Rośliny na żywopłot tworzą naturalną barierę, która chroni przed hałasem i pozwala wyznaczyć granicę od świata zewnętrznego. Stworzenie takiego żywopłotu wymaga nieco zaangażowania, ale efekt jest tego wart. Dowiedz się więcej na ten temat!
Rośliny na żywopłot to drzewa i krzewy, zarówno liściaste, jak i iglaste. Niektóre są dokładnie przycinane od linijki, inne żyją własnym życiem. Niezależnie od tego, jakie żywopłoty wydają ci się najbardziej atrakcyjne, musisz wiedzieć, jakie rośliny będą odpowiednie do ich utworzenia. Żywopłot można zrobić praktycznie z każdego gatunku, który osiąga 1-2 metry wysokości. Jaki będzie najlepszy? Sprawdź, czytając ten poradnik!
Czy trudno zrobić żywopłot?
Żywopłot to naturalny sposób na odgrodzenie się od świata zewnętrznego. Jeżeli dobierzesz właściwy gatunek i sadzonki dobrej jakości uda ci się stworzyć barierę, która będzie bardzo estetyczna, a zarazem skuteczna. Nie brak opinii, że proces zakładania żywopłotu jest bardzo trudny. W końcu roślina potrzebuje sporo czasu na wyrośnięcie, a przez cały czas trzeba ją odpowiednio formować. Oczywiście, wymaga to zaangażowania, ale przy właściwym doborze roślin można znacznie skrócić czas wzrostu.
Krzewy iglaste na żywopłot
Oczywistym wyborem wydają się krzewy iglaste, ponieważ to zimozielone rośliny na żywopłot. Dzięki temu może się on prezentować bardzo dobrze przez cały rok. W momencie planowania zawsze musisz znaleźć kompromis pomiędzy wyglądem a tempem wzrostu. Jeżeli zależy ci na szybkim wzroście, to musisz ograniczyć się do takich roślin, które ci to zapewnią, ale pamiętaj, że nie zawsze będą miały wiele walorów estetycznych. Zwróć również uwagę na to, jak szeroki ma być żywopłot. To także bardzo istotne z punktu widzenia doboru roślin.
Żywotnik – żywopłot szybko rosnący
Żywotnik to bardzo popularna w naszym kraju tuja, która rośnie w zwartym szyku. Jest to opcja dla niecierpliwych, ponieważ cechuje ją szybki wzrost. Wiele osób decyduje się na ten gatunek, ponieważ jest to rozwiązanie powszechnie sprawdzone. Cena żywotników jest bardzo przystępna, co często również ma znaczenie, jeżeli chcesz obsadzić dużą powierzchnię. Tuje to rośliny na żywopłot, których formowanie jest proste i przyjemne. Do takiego celu bardzo często wykorzystuje się odmiany „Kórnik” i „Sporalis.
Jałowiec – odporny krzew żywopłotowy
Na ubogich glebach trudno wyhodować gęsty żywopłot, który będzie dobrze wyglądał. Wynika to z tego, że większość gatunków tworzących naturalne bariery ma duże wymagania glebowe. Jałowiec należy jednak do niewymagających roślin na żywopłot. Nie potrzebuje skomplikowanego formowania, ponieważ sam ma przekrój kolumnowy. Igły jałowca niebieskozielony kolor, a on sam może dorastać do 3 metrów wysokości (takie rozmiary osiąga po około 10 latach). Jałowiec lubi słońce i jest odporny na okresowe susze.
Rośliny na żywopłot – krzewy liściaste
Teoretycznie żywopłot może być formowany z większości krzewów. Nie wszystkie jednak się do tego nadają, ponieważ przyrosty roczne mogą być zbyt niskie. Żywopłoty z liśćmi dzielą się na zimozielone i pozostałe. Wśród całorocznych roślin na żywopłot niewątpliwie największą popularnością cieszy się się bukszpan wiecznie zielony oraz berberys. Często widuje się również ostrokrzew. Popularne są jest także głóg jednoszyjkowy, ligustr i tawuła. Spotyka się też żywopłoty stworzone na bazie ogrodzenia i gatunków pnących, takich jak róża lub bluszcz.
Drzewa, z których można zrobić żywopłot
Żywopłot możesz zrobić w całości z jednego gatunku, ale ciekawą opcją jest wykorzystanie wielu drzew. Pozwala to uatrakcyjnić ogrodzenie, które będzie zmieniało barwy w ciągu całego roku. Zaletą takiego rozwiązania jest stworzenie siedliska dla dużej ilości różnych owadów. Na żywopłot nadają się grab pospolity i buk pospolity. Te drzewa wymagają jednak żyznych i wilgotnych gleb. Istotne jest również to, jakie drzewa znajdują się obok. Gatunki mogą ze sobą konkurować, więc być może niektóre drzewa będą rosły lepiej niż inne.
Jak sadzić żywopłot?
To, w jaki sposób należy przygotować rośliny na żywopłot, zależy od tego, na jaki gatunek się zdecydowałeś. Koniecznie trzeba przeanalizować glebę.
- Musisz wiedzieć, w jakich warunkach żywopłot urośnie najszybciej. Pozwoli to skrócić czas, który będzie konieczny do uzyskania dużego, pełnego ogrodzenia.
- Jeżeli żywopłot ma składać się z więcej niż jednego gatunku trzeba sprawdzić, czy ich wymagania są ze sobą zgodne.
- Sadzenie powinno odbywać się wiosną lub na jesień w zależności od gatunków.
- Konieczne jest ustalenie głębokości i szerokości rowu oraz odległości pomiędzy roślinami.
Przycinanie żywopłotu
Dziki żywopłot ma w sobie coś magicznego, jednak podczas fazy wzrostu musisz odpowiednio formować rośliny, aby rosły w sposób spójny. Jeżeli chcesz, aby żywopłot był schludny i prosty, konieczne będzie regularne przycinanie. Zazwyczaj cięcie przeprowadza się kilka razy w ciągu roku. Możesz wykorzystać do tego celu nożyce ręczne lub elektryczne. Te pierwsze wymagają od ogrodnika zaangażowania i czasu. Bardzo dobrze nadają się do cięcia młodych pędów, które mogą uginać się pod elektrycznymi ostrzami.
Świerk jako żywopłot
Rośliny na żywopłot iglaste są popularne, ponieważ dobrze się prezentują i mają niewielkie wymagania glebowe. Najczęściej w żywopłotach wykorzystuje się świerk:
- serbski;
- pospolity;
- kłujący.
Serbski jest szczególnie odporny na zanieczyszczenia, dobrze radzi sobie z trudnymi warunkami i nie ma specjalnych wymagań. Pospolity bardzo lubi słońce, a żywopłot z niego stworzony będzie gęsty, jeśli znajdzie się na otwartej przestrzeni. Cień może zaś powodować, że drzewa stracą dolne gałęzie, co negatywnie wpłynie na całość żywopłotu. Świerk kłujący ma igły w odcieniu błękitu.
Rośliny na żywopłot do cienia
W cieniu znacznie ciężej jest uzyskać gęsty żywopłot, zazwyczaj jednak jest on planowany w tych częściach ogrodu, gdzie nic nie powinno generować cienia. Jeżeli rośliny na żywopłot mają być w cienistej przestrzeni, warto wybrać takie, które znacznie lepiej radzą sobie w półcieniu. Należą do nich grab oraz buk. Te drzewa ze względu na cień nie będą wysokie, jednak zachowają swoją gęstość. Szczególnie grab wykazuje dużą odporność na brak światła. Jeżeli w twoim ogrodzie są żyzne gleby, rozważ cis, który wolno rośnie, jednak dobrze znosi cień.
Możesz użyć zarówno roślin iglastych, jak i liściastych. Pamiętaj, że do stworzenia gęstego i estetycznego żywopłotu potrzeba czasu i może minąć nawet kilka lat, zanim krzewy lub drzewa rozrosną się do docelowych rozmiarów.