Protea królewska (Protea cynaroides) to ciekawy kwiat, potocznie nazywany kwiatem Prometeusza lub też proteą cesarską, a czasem też srebrnikiem. Jest to roślina charakterystyczna dla regionów południowej Afryki, gdyż stanowi jeden z elementów godła RPA. W Polsce uprawiana jest głównie jako egzotyczna roślina doniczkowa lub w oranżerii. Czym charakteryzuje się protea, jak wygląda i jakie ma wymagania? Sprawdź!
Zapamiętaj!
- Wiosenna pielęgnacja śliw wymaga stosowania oprysków, które zapewnią im zdrowy rozwój i obfitość owoców.
- Do najbardziej typowych środków, które są używane przez ogrodników i działkowiczów, należą miedzian i mocznik.
- Ważny jest nie tylko dobór oprysku, ale również termin, w jakim należy go wykonać.
Protea królewska – charakterystyka i wygląd
Protea królewska to krzew, który najbardziej imponuje swoimi kwiatostanami, które charakteryzują się podobnymi do płatków różowymi, kremowymi, mocno owłosionymi listkami. Ich pąki swoim wyglądem przypominają barwne szyszki, a gdy się rozchylą, odkrywają wnętrze składające się z długich rurkowatych kwiatów. Kwiatostany mogą mieć nawet ok. 30 cm średnicy. Cała roślina osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości, szacuje się, że może mieć nawet do 1,5 m wzrostu.
Jak uprawiać proteę w domu?
Kwiat protea królewska nie jest rośliną problematyczną, jeżeli chodzi o domową uprawę. Należy zapewnić jej stanowisko słoneczne o dużej ilości światła rozproszonego. Protea lubi podłoże kwaśne, które nie jest zbyt zasobne w składniki pokarmowe. Można ją trzymać na balkonie lub tarasie, jednak na jesień zaleca się przeniesienie jej do chłodnego pomieszczenia. Protea królewska latem lubi wysokie temperatury, ale i zimą zniesie niewielki przymrozek.
Protea – pielęgnacja w warunkach domowych
Proteę można bez problemu uprawiać w domu. Optymalnym terminem wysiewu nasion protei jest jesień lub zima. Przed posianiem, zaleca się nasiona przez kilka godzin moczyć w wodzie. Kiełkowanie następuje po ok. 4–12 tygodniach, najlepiej, gdy nasiona zasadzi się w podłożu piaskowo-torfowym. Młode protee są wrażliwe na niedobór wody, dlatego należy regularnie je podlewać. Starsze są bardziej odporne na przesuszenie. Do podlewania zaleca się używać odstaną wodę. Rośliny nie trzeba nawozić. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany, gdyż znacznie osłabiają one roślinę.
Protea królewska – zastosowanie
Protea królewska bardzo często wykorzystywana jest jako kwiat cięty. Chcąc stworzyć bukiet, ścina się jej pędy 50–70 cm, uwzględniając, aby pąk kwiatostanowy zaczynał się już rozchylać. Jeżeli ustawisz kwiaty w lekko ocienionym miejscu, mogą one utrzymać świeżość nawet przez okres 3 tygodni. Jeśli nie chcesz, aby liście szybko opadły, można do wody dodać niewielką ilość cukru, jednak nie z buraka czy trzciny cukrowej, a z glukozy. Trzeba pamiętać o tym, aby wodę wymieniać każdego dnia. Co ciekawe, proteę królewską można po zasuszeniu zostawić jako ozdobę, ponieważ prezentuje się równie stylowo jak wtedy, gdy jest świeża. Jest to więc świetny sposób na stworzenie ozdoby długotrwałej.
Gdzie kupić proteę królewską i ile kosztuje?
W naszym kraju trudno jest kupić proteę królewską w doniczce, łatwiej dostępne są nasiona rośliny. Ich koszt bywa zróżnicowany, jednak znajdziesz je już w cenie 2 złote za sztukę. Nasiona należy wysiewać zgodnie z zaleceniami, dotyczącymi tego gatunku kwiatu.
Dlaczego warto wybrać proteę cesarską?
Protea królewska wykazuje przede wszystkim walory ozdobne. Najczęściej stosowana jest jako roślina doniczkowa w domu, aczkolwiek świetnie prezentuje się także w bukietach, nawet po przesuszeniu. Protea królewska to roślina, która na pewno spodoba się miłośnikom ładnych kwiatów, którzy chcą ozdobić swoje mieszkanie egzotycznym okazem, ładnie prezentującym się na dowolnym tle.
Protea królewska – podsumowanie
Protea królewska (Protea cynaroides) to egzotyczny kwiat, który w Polsce uprawiany jest głównie w doniczkach. Ze względu na swoje walory estetyczne, zdobył popularność wśród miłośników atrakcyjnych kwiatów, poszukujących ciekawych okazów do ozdoby swoich domów. Roślina ta nie jest skomplikowana w uprawie, trzeba jednak zapoznać się z jej wymaganiami. Jeżeli zadbasz odpowiednio o jej pielęgnację, może przetrwać przez długi czas, stanowiąc ciekawy dodatek do aranżacji domowego wnętrza, balkonu lub tarasu.