W uprawie tego gatunku znaczenie ma zarówno odpowiednie stanowisko, pielegnacja i podlewanie,jak i nawożenie. Ta ostatnia procedura ma szczególne znaczenie w przypadku glicynii ze względu na jej bujny rozrost i kwitnienie. Sprawdź, jak pobudzić ją do tego procesu i jakie mieszanki najlepiej wybrać w tym celu.
Glicynia – co to za gatunek?
To roślina, którą w naturalnych warunkach można spotkać w klimacie umiarkowanym oraz ciepłym. Do najpopularniejszych odmian należy glicynia chińska właśnie ze wschodnich rejonów świata, oraz glicynia kwiecista. Tę ostatnią kojarzy się głównie z terenami Ameryki Północnej.
To, co dla glicynii jest najbardziej charakterystyczne, to zwisające kaskady kwiatów w różowym, fioletowym lub liliowym kolorze. Przy prawidłowej pielęgnacji i prawidłowym podcinaniu glicynia może osiągnąć naprawdę spore rozmiary.
Uprawa i pielęgnacja
Odpowiedni nawóz do glicynii to ważna kwestia, jednak należy zatroszczyć się rownież o właściwie stanowisko dla tego gatunku. Glicynia dobrze czuje się w dostatecznie oświetlonym miejscu i potrzebuje dużo przestrzeni wokół siebie. Co istotne, stanowisko to należy również skutecznie osłonić od wiatru.
W tym przypadku konieczne jest regularne podcinanie rośliny. Najpierw w okresie wiosennym, a później w środku lata. Pamiętaj, że glicynia nie kwitnie w pierwszym roku od posadzenia. Zwykle dzieje się to po około trzech latach.
Nawóz do glicynii. Jaki wybrać?
Z uwagi na fakt, że glicynia to gatunek obfitujący w kwiaty, potrzebuje pomocy w prawidłowym wzroście i wysokiej dawki składników odżywczych. Najlepiej będzie zdecydować się na środki z pierwiastkami, takimi jak potas czy fosfor. Należy unikać mieszanek o wysokiej zawartości azotu, gdyż ten może poważnie zaszkodzić glicynii.
Również odpowiednie podlewanie tej rośliny ma znaczenie dla jej uprawy. Wymaga ona wilgotnej ziemi, ponieważ jej odpornosć nawet na chwilową suszę jest bardzo niska.
Wiesz już, jaki nawóz do glicynii zastosować i jak o nią dbać, by cieszyła oko w twoim przydomowych ogrodzie. Pamiętaj, by tę kwiecistą rośliną odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem. W tym celu stosuj agrowłókninę lub specjalną słomianą matę.