Szybkie i aktywne poruszanie pędami jest zjawiskiem rzadko występującym w świecie flory. Mimoza wstydliwa (Mimosa pudica) jest niezwykłym gatunkiem, który wypracował ten bardzo efektowny sposób radzenia sobie ze stresem. W warunkach domowych mimoza może być z powodzeniem uprawiana jako roślina jednoroczna. Regularnie wytwarza nasiona, które łatwo kiełkują.
Mimoza wstydliwa w doniczce – stanowisko i wymagania
Mimoza wstydliwa jest rośliną, która dość dobrze radzi sobie w warunkach uprawy domowej. Trudnym okresem jest dla niej zima, ponieważ ciepłe i suche powietrze w mieszkaniu może powodować schnięcie całej rośliny. Podobne działanie ma dym papierosowy. Pod jego wpływem mimoza wstydliwa schnie i zamiera.
Jak przezimować mimozę wstydliwą?
Z uwagi na jej dużą wrażliwość na suche powietrze, na potrzeby hodowli w domu należy traktować mimozę jako roślinę jednoroczną. Niestety zazwyczaj dodatkowe zraszanie nie pomaga, aczkolwiek można spróbować przezimować mimozę pod osłonami, np. umieszczając ją w słoiku jako element kompozycji w szkle oraz w oranżeriach, w których panują idealne warunki – przez cały rok jest ciepło i wilgotno. Można też próbować przenieść mimozę na zimę do widnej łazienki.
Wymagania mimozy: podłoże, wilgotność, nawadnianie
Odpowiednie podłoże dla mimozy to żyzna i przepuszczalna gleba o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, najlepiej z dodatkiem torfu. Gatunek ten do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje światła słonecznego, umiarkowanego podlewania i wysokiej wilgotności powietrza, aż do 80%. Szczególnie ten ostatni warunek jest bardzo problematyczny do spełnienia w mieszkaniu zimą. Dlatego wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego zazwyczaj mimozy zamierają.
Co najbardziej szkodzi mimozie?
Mimoza wstydliwa źle znosi przeciągi oraz częsty dotyk, ponieważ to pobudza ją do zwijania liści i może negatywnie wpływać na kondycję. Jednak delikatne osłony w postaci firanki odgradzającej ją od bezpośredniego nasłonecznienia korzystnie wpływają na uprawę. Aby zapewnić jej dostęp do wystarczającej ilości składników pokarmowych, można ją zasilać w okresie kwitnienia co 2 tygodnie nawozem do roślin doniczkowych kwitnących.
Kwitnienie czułka wstydliwego – kwiat mimozy w domowych warunkach
Gdy zapewnisz swojej roślinie odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza i podłoża, będziesz mógł obserwować jej kwitnienie już w drugim roku uprawy. W warunkach domowych mimoza wytwarza kwiaty w kolorze jasnoróżowym. Są one niewielkie i delikatne, wykształcają się blisko łodygi. Wyglądem przypominają puszyste pompony. Kwitnienie przypada na lato (czerwiec i lipiec). Zazwyczaj do zapylenia dochodzi pod wpływem wiatru lub dzięki owadom.
Mimoza wstydliwa – nasiona i rozmnażanie
Po zapyleniu czułek wstydliwy wytwarza liczne nasiona w strąkach, które po dojrzeniu rozsypują się na podłoże. Młode rośliny szybko kiełkują, gdy trafią na ziemię w doniczce. Można je też zbierać np. z parapetu, a następnie w okresie przedwiośnia i wczesną wiosną siać. Najlepiej jest co roku zbierać nasiona i wysiewać je od nowa.
Materiał siewny należy umieścić dość płytko w podłożu (na około 0,5 cm) w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Aby uniknąć niepotrzebnego dotykania rośliny, mimozę najlepiej jest siać od razu do docelowych pojemników o średnicy 20 cm.
Mimosa pudica – na czym polega mechanizm zwijania liści?
Zwijanie liści pod wpływem dotyku jest spowodowane dynamiczną regulacją objętości wody w komórkach roślinnych. Jeśli wakuole, czyli tzw. wodniczki, są wypełnione płynem, roślina ma wysoki turgor, jest jędrna. Natomiast reakcją na dotknięcie lub gwałtowną zmianę światła jest wycofanie wody z komórek. Przejawia się to szybkim zwinięciem liści mimozy.
Mimoza wstydliwa – cena nasion i sadzonek
Przeciętna cena nasion mimozy wstydliwej to kilka złotych za opakowanie. Dostępne są też niewielkie sadzonki w cenie około 20 zł. Młode rośliny można kupić w sklepach internetowych, stacjonarnych, a także podczas różnego rodzaju giełd i wystaw kwiatów. Za cenę 20 zł można także nabyć zestaw do uprawy mimozy. W jego skład wchodzą nasiona, doniczka z podstawką, podłoże, keramzyt, perlit oraz odżywka w pałeczce. Niewysoki koszt sprawia, że każdy może spróbować rozpocząć uprawę tej niezwykłej rośliny.
Mimoza wstydliwa jest rośliną, która w warunkach domowych zwykle osiąga maksymalnie kilkadziesiