Pęcherznica kalinolistna jest krzewem, który ładnie prezentuje się w ogrodzie. Jeśli będziesz właściwie ją pielęgnował, to będzie rosła przez długie lata. Warto więc dowiedzieć się, jak dbać o tę roślinę, aby cieszyła oczy w przydomowej uprawie.
Pęcherznica kalinolistna – charakterystyka
Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) jest krzewem o wysokim pokroju. Osiąga ona nawet około 3 m wysokości i 2 m szerokości. Charakteryzuje się ząbkowatymi pędami, które pokryte są zieloną, miękką skórką. Roślina wyróżnia się również dużymi, trójklapowymi liśćmi, na których wyraźnie widoczne jest unerwienie.
Na pędach w okresie kwitnienia pojawiają się białe kwiaty. Zebrane są w kwiatostany, które wyglądają na puszyste ze względu na mocno wystające pręciki. Gdy kwiaty przekwitną, przekształcają się w czerwone owoce.
Jakie wymagania ma pęcherznica kalinolistna?
Zastanawiasz się, czy posadzić żywopłot z pęcherznicy kalinolistnej? Musisz wiedzieć, że ten krzew jest bardzo łatwy w uprawie. Nie ma żadnych wymagań co do podłoża, choć polecana jest gleba żyzna, umiarkowanie wilgotna – w takiej najlepiej rośnie. Nie trzeba też wykonywać wokół niego specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych poza przycinaniem.
Ta roślina jest odporna na niskie temperatury, zanieczyszczania czy suszę. Lubi stanowiska słoneczne, ale świetnie poradzi sobie także w półcieniu. Rzadko kiedy atakowana jest przez choroby i szkodniki. Dobrze znosi przesadzanie.
W jaki sposób rozmnażać pęcherznicę kalinolistną?
Physocarpus opulifolius można rozmnażać na dwa sposoby poprzez:
- sadzonki pędowe lub odrosty korzeniowe – jest to łatwe zadanie. Powinny być one pobrane wiosną i umieszczone w pojemniku z wodą – po kilku dniach zauważysz pierwsze korzenie. Po zasadzeniu ich w podłożu pamiętaj o podlewaniu;
- nasiona – jest to trudna i czasochłonna metoda, gdyż taką sadzonkę będziesz mógł posadzić w gruncie dopiero po 3 latach od wysiewu. Istnieje też ryzyko, że nowe okazy nie zachowają typowych cech egzemplarza matecznego.
Pęcherznica kalinolistna – cięcie. Kiedy przycinać tę roślinę?
Cięcie pęcherznicy kalinolistnej powinieneś wykonywać zaraz po jej okresie kwitnienia, najlepiej w sierpniu. Nie można tego robić wcześniej, ponieważ kwitnie ona na zeszłorocznych pąkach. Jest to częsty błąd popełniany przez osoby uprawiające tę roślinę.
Przycięcie w wymaganym okresie przyczynia się do wzmocnienia okazu, co sprawi, że wypuści on dużo nowych pędów. Physocarpus opulifolius można też ciąć jesienią, ale nie będzie to tak skuteczne, jak cięcie po kwitnieniu. Powinno się przycinać ją co roku, dzięki temu będzie wytwarzała wiele pięknych kwiatów. Natomiast żywopłot z pęcherznicy kalinolistnej można przycinać dwa razy w roku – po przekwitaniu i jesienią.
Jak prawidłowo przyciąć pęcherznicę?
Do przycięcia tej rośliny przyda ci się sekator ogrodowy. Cały zabieg powinieneś zacząć od usuwania najstarszych pędów – cięcie musi być wykonane tuż nad ziemią. Młode pędy powinno się skrócić o około 1/3 ich długości. Ważne, aby ścinać je nad rozgałęzieniem lub nad pąkiem bocznym, który jest skierowany na zewnątrz.
Musisz całkowicie usunąć wszelkie pędy chore, uszkodzone lub porażone przez choroby i szkodniki. Łącznie powinno się wyciąć mniej więcej 1/4 wszystkich pędów znajdujących się na krzewie. Dzięki czemu będzie on rozluźniony i przygotowany do wypuszczania nowych pędów.
Pęcherznica kalinolistna „Diabolo” – wygląd i zastosowanie
Jedną z odmian tej rośliny jest pęcherznica kalinolistna „Diabolo”. Jest to bordowy krzew o pokroju krzewiastym i wyprostowanych pędach. Dorasta on do 2 m wysokości oraz 2,5 m szerokości. Należy go często podlewać. Ma duże liście o intensywnym bordowym zabarwieniu, które zielenieją w cieniu. Polecana się go jako roślinę soliterową oraz do wykorzystania na żywopłoty. Lubi słoneczne i półcieniste stanowisko oraz kwaśne, żyzne i wilgotne gleby.
Pęcherznica kalinolistna „Luteus” – wygląd i zastosowanie
Pęcherznica kalinolistna „Luteus” to druga, równie popularna odmiana tego krzewu. Jej rozmiary są podobne, ponieważ także może osiągnąć 2 m wysokości i 2,5 m szerokości. Pędy tej odmiany także są wyprostowane. Od poprzedniczki różni się ona kolorem – jest to żółty krzew o dużych liściach. Trzeba pamiętać o jego podlewaniu, zwłaszcza w upały. Sprawdzi się przede wszystkim jako roślina soliterowa, a także na wysokie żywopłoty i barwne skupiny. Stanowisko musi być słoneczne, półcieniste, a gleba – żyzna.
Nie ma wątpliwości, że pęcherznica kalinolistna jest świetnym wyborem, jeśli chcesz zasadzić żywopłot w swoim ogrodzie. Systematyczne przycinanie sprawi, że zawsze będzie się ładnie prezentowała.