Jeśli zastanawiasz się, jaki nawóz do budlei Dawida zastosować, przeczytaj kilka wskazówek na ten temat. Poza nawożeniem nie możesz zapominać o prawidłowym sadzeniu tego gatunku, a także jego uprawie i zabiegach pielęgnacyjnych. Na kondycję kwiatostanów wpływa także prawidłowe cięcie pędów. Sprawdź, o czym jeszcze należy pamiętać, uprawiając budleę i jak ją prawidłowo wzmacniać.
Budleja Dawida – cechy charakterystyczne
Pachnące kwiaty zebrane w charakterystyczne zwisające wiechy to pierwsze, po czym rozpoznasz budleję Dawida. Z wyglądu do złudzenia przypomina ona bez. Korona krzewu może być zwarta lub bardziej rozgałęziona w zależności od konkretnego gatunku. Największe okazy osiągają wysokość przewyższającą nawet 1 metr. Gdy nadchodzi zima, wiele liści budlei pozostaje na pędach i opada dopiero wtedy, gdy przejdą najsilniejsze mrozy.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji
W naturalnych warunkach budleja rośnie w żwirowych i skalistych lokalizacjach, gdzie dostęp do wody może być bardzo zróżnicowany. Pomimo tego, gatunek sadzony w naszym klimacie powinien być regularnie podlewany. Podłoże nie może być jednak przemoczone. Gatunek wręcz nie znosi stojącej wody. Najlepiej podlewać budleję zwykłą deszczówką z małą domieszką wapnia.
Nawóz do budlei Dawida – dlaczego warto go zastosować?
Nawożenie to bardzo istotna czynność w uprawie budlei, jednak rób to umiarkowanie. Jeżeli chodzi o czas, w którym budleja skutecznie przyjmie nawóz, jest to wiosna. Zaraz po wykonaniu przycięcia krzewu, można wzmocnić go nawozem azotowym. Budleja powinna być nawożona maksymalnie trzy razy w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego.
Z uwagi na fakt, że gatunek ten preferuje kwaśne podłoże, przy nawożeniu dobrze jest wykorzystywać środki przeznaczone do roślin iglastych albo hortensji i rododendronów. Znakomitym środkiem zasilającym jest też siarczan amonu. Nawozy kwaśne fizjologicznie to preparaty mineralne, które dostarczają budlei niezbędne im składniki odżywcze.
Jak nawozić budleję?
Istnieje kilka sposobów, na które można zasilać budleję. Możesz wybierać spośród:
- nawozów fizjologicznie kwaśnych;
- nawozów typowo jesiennych;
- nawozów ekologicznych;
- nawozów o przedłużonym działaniu.
Jeżeli chodzi o nawóz do budlei, masz do wyboru wiele środków o różnym działaniu. Pamiętaj jednak, by dobrać taki, który najlepiej odpowie na jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Ponadto za każdym razem dokładnie sprawdzaj zalecenia producenta zawarte na opakowaniu nawozu. Inaczej stosuje się środki płynne, a inaczej w postaci granulowanej.