Początkujący ogrodnicy powinny wybierać do ogrodu mało wymagające, zimozielone krzewy, takie jak ostrokrzew kolczasty. Krzew ten sprawdzi się w naszym klimacie, szczególnie że jest jednym z niewielu gatunków, które można posadzić w zacienionym miejscu.
Ostrokrzew kolczasty zachwycił już niejednego posiadacza przydomowego ogródka, a do wyboru jest jego kilka odmian, o których przeczytasz poniżej. Sprawdź, jak wygląda uprawa, rozmnażanie, przycinanie i jak go pielęgnować.
Krzew ostrokrzew kolczasty i jego odmiany
Swoją nazwę ostrokrzew (Ilex aquifolium) zawdzięcza ostro zakończonym liściom, często wyposażonym w ostre kolce. Niektóre z odmian na zimę zrzucają liście, w większości jednak są zimozielone. Odmiany ostrokrzewu to między innymi:
- „Golden Milkboy” – męska odmiana tworząca płaskie i duże, na brzegach kolczaste liście o długości ok. 10 cm, ze złocistą, dużą plamą na środku;
- „Green Pillar” – w odmianie żeńskiej wydaje czerwone owoce; to krzew o wzniesionym i wrzecionowatym pokroju i kolczastych, ciemnozielonych liściach;
- „Golden Queen” – mimo że to nazwa żeńska, jednak odmiana jest męska, niewytwarzająca owoców. Ma ciemnozielone liście ze złocistym brzegiem pokrytym kolcami; bywa, że liście w całości są złociste;
- „Angustifolia” – ta odmiana rośnie powoli i może osiągnąć nawet 6 m wysokości. Żeńskie osobniki wydają czerwone owoce. Liście są wąskie, ciemnozielone, z kolcami po około 5–7 sztuk z każdej strony;
- „Hascombensis” – jego wysokość ostateczna to jedynie 1,2 m, a po 10 latach ma około 60 cm – rośnie bardzo wolno. Liście są ciemnozielone i mają kolce. Odmiana jest idealna na niski żywopłot;
- „Madame Briot” – krzew o zielonych plamistych liściach z brzegami złocisto-żółtymi. Młode pędy są koloru purpurowego. Czerwone owoce ostrokrzewu pięknie się prezentują na tle ciemnozielonych liści;
- „Argentea Marginata” – drzewo o stożkowatym kształcie dorastające do wysokości 14 m wysokości. Liście zielone, srebrzysto obrzeżone;
- „Silver Milkmaid” – ma liście z kremowo-białą plamą na środku i licznymi kolcami na brzegach;
- „Silver Queen” – to drzewo w rodzaju męskim, osiągające ostateczną wysokość 5 m – rośnie wolno. Młode liście mają kolor łososiowo-różowy, z czasem jednak stają się ciemnozielone i kremowo obrzeżone.
Wymagania i uprawa
Ostrokrzew kolczasty wymaga posadzenia w połowie wiosny lub jesienią. Zapewnij mu żyzną glebę; najlepiej rośnie w miejscu osłoniętym od nadmiernych podmuchów wiatru. Stanowisko nie powinno być też zbyt nasłonecznione, najlepiej wybrać półcieniste. Zimą niestety należy krzew dobrze okryć, bo choć wykazuje się dość sporą tolerancję na mróz, może przemarznąć.
Ponieważ ostrokrzew trudno się ukorzenia i nie lubi przesadzania, należy dobrze się zastanowić, w którym miejscu ma w ogrodzie rosnąć. Można go sadzić w większych skupiskach, ale także znakomicie prezentuje się samodzielnie.
Przycinanie
Jeśli chcesz nadać ostrokrzewowi określony kształt, możesz oczywiście go przyciąć, najlepiej w połowie lata, jednakże roślina tego nie wymaga. Trzeba pamiętać, że owoce ostrokrzewu kolczastego są trujące! Koniecznie zadbaj o dzieci i przemyśl, czy obecność tego gatunku w ogrodzie jest zasadna.
Kraje anglosaskie, czyli między innymi Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada czy Nowa Zelandia uważają ostrokrzew za symbol Świąt Bożego Narodzenia. Z gałązek ostrokrzewu robi się wianki, które wiesza się na drzwiach domostw.
Rozmnażanie
Ostrokrzew rozmnaża się poprzez sadzonki. Pobiera się je późnym latem lub wczesną jesienią od dorosłego okazu. Muszą to być sadzonki zielne z piętką. Wszystkie odmiany można także rozmnażać, robiąc w okresie jesiennym odkłady. Wystarczy gałązkę przygiąć do gruntu oraz przysypać ziemią. Ukorzenianie się w ten sposób trwa dwa lata, po czym sadzonkę należy odciąć i delikatnie wykopać z ziemi, uważając, aby nie uszkodzić jej korzeni. Po wybraniu odpowiedniego miejsca musisz wykopać dołek, wsadzić sadzonkę i przysypać ziemią.
Istnieje również niekontrolowany sposób rozmnażania – roślina może wyrosnąć dzięki samozapyleniu, jeżeli w sąsiedztwie rośną osobnik męski i żeński. Samosiejkę wystarczy przesadzić w wybrane miejsce.
Ostrokrzew i jego właściwości lecznicze
Mimo że ostrokrzew ma trujące jagody, jest również rośliną leczniczą dzięki zawartości m.in. garbników, kwasów fenolowych, saponin, teobrominy. Wykazuje właściwości:
- przeciwgorączkowe;
- moczopędne;
- przeczyszczające;
- wykrztuśne;
- uspokajające.
Wszystkie części rośliny są cenione, zarówno suszone, jak i świeże.
Coraz częściej ostrokrzew szczepiony jest na pniu, jako że bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie. Ciekawie wygląda formowany w kulę. Nie tylko sadzi się go do gruntu, ale także stawia w dużych donicach jako ozdobę tarasu. Ostrokrzew można kupić w stacjonarnym albo internetowym sklepie ogrodniczym.