Muchołówka jest rośliną owadożerną. Bez wątpienia wprowadza odrobinę egzotyki na domowym parapecie. Czy jej uprawa jest trudna? Przeczytaj, aby się tego dowiedzieć.
To, że muchołówka żywi się owadami, nie znaczy, że nie przeprowadza fotosyntezy. Ma 2 rodzaje liści – zielone, które wykorzystywane są do fotosyntezy oraz liście pułapki wybarwione od środka na czerwono, które służą do łapania owadów. Z owadów muchołówka czerpie składniki odżywcze, dlatego nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Drobne, białe, bezzapachowe kwiaty muchołówki są umieszczone po kilkanaście sztuk na długich pędach, dorastających do 30 cm. Na płatkach mają wyraźne, zielone żyłki. Muchołówka zwykle kwitnie przez miesiąc – od połowy maja do połowy czerwca. A jak o nią dbać? Gdzie postawić? Jak podlewać? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.
Jak wygląda muchołówka?
Muchołówka to roślina mająca postać niewielkiej rozety o szerokości około 10–20 cm. Ma dwa rodzaje liści. Jasnozielone liście asymilacyjne muchołówki służą do przeprowadzania procesu fotosyntezy, są zielone, wydłużone. Osiągają około 5–12 cm długości i 2–4 cm szerokości.
Liście wabiące owady
Liście pułapki składają się z dwóch niewielkich blaszek liściowych zakończonych półcentymetrowymi kolcami, których może być nawet 20. Te liście są zdecydowanie mniejsze, dorastają do 2–4 cm i mają nerkowaty kształt. Wydzielają słodki nektar wabiący owady. Kiedy owad usiądzie na takim liściu, włoski czuciowe na jego powierzchni odbierają sygnał i pułapka się zamyka. Liście te są z wierzchu zielone, natomiast w środku, w zależności od odmiany przybierają różne natężenie czerwieni i różu.
Naturalne środowisko muchołówki
Znany jest jeden gatunek muchołówki – muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula), która ma wiele odmian. Jest z rodziny rosiczkowatych. Poszczególne odmiany różnią się między sobą przede wszystkim pułapkami – ich pokrojem, kolorem czy kształtem. W naturalnym środowisku spotkasz je wyłącznie w Karolinie Południowej, Karolinie Północnej i na Florydzie. Rosną w przeróżnych warunkach – na sawannach, piaszczystych i trawiastych terenach, ale też w podmokłych lasach. Znoszą zarówno upalne lata, jak i mroźne zimy. Jak więc uprawiać je w warunkach domowych?
Jak dbać o muchołówkę?
Muchołówka amerykańska dzięki temu, jak wygląda, oraz że poluje na owady, wydaje się niezwykle ciekawą i egzotyczną rośliną. Jakie warunki zapewnić jej, aby rosła w domu?
- zapewnij jej bardzo jasne stanowisko;
- postaw ją w ciepłym miejscu;
- posadź ją w żyznym podłożu;
- podlewaj do podstawki;
- nigdy nie nawoź!
Stanowisko dla muchołówki
Muchołówka preferuje dobrze nasłonecznione stanowisko. Latem wymaga światła nawet przez 12 godzin dziennie! Zimą, w okresie spoczynku, możesz ograniczyć jej dostęp do pełnego słońca. Najlepszym miejscem dla muchołówki amerykańskiej będzie parapet południowy. Latem możesz wystawiać ją także do ogrodu lub na taras. Bardzo ważne jest dla muchołówki odpowiednio ciepłe miejsce do wzrostu. Optymalny zakres temperatur to 20–35°C. Natomiast w okresie spoczynku należy jej zapewnić temperaturę zdecydowanie niższą – poniżej 10°C, jednak zdecydowanie dodatnią. Poniżej 0°C muchołówka może nie przeżyć.
Podlewanie muchołówki
Podlewanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny dla każdej rośliny. Muchołówka amerykańska wymaga stale wilgotnego podłoża i szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na to, czy w podstawce znajduje się woda. Podlewaj ją właśnie do podstawki, nie bezpośrednio do podłoża i pilnuj, by nie doszło do sytuacji, że roślina nie ma dostępu do wody. Ważne, by była to woda miękka – przegotowana i odstana, w temperaturze pokojowej. Nie powinna też mieć składników mineralnych. Możesz podlewać muchołówkę nawet wodą destylowaną. Tej rośliny nie należy nawozić. Wszystkie składniki odżywcze pobiera z upolowanych owadów.
Podłoże dla muchołówki
Muchołówka powinna rosnąć w podłożu przypominającym podłoże bagienne. Przygotuj dla niej mieszankę torfu i gruboziarnistego piasku lub drobnego żwiru w proporcji 2:1. Powinno mieć lekko kwaśny odczyn o pH w przedziale 2–5.
Rozmnażanie i przesadzanie muchołówki
Muchołówkę możesz rozmnożyć przez sadzonki liściowe lub dzieląc kłącza rośliny. Sadzonki liściowe muchołówki amerykańskiej pobierz wiosną i ukorzeniaj w wilgotnym torfie, stawiając w ciepłym i bardzo jasnym miejscu. Po ukorzenieniu, które może trwać kilka tygodni, przesadź sadzonki do docelowego podłoża. Kłącza najlepiej dzielić podczas przesadzania starszych roślin, gdy rozrosną się tak, że należy zmienić doniczkę na większą. Delikatnie rozdziel dużą roślinę na kilka części, które możesz posadzić w osobnych doniczkach.
Jak poluje muchołówka?
By liść pułapka został zamknięty, muszą zostać podrażnione włoski czuciowe znajdujące się w jego wewnętrznej części. Owady zwabiane są tam intensywnym kolorem wnętrza oraz słodkim nektarem. Do zamknięcia liścia konieczne jest dwukrotne podrażnienie tego samego włoska lub podrażnienie dwóch różnych włosków w odstępie około pół minuty. Dlaczego potrzebne jest aż dwukrotne podrażnienie? Zabezpiecza to roślinę przed bezpodstawnym zamknięciem pułapki spowodowanym pyłkami czy kroplami deszczu. Jeśli liść zamknie się bez owada w środku, otworzy się po 12–48 godzinach, lecz po 8–10 pustych cyklach, pułapka zaczyna obumierać.
Trawienie owada przez muchołówkę
Gdy roślina upoluje owada, zaczyna wydzielać enzymy trawienne. Trawienie ciała owada trwa około 10 dni. Okres ten może się wydłużyć lub skrócić w zależności od wielkości ofiary. Po tym czasie pułapka otwiera się, a niestrawiony chitynowy pancerzyk jest zdmuchiwany przez wiatr. Jeden liść może strawić 1–4 owady, następnie czarnieje i umiera. Na jego miejsce wyrasta nowa pułapka.
Ile kosztuje muchołówka?
Muchołówka ze względu na swoją egzotyczną urodę oraz umiejętność trawienia owadów jest coraz modniejsza i łatwo dostępna. Możesz kupić ją praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym czy markecie budowlanym z działem z roślinami. Nie jest droga – zapłacisz za nią od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od rozmiaru.
Czy muchołówka to roślina, którą warto mieć w domu? Ta niewielka roślina nie spowoduje, że pozbędziesz się z mieszkania plagi much, lecz jeśli chcesz wprowadzić na parapet odrobinę egzotyki, będzie świetnym wyborem!