiskars, objął swoje produkty 25-letnią gwarancją, która aktywuje się po internetowej rejestracji. Polska firma projektuje światowej klasy narzędzia, które posiadają certyfikat TUV GS, co świadczy o wysokiej jakości i bezpieczeństwie użytkowania. Ostrze siekiery wykonano z hartowanej indukcyjnie stali, dzięki czemu wyróżnia się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Opisywany model kosztuje około 200 złotych, a w zestawie otrzymasz wielofunkcyjną osłonę na głowicę, gwarantującą bezpieczeństwo przenoszenia i przechowywania sprzętu.
Narzędzie jest bardzo dobrze wyważone, co w połączeniu z odpowiednim kształtem głowicy sprawia, że nadaje się do efektywnego rąbania pni o średnicy ponad 30 centymetrów. Trzonek wykonany został z kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym, co zapewnia dobrą amortyzację podczas uderzenia, dzięki czemu praca siekierą jest komfortowa i efektywna. Znaczną część trzonka pokrywa miękka, antypoślizgowa powierzchnia SafeTouch, zapewniająca pewny chwyt i większą kontrolę nad siekierą. Długość całkowita wynosi 93 centymetry, a waga 2,7 kilograma.
- Ergonomiczny uchwyt zapewniający wygodne i pewne trzymanie .
- Wytrzymała konstrukcja zapewniająca długotrwałe i skuteczne rozłupywanie drewna .
- Wysoka jakość materiałów użytych do produkcji gwarantuje trwałość narzędzia .
- Trudne do przenoszenia z powodu dużej wagi.
- Wysoka cena w porównaniu do innych siekier rozłupujących.
Cellfast Siekiera Rozłupująca C2700 ERGO (41008) to narzędzie ręczne do rozłupywania drewna. Posiada głowicę z hartowanej stali, uchwyt z antypoślizgową powłoką i ergonomiczną rączkę z elastomeru. Długość siekiery wynosi 70 cm, a waga to 2,7 kg. Solidna konstrukcja i specjalne rozwiązania ergonomiczne zapewniają wygodną pracę i wysoką skuteczność w rozłupywaniu drewna.
Husqvarna S1600 – gdy budżet nie ma znaczenia
Marki Husqvarna prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z liderów w dystrybucji pilarek spalinowych, pił elektrycznych i siekier. Model S1600 jest jednym z mniejszych w naszym zestawieniu, ale kosztuje najwięcej, bo około 400 złotych. Narzędzie zostało bardzo dobrze wyważone, a środek ciężkości znalazł się blisko głowicy, co zapewnia większą efektywność rąbania. Ostrze wykonano z najwyższej jakości stali węglowej, pokrytej nieprzywierającą powłoką, która zmniejsza tarcie i ułatwia cięcie drewna na opał.
Trzonek siekiery rozłupującej wykonano z trwałego i lekkiego kompozytu, pokrytego nierdzewną stalą w najbardziej zagrożonej na uszkodzenia strefie. Miękki uchwyt zapobiega wyślizgnięciu się narzędzia z ręki i zapewnia nad nim większą kontrolę, a zakrzywiona końcówka zapewnia dobre oparcie dla dłoni. W zestawie otrzymasz funkcjonalną osłonę ostrza, która zapewni bezpieczny transport narzędzia. Długość całkowita modelu S1600 wynosi 60 centymetrów, a waga prawie 1,7 kilograma.
- Wyjątkowa wytrzymałość i trwałość
- Ergonomiczny uchwyt dla komfortu użytkowania
- Wysoka skuteczność rozłupywania drewna
- Jest dość ciężka i może być trudna do obsługi.
- Może być droższa niż inne dostępne siekiery.
Husqvarna Siekiera Do Rozłupywania S1600 (580761301) to narzędzie ręczne do rozłupywania drewna. Posiada ergonomiczny uchwyt i łatwe w ostrzeniu ostrze o długości 70 cm. Solidna i wytrzymała konstrukcja.
Hecht model 901550 – trwała i poręczna
Siekiera rozłupująca marki Hecht to kolejny w naszym zestawieniu produkt godny polecenia. Narzędzie waży trochę ponad 1,5 kilograma przy długości 70 centymetrów, dlatego zapewnia bardzo przyzwoity komfort pracy nawet dla osób drobnej postury. Trzonek wykonany został z włókna szklanego, które dodatkowo wzmocniono siatką z nylonu. Model 9012550 został bardzo dobrze wyważony, a długość całkowita została dobrana do wagi w taki sposób, aby zapewnić optymalną efektywność rąbania.
