Powój polny jest ciężkim do usunięcia chwastem, dobrze rośnie w każdej glebie i jest odporny na wiele środków chemicznych. Jak więc się go pozbyć? Porady znajdziesz w dalszej części artykułu. Podpowiemy też, w jaki sposób odróżnić niechcianego intruza od pięknej rośliny oraz przybliżymy, jak wygląda jej uprawa.
Powój trójbarwny (Convolvulus tricolor) – co to za roślina i gdzie występuje?
Dekoracyjny powój trójbarwny charakteryzuje się pięknymi kielichowatymi kwiatami, efektownie otwierającymi się w słoneczne dni. Są one umieszczone pojedynczo na długich szypułkach i w przypadku tego gatunku przybierają trzykolorową barwę. Krzew bardzo szybko się rozrasta, tworząc sieć korzeni na głębokość nawet dwóch metrów. Jego liście o długości około 4 cm są jajowate, strzałkowato zakończone a cienkie łodygi pną się lub płożą na odcinku mierzącym od 80 cm do 100 cm długości.
Powój trójbarwny należy do roślin powojowatych. Występuje na obszarze Europy, północnej Afryki i krajów śródziemnomorskich. Nazwę zawdzięcza pięknym, lejkowatym, barwnym kwiatom o niebieskich płatkach, białych u podstawy ze słonecznie żółtym środkiem. Rozmnażanie krzewu następuje poprzez wysianie nasion wprost do gleby.
Gdzie posadzić i jak zadbać o powój trójbarwny?
Roślina preferuje nasłonecznione miejsca, dlatego najlepiej sadzić ją w wyeksponowanych na słońce częściach ogrodu, gdzie kwiaty powoju będą miały okazję efektownie się otworzyć. Gleba powinna być żyzna o odczynie lekko zasadowym. Krzew preferuje suche środowisko, dlatego nie należy nadmiernie go podlewać. Pamiętaj jednak, że na zbyt żyznej glebie, roślina będzie produkowała więcej liści kosztem lejkowatych kwiatów. Rozmnaża się poprzez wysiew nasion wprost do gruntu w odstępach 20 cm.
Nie należy przesadzać krzewu, ponieważ źle znosi przeprowadzki. Po prawie dwunastu tygodniach od siewu możesz zaobserwować pierwsze kwiaty. Powój kwitnie od czerwca do października, a po tym okresie dla lepszego rozwoju należy usunąć suche kwiatostany i liście. Podczas wzrostu warto używać profesjonalnych mieszanek nawozów, aby zasilić roślinę brakującymi związkami. Nawożenie kwitnącego krzewu zapewni intensywniejszą barwę kwiatom, mocniejsze kłącza, ale zapewni też ochronę przed chorobami grzybowymi.
Roślina po zapyleniu tworzy owoce, wewnątrz których znajduje się około 500 nasion. Kwiat powoju zapylany jest przez owady, na swój posiłek najczęściej wybierają go motyle.
Powój polny – jak go rozpoznać?
Często mylony jest z innymi bylinami z gatunku Convolvulus, a najczęściej z powojem trójbarwnym. Bardzo łatwo pomylić rośliny, kiedy na żadnej nie ma kwiatów będących ich cechą charakterystyczną. Chwast możesz poznać, jeśli zauważysz, że jego cienkie gałązki zaczęły oplatać inne rośliny, drzewa czy przedmioty. Kwitnący krzew wydaje szybko przekwitające białe lub różowe kwiaty o specyficznym zapachu migdałów.
Powój polny to bardzo ciężki do usunięcia chwast wieloletni szkodliwy dla wszelkiego rodzaju upraw. Gatunek występuje na terenie całej Polski. Zasiedla najczęściej zarośla, nasypy kolejowe, przydroża, nieużytki i pobocza, ale atakuje także uprawy. Występuje najczęściej wśród truskawek, zbóż, na pastwiskach, a także w roślinach jednorocznych. Chwast toleruje ciężkie warunki, dlatego upodobał sobie piaski, gleby suche oraz gliniaste i ciężkie.
Wysiew nasion nie jest głównym sposobem rozmnażania powoju polnego, ponieważ dużo większe znaczenie mają jego długie na 6 m korzenie, z których wyrastają liczne kłącza pokryte ślepymi pączkami. Są to sadzonki chwastu uśpione, aktywujące się w odpowiednich warunkach. Zarówno liście, jak i nasiona tego krzewu są silnie toksyczne. Zielone części rośliny zawierają trującą dla zwierząt substancję aktywną – konwolwulinę.
Jak zwalczać powój polny?
Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się chwastu, jest polewanie go wrzątkiem tak, aby gorąca woda dotarła do korzeni. Należy też regularnie przycinać zielone pędy, krzew będzie potrzebował zgromadzić wiele związków i minerałów, aby wypuścić kolejne. Jeśli powój pojawi się wśród innych upraw, stosuje się herbicydy naturalne lub doraźne odchwaszczanie w zależności od rodzaju uprawy. Głęboko wrastające korzenie i względna odporność na środki chwastobójcze sprawia, że ciężko pozbyć się powoju polnego raz na zawsze. Inne nazwy rośliny to brzóska, powoik i dzwonki.
Powój trójbarwny to ceniona roślina ogrodowa, która dzięki naszym wskazówkom wyda piękne cieszące oko kwiaty. Jeśli będziesz uważny, to z łatwością odróżnisz chwast od ozdobnej rośliny i stworzysz ogród marzeń.