Cięcie jabłoni jesienią to zabieg pielęgnacyjny, nad którym zastanawia się wielu początkujących ogrodników. W jakich przypadkach jest ono wskazane? Jakich narzędzi używać i w jakich okolicznościach zabrać się do pracy? Podpowiadamy!
Jabłonie są jednymi z najczęściej występujących w naszym kraju drzew owocowych. Nic dziwnego, że ich pielęgnacja jest aspektem, który interesuje nie tylko sadowników, ale również właścicieli ogrodów. Dobrze wykonane przycinanie gałęzi i pędów jest niezwykle ważne w przypadku każdego drzewa owocowego. Jabłoń również powinna być poddawana temu zabiegowi, jednak niezwykle istotny jest tutaj termin. Sprawdź, w jakich okolicznościach warto przeprowadzić cięcie jabłoni jesienią.
Dlaczego cięcie jabłoni jest tak ważne?
Czy cięcie drzewka jabłoni jest konieczne? Teoretycznie nie. Ten gatunek może z powodzeniem rosnąc i owocować bez przycinania. Z czasem jednak jego korona będzie nadmiernie się rozrastać i zagęszczać, co znacznie utrudni zbiór owoców. Ich jakość również nie będzie tak wysoka, jak mogłaby. Z czasem jabłka staną się mniejsze i mniej smaczne, a samo drzewko będzie mniej odporne na różnego rodzaju choroby.
Właśnie dlatego regularne cięcie jabłoni powinien wykonywać każdy, kto chce uzyskać obfite plony. Robi się to regularnie, najlepiej już od momentu posadzenia drzewka. Zabieg przycinania pomoże uformować koronę i zdecydowanie ułatwi pielęgnacje jabłoni.
W jakich terminach przycinać jabłonie?
Każdy, kto planuje przyciąć swoją jabłoń w pewnym momencie stanie przed dylematem, kiedy dokładnie należy to zrobić. Terminy mają tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ to do momentu w roku dostosowuje się sposób cięcia jabłoni. Jeżeli ogrodnik nie przemyśli dobrze tej kwestii może doprowadzić swoje drzewo do nadmiernego przemarznięcia, chorób, czy zaburzeń wzrostu.
Najważniejsze są dwa terminy:
- zimowe cięcie jabłoni – wykonuje się je na przełomie zimy i wiosny, kiedy miną już ciężkie mrozy. W przypadku starych jabłoni ma ono formę tak zwanego cięcia prześwietlającego, które polega na skróceniu gałęzi i usunięciu ich nadmiaru. U młodych drzew polega to natomiast na formowaniu korony.
- letnie cięcie jabłoni – w okresie od lipca do sierpnia wykonuje się przycinanie młodych pędów.
Cięcie jabłoni jesienią – czy to ma sens?
Jak łatwo zauważyć, cięcie jabłoni jesienią nie zostało uwzględnione w wymienionych powyżej ważnych terminach cięcia. Zazwyczaj cięcie drzew owocowych w tym okresie roku nie jest zalecane. W okresie od września do listopada wykonuje się przy nich wiele zabiegów, jednak są to przede wszystkim takie prace, które mają zahartować drzewa i przygotować je do chłodnych miesięcy.
Jesienne cięcie wczesnych jabłoni
Czy to oznacza, że cięcie jabłoni jesienią nigdy nie jest wskazane? Wręcz przeciwnie. Istnieje kilka okoliczności, w których warto to rozważyć. W przypadku wczesnych odmian jabłoni, czyli takich, które owocują wcześnie warto rozważyć cięcie prześwietlające i formujące tuż po zbiorach. Przypadają one na połowę sierpnia lub początek września, mamy więc okres wczesnojesienny lub późnoletni.
Cięcie jabłoni jesienią po posadzeniu – czy warto to robić?
Sadzonki jabłoni dostępne w sklepach ogrodniczych i szkółkach można sadzić niemal przez cały okres wegetacyjny, jednak najczęściej zaleca się sadzenie na wiosnę lub jesienią. Cięcie sadzonek po posadzeniu jest pierwszym krokiem w kierunku ich formowania. Warto jednak zaznaczyć, że cięcie jabłoni jesienią w przypadku bardzo młodych drzew jest niewskazane. Jeżeli posadzimy drzewko w okresie jesiennym, to nic nie szkodzi. Młode pędy można z powodzeniem wycinać już wiosną po ich pierwszej zimie w gruncie.
W jaki sposób przeprowadzić cięcie jabłoni po posadzeniu?
Sposób cięcia młodych jabłoni uzależniony jest od rodzaju sadzonki. Nierozgałęzione drzewko należy skracać mniej więcej do wysokości od 70 do 90 cm. To od tego miejsca właśnie zacznie się przyrost pędów bocznych a przyszła pielęgnacja drzewka będzie znacznie łatwiejsza.
Alternatywą jest okulant rozgałęziony, czyli drzewko posiadające nie tylko pień, ale również pędy. Tę należy usuwać podczas pierwszego cięcia. Wystarczy pozostawić od pięciu do siedmiu, które skraca się mniej więcej do jednej trzeciej długości. Pień główny również skracamy, tak aby w przyszłości ułatwić mu wzrost.
Narzędzia do cięcia pędów i gałęzi jabłoni
Przycinanie drzew jabłoni powinno być dobrze zaplanowane. Zanim przystąpisz do pracy koniecznie zaopatrz się w narzędzia, które będą niezbędne do osiągnięcia spodziewanego efektu. Przede wszystkim potrzebny będzie dobrej jakości sekator oraz piła ogrodnicza. Można kupić je w niemal każdym sklepie ogrodniczym, a także w wielu marketach budowlanych.
Żeby przycinanie jabłonki było skuteczne i bezpieczne należy posługiwać się sprawnie zarówno sekatorem, jak i piłą. Dzięki temu damy radę przycinać nie tylko gałązki i młode pędy, ale jeśli zajdzie taka konieczność również wilki i grubsze gałęzie a nawet konary.
Podczas zakupu narzędzi warto kierować się renomą producenta. Oszczędzenia na nich nie jest dobrym pomysłem, ponieważ niesprawny sekator zagraża nie tylko roślinie, ale także ogrodnikowi.
Czy cięcie jabłonek to trudne zadanie?
Niedoświadczeni ogrodnicy mogą czuć niepokój przed przystąpieniem do pierwszego cięcia. Nie tylko w sadach towarowych, ale także w przydomowych ogrodach tego typu zabiegi są konieczne i nie należy się ich bać! Z czasem każdy nabierze wprawy i będzie z łatwością usuwał wszystkie pędy, które niszczą potencjał jabłonki.
Cięcie jabłoni jesienią – podsumowanie
Jesienne przycinanie jabłoni jest zabiegiem, którego najczęściej należy unikać. Obcinanie gałęzi tuż przed nadejściem przymrozków może zagrozić kondycji drzewa, znacznie je osłabić, a nawet narazić je na choroby. Wyjątkiem są jabłonki, które owocują wcześnie. Wówczas można wykonać formujące i prześwietlające cięcie jeszcze na początku września. W pozostałych przypadkach jest to zabieg odradzany, który może być niebezpieczny szczególnie dla sadzonek i bardzo młodych drzewek.