Ziołolecznictwo to nie tylko ważny element medycyny ludowej, ale też alternatywny sposób na wsparcie leczenia farmakologicznego. Niektóre dolegliwości można złagodzić, przy pomocy naparów z ziół. Poznaj rośliny lecznicze, które możesz uprawiać w domu.
Od dawnych czasów zioła były ważne dla ludzi. Pomagały uporać się z objawami spowodowanymi pogorszeniem zdrowia oraz były elementem profilaktyki niektórych chorób. Zalet stosowania surowców naturalnych jako elementu dbania o zdrowie jest wiele. Poniżej prezentujemy rośliny lecznicze, które można uprawiać samodzielnie w ogrodzie lub w doniczkach.
Rośliny lecznicze wspomagające układ pokarmowy
Rośliny lecznicze są często wykorzystywane w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wiele popularnych gatunków ma właściwości wspierające trawienie, zapobiegające powstawaniu gazów i regulujące rytm wypróżnień. Podstawowym ziołem, które warto mieć w swoim ogrodzie lub na parapecie, jest mięta pieprzowa. Korzystnie wpływa na wydzielanie żółci, ma działanie wiatropędne i reguluje ilość produkowanego soku żołądkowego. Tradycyjnie jest stosowana w postaci herbatki ziołowej. Wspierająco działa także rumianek i koper włoski. Pobudzają one ruchy jelit i zapobiegają wzdęciom.
Zioła lecznicze w walce z przeziębieniem
Na gorsze samopoczucie spowodowane przeziębieniem pomogą zioła takie jak mniszek lekarski i tymianek. Korzeń i liść prawoślazu działa osłonowo na podrażnione gardło. Z kolei do odkażenia dróg oddechowych warto płukać regularnie jamę ustną naparem z szałwii lekarskiej, która ma lecznicze właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Rośliny te najlepiej jest uprawiać w ogródku, chociaż tymianek i szałwia nadają się także do uprawy pojemnikowej.
Ziołolecznictwo na problemy układu moczowego
Dolegliwości układu moczowego były od starożytności leczone za pomocą herbaty z pokrzywy. Dziko rosnąca mącznica lekarska lub ziele skrzypu pospolitego w postaci nasiadówek pomagały uporać się z nawracającymi infekcjami. Wśród licznych gatunków roślin leczniczych warto też docenić liście brzozy, które działają moczopędnie. Dzięki temu ułatwiają one wypłukiwanie chorobotwórczych drobnoustrojów z nerek i pęcherza.
Rośliny lecznicze na uspokojenie
Skarby z łąki służyły ludziom od wieków. Znane były uspokajające właściwości niektórych z nich. Antydepresyjnie działający dziurawiec pomaga zredukować poziom odczuwania stresu i lęków, a także ułatwia zasypianie. Zioła stosowane w postaci naparu, aromaterapii lub jako nalewki wykazują często działanie rozluźniające i relaksujące.
Jeśli tylko możesz, posadź w swoim ogrodzie podstawowe rośliny lecznicze stosowane w leczeniu najczęstszych dolegliwości. Niektóre gatunki warto uprawiać na parapecie, aby zawsze mieć pod ręką cenne surowce zielarskie na smaczne i zdrowe herbatki.