Nandina domestica coraz częściej uprawiana jest w polskich ogrodach! Jest to ozdobny krzew, który zachwyca swoim wyglądem! Warto przyjrzeć się jej bliżej!
Nandina domestica – występowanie
Nandina domowa (Nandina domestica) to gatunek krzewu, który naturalnie występuje we wschodniej i południowej Azji, między innymi w Japonii, Chinach i Indiach. Jest to roślina ozdobna, która w ciepłym klimacie dziczeje i staje się inwazyjna. Rośnie głównie w lasach, ale spotkać też ją można w dolinach rzek, zwłaszcza na terenach zalewowych. Coraz częściej uprawiana jest w ogródkach. Warto tu dodać, że nandina domowa jest trująca dla zwierząt – ze względu na zawartość toksycznych alkaloidów.
Jak wygląda Nandina domestica?
Nandina domestica to atrakcyjny, nieduży, ale gęsty krzew. Dorasta do około 2,5 m wysokości 1 m szerokości. Charakteryzuje się ozdobnymi, błyszczącymi liśćmi i dekoracyjnymi, kulistymi, czerwonymi owocami (niejadalnymi). Jej pędy pokryte są gładkimi, dużymi, lancetowatymi i zielonymi liśćmi, które przypominają pędy bambusa. Nandina domestic wyróżnia się silnie rozwiniętym, gęstym systemem korzeniowym. Na uwagę zasługują również jej kwiaty, które są bardzo drobne, wonne i zebrane w kwiatostany. Roślina kwitnie w czerwcu.
Odmiany uprawne nandiny domowej
Do popularnych odmian tej rośliny zaliczamy między innymi:
- ’Harbour Dwarf’ – odmiana o zwartym pokroju, jej liście jesienią i zimą są czerwone i szerokie;
- ’Alba’ – odmiana o białych owocach, dorasta do 150 cm wysokości;
- ’Fire Power’ – charakteryzuje się zwartym pokrojem, żółtymi i zielonymi liśćmi w okresie letnim, czerwonymi jesienią i błyszczącymi zimą;
- ’Nana Purpurea’ – odmiana niska, jej liście są szerokie i przez cały czas purpurowe;
- ’Pygmaea’ – dorasta tylko do 30 cm wysokości, jej liście zimą są czerwone i błyszczące;
- ’Richmond’ – to odmiana silnie rosnąca, osiąga wysokość do 2 m.
Nandina domowa – uprawa
Nandina domowa nie sprawia problemów w uprawie. Najlepiej rośnie na próchniczych, lekko wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych glebach o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Należy ją podlewać w okresach bezdeszczowych. Na zimę warto ją okryć włókniną, ponieważ nie jest ona w pełni mrozoodporna. Jej stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne lub lekko półcieniste.
Nandina domestica – całoroczna roślina ozdobna
Nandina domestica może przez cały rok zdobić ogród:
- latem – zachwyca ładnym, krzewiastym pokrojem i pięknymi liśćmi;
- wiosną – przyciąga uwagę drobnymi, licznymi, pachnącymi, białymi kwiatami;
- jesienią i zimą – imponuje czerwonymi owocami i bordowymi liśćmi.
Nandina domestica to świetny wybór! Sadząc tę roślinę, pamiętaj, że zalicza się ją do gatunków inwazyjnych, ponieważ bardzo szybko się rozrasta. Dlatego zaplanuj dla niej odpowiednią przestrzeń.