Głowicę osadzono na trzonku metoda na gorąco, za pomocą odpowiedniej maszyny w taki sposób, aby obie części tworzyły ze sobą nierozłączną całość. Dodatkowo górna część trzonka wyposażona została w metalowy wspornik, który usztywnia i całość. Głowica wykonana została z wysokogatunkowej stali węglowej, pokrytej warstwą teflonu zmniejszającą tarcie i chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Siekiera rozłupująca Hecht kosztuje około 130 złotych, a w zestawie otrzymujesz wygodny uchwyt, który pozwoli ci powiesić narzędzie w dowolnym miejscu.
- Niezwykle trwała i wytrzymała konstrukcja
- Wygodny uchwyt zapewniający pewny i wygodny chwyt
- Łatwo rozłupuje drewno dzięki ostremu i solidnemu ostrzu
- Odpowiednia dla osób o różnym poziomie doświadczenia w pracy z siekierą
- Wysoka cena w porównaniu do innych siekier rozłupujących na rynku.
- Wykonanie uchwytu nie jest odpowiednie dla osób z mniejszymi dłońmi.
Hecht siekiera rozłupująca 901550 to profesjonalne narzędzie ogrodnicze, które pozwala na efektywne rozłupywanie drewna. Solidna konstrukcja i ergonomiczny uchwyt zapewniają wygodę i precyzję pracy.
Proline siekiera model 12846 – dobra jakość w niskiej cenie
Proline 12846 to wysokiej jakość i narzędzie, które możesz nabyć za około 140 złotych. Poręczny trzonek wykonano z użyciem kompozytu z włókna szklanego i zakończony został antypoślizgową rękojeścią, zapewniającą bezpieczny i pewny chwyt oraz amortyzację podczas uderzeń. Waga całego narzędzia wynosi 1,6 kilograma, a długość 72.5 centymetra. Głowica wykuta została z jednego kawałka stali węglowej, hartowanej indukcyjnie. Siekiera nadaje się do rąbania pni o średnicy powyżej 30 centymetrów.
W zestawie otrzymasz plastikowe etui, dzięki któremu bezpiecznie będziesz mógł przenosić i przechowywać narzędzie. Kształt głowicy zaprojektowano w taki sposób, żeby praca z drewnem była jak najbardziej efektywna. Rozszerzający się kształt głowicy sprawia, że podczas uderzenia w drewnie powstają dodatkowe napięcia, co sprawia, że praca tym narzędziem jest mniej męcząca. W opisywanym modelu zastosowano mocowanie obucha, które jest bardzo trwałe, wolne od luzów i zapewnia bezpieczeństwo pracy.
- Wyjątkowa moc rozłupywania dzięki odpowiedniemu wagowaniu i długości siekiery (725 mm).
- Efektywne rozłupywanie dzięki doskonałej równowadze i ergonomicznie zaprojektowanemu uchwytowi.
- Wysoka jakość wykonania i trwałość materiałów gwarantują długotrwałe użytkowanie.
- Niewielka wytrzymałość na długotrwałe użytkowanie
- Wysoka cena w porównaniu do innych siekier
Proline Siekiera Rozłupująca 1,6kg (12846) to narzędzie ręczne do rozłupywania drewna. Posiada głowicę ze stali węglowej oraz wygodny, antypoślizgowy uchwyt z gumy. Długość siekiery wynosi 725 mm. Solidna i wytrzymała konstrukcja zapewniająca wygodną pracę. Idealna do użytku w ogrodzie lub na działce.
Najlepsze marki siekier rozłupujących
Wybierając idealną siekierę rozłupującą, warto wziąć pod uwagę kilku producentów. Fiskars to jeden z liderów na rynku i jednocześnie jedna z najstarszych marek Europy. Ta fińska firma założona została w 1649 roku, a dziś znana jest na całym świecie z dystrybucji wysokiej klasy profesjonalnego sprzętu dla drwali. Fiskars objął swoje produkty 25-letnią gwarancją, co świadczy o jakości ich wykonania i dobrym podejściu do klienta.
Cellfast to bardzo dobrze znany producent w Polsce. W swojej ofercie ma szeroką gamę produktów sprzętu i akcesoriów ogrodniczych, ale też sprzęt dla drwali. Produkty tej polskiej marki chętnie są importowane przez wiele europejskich krajów.
Husqvarna powstała w 1689 roku, zatem podobnie jak Fiskars zalicza się do najstarszych europejskich marek. Produkty firmy wyróżniają się wysoką jakością wykonania z wykorzystanie najnowszych materiałów. Husqvarna zaczynała od produkcji broni dla szwedzkiej armii, ale dzisiaj znana jest głównie z profesjonalnych narzędzi dla drwali.
Hecht to czeska sieć specjalistycznych sklepów, która z czasem stała się także jednym z największych dystrybutorów sprzętu ogrodniczego w Czechach i Słowacji. Wyroby spod szyldu tej marki cieszą się uznaniem także poza granicami Unii Europejskiej, na przykład w Korei Południowej.
Proline jest marką należącą do spółki Profix, która jest dostawcą elektronarzędzi i narzędzi ręcznych. W ofercie tego producenta znajdziesz produkty wykonane z trwałych i nowoczesnych materiałów w przystępnej dla przeciętnego użytkownika cenie.
Siekiera rozłupująca – najczęściej zadawane pytania
Zanim podejmiesz decyzję zakupową, dokładnie ją przemyśl. Oczywiście nawet po lekturze poradnika i analizie najlepszych narzędzi do rąbania drzewa, niektóre kwestie mogły pozostać nadal niejasne. Wyszukaliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące siekier rozłupujących i udzieliliśmy na nie odpowiedzi poniżej.
Siekiera rozłupująca czy uniwersalna – którą wybrać?
Wybór typu siekiery jest uzależniony od rodzaju prac, które planujesz wykonywać przy użyciu tego narzędzia. Narzędzia przystosowane do rozłupywania mają węższe i dłuższe głowice w formie klina. Z pewnością wymagają użycia większej siły niż w przypadku modeli uniwersalnych, ale radzą sobie znakomicie podczas rąbania drewna na opał. Jeśli jednak potrzebujesz narzędzia, z którego pomocą będziesz wykonywał czasem prace stolarskie czy mniejsze prace leśne, to lepiej zdecydować się na typ uniwersalny.
Z jakich materiałów powinna być wykonana profesjonalna siekiera rozłupująca?
Już dawno minęły czasy, kiedy do wykonania siekiery używało się kawałka drewnianego trzonka, na którym osadzona została metalowa głowica. Narzędzia tego typu często wymagały naprawy czy użycia stalowych klinów do usztywnienia obucha. Dziś najlepsze modele wykonuje się przy użyciu wysokiej jakości stali węglowej, często pokrytej warstwą teflonu, która zapewnia mniejsze tarcie podczas cięcia i większa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Trzonek natomiast najczęściej wykonuje się z włókna szklanego, dla większej trwałości pokrytego zabezpieczającą warstwą.
Ile powinna ważyć dobra siekiera?
Waga siekiery będzie uzależniona od rodzaju prac, jakie chcesz wykonywać. Cięższe narzędzia przystosowane są do rąbania pni o średnicy nawet ponad 30 centymetrów. Modele tego typu powinny ważyć od 1,5 do około 3 kilogramów. Im cięższa głowica została w danym modelu zastosowana, tym dłuższy powinien być trzonek, jednak uznaje się że 70 centymetrów długości jest optymalną wartością.
Jak ostrzyć siekierę rozłupującą?
Wielu producentów dołącza w zestawie specjalną ostrzałkę do siekier, jeśli jednak wybrany przez ciebie model jej nie ma, możesz dokupić ją osobno. Podczas ostrzenia należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni kąt, nie może on być zbyt ostry, bo doprowadzi do osłabienia materiału przy krawędzi tnącej, ale nie może być też zbyt szeroki. Przy piłowaniu zwróć też uwagę na boki obucha, które nie mogą być zaokrąglone, utrudni to korzystanie z siekiery i ciężej będzie wchodziła w drewno.
Która marka jest najlepsza?
Najbardziej znane marki narzędzi drwalskich to Husqvarna i Fiskars. Obaj producenci obejmują swoje siekiery 25-letnią gwarancją, co sprawia, że zakup staje się wieloletnią inwestycją. Niestety cena wyrobów tych dwóch firm jest nawet trzykrotnie wyższa od niektórych pozycji z oferty konkurencji, wykonanych równie dobrze, ale z krótszym okresem gwarancyjnym.
W co się ubrać podczas rąbania drzewa?
Mimo że nowoczesne narzędzia drwalskie są bardzo wygodne i bezpieczne, to podczas rąbania drzewa warto ubrać się w strój roboczy z mocnego materiału, okulary ochronne i wzmacniane buty. Uchroni cię to przed potencjalnymi wypadkami spowodowanymi odpryskującymi kawałkami drzewa, czy omsknięciem się narzędzia.