Kwiat niedośpian to półkrzew pochodzący z Madagaskaru. Roślina jest niewielka, ponieważ zazwyczaj osiąga wysokość 20 centymetrów, ale za to niezwykle efektowna i urocza. W Polsce stała się popularna za sprawą swoich bajecznych liści, które w zależności od odmiany i gatunku, mogą mieć różne ubarwienie. W Polsce Hypoestes phyllostachya jest jednym z najczęściej uprawianych gatunków, ze względu na nakrapiane liście. Hypoestes aristata z kolei jest gatunkiem, który zachwyca bogactwem kwiatostanu. Natomiast w Polsce w celach dekoracyjnych stawia się raczej na te niedośpiany, które zachwycają liśćmi, a nie kwiatami. Pstrokate wzorki przyciągają wzrok, nic więc dziwnego, że niedośpian ma tylu zwolenników!
Hypoestes phyllostachya – jaką pielęgnację zapewnić?
Hypoestes phyllostachya, czyli niedośpian kłosolistny, wymaga ciepła i wilgoci. Kiedy zapewni się mu te podstawowe dwa warunki, powinien idealnie odnaleźć się w naszym mieszkaniu, rosnąć zdrowo i niezbyt długo (ponieważ jest to roślina krótkotrwała). Optymalna temperatura to taka, która oscyluje w okolicach 20 stopni Celsjusza przez cały rok. Hypoestes potrzebuje stanowiska jasnego, z rozproszonym światłem. Północne okno spełni te warunki. Tam niedośpian otrzyma idealną porcję słońca, która nie poparzy jego delikatnych liści. Nawóz można stosować w ciepłych miesiącach, ale należy pamiętać, żeby rozcieńczać zakupiony specyfik.
Hypoestes kwiat – jak go podlewać?
Przede wszystkim – często! Hypoestes nie jest dobrą rośliną dla tych, którzy zapominają o podlewaniu. Niedośpian najbardziej lubi miękką, odstaną wodę. Ziemia (o odczynie lekko kwaśnym), w której roślina się rozwija, powinna być stale lekko wilgotna. W tym celu należy podlewać półkrzew nawet do czterech razy w tygodniu. Zimą częstotliwość będzie nieco mniejsza. Ponadto niedośpian uwielbia wilgotne powietrze. Oznacza to, że należy go zraszać, a podczas miesięcy grzewczych, kiedy powietrze w mieszkaniu jest suche, ustawić nawilżacz powietrza blisko rośliny. Hypoestes phyllostachya będzie nam wdzięczny za takiego towarzysza!
Niedośpian – odmiany. Które są najpopularniejsze?
Jakie są najpopularniejsze i najciekawsze odmiany niedośpianu? Oto nasze propozycje:
- ‘Pink’ – na zielonych liściach pojawiają się nieregularne różowe plamy, które dają wrażenie nietuzinkowego misz-maszu;
- ‘Red’ – odmiana idealna dla fanów czerwonego, zielone liście nakrapiane są czerwonym kolorem;
- ‘White’ – na zielonych liściach pojawiają się białe plamy, które sprawiają wrażenie artystycznie rozlanej farby
Te trzy odmiany niedośpianu mają swoich zwolenników – i nic dziwnego! W końcu wszystkie są niezwykle okazałe. A jaki niedośpian skradł twoje serce?
Niedośpian – kwiat. Jak wygląda?
W Polsce niedośpiany są cenione ze względu na liście, a nie na kwiaty. Niedośpiany kłosolistne, czyli te najbardziej popularne, jak najbardziej kwitną, ale mało kto dostrzeże niepozorne kwiaty. Hypoestes (niedośpian) to przede wszystkim kolorowy liść! Kwiaty nie dają żadnych walorów dekoracyjnych, a ponadto tylko obciążają roślinę, dlatego można je bez żalu usuwać. Ogólnie cały niedośpian warto raz na jakiś czas przycinać, ponieważ taka operacja odmłodzi roślinę i zagęści jej ozdobne liście.
Niedośpian – jak efektownie rozmnażać?
Najprostszym sposobem jest rozmnażanie niedośpianu za pomocą pędów wierzchołkowych. Można uzyskać je na przykład podczas przycinania rośliny. Zabieg ten, wykonany wczesną wiosną, przedłuży żywotność niedośpianu, a dodatkowo może nam zapewnić całkiem nowy egzemplarz. Pędy należy ukorzeniać w ciepłej temperaturze (od 20 do 25 stopni Celsjusza) w żyznej torfowej ziemi. Możliwe jest też ukorzenianie pędów w wodzie.
Niedośpian – możliwe problemy w pielęgnacji
Niedośpian cechuje się odpornością na choroby i szkodniki. Z tej przyczyny uważany jest za stosunkowo łatwy w uprawie. Należy jednak uważać, ponieważ roślina ta jest wymagająca co do temperatury powietrza i wilgoci. Kiedy w pomieszczeniu będzie za zimno (poniżej 20 stopni Celsjusza), liście zaczną wyglądać nieciekawie, obkurczą się i zaczną więdnąć. Roślina lubi warunki szklarniowe, więc w pokoju można postawić ją w szklanej kuli, dzięki której łatwo będzie o zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgoci. Ponadto należy pamiętać, że im starszy jest niedośpian, tym jego pokrój jest brzydszy. Możesz temu zaradzić poprzez częste przycinanie i uszczykiwanie ich wierzchołków.
Jeśli marzy ci się odporny na choroby i szkodniki półkrzew, niedośpian jest opcją idealną dla ciebie! Najważniejsze jest regularne podlewanie, zraszanie i utrzymanie w pokoju wysokiej temperatury. Hypoestes – niedośpian to dumny przedstawiciel ciepłolubnych roślin, który będzie wdzięczny za stanowisko na północnym parapecie. Możesz zdecydować, jaka odmiana niedośpianu najbardziej przemawia do twojego serca i zmysłu estetyki, od słodkich różowych plamek, po białe nakropienia idealne do mieszkania w stylu skandynawskim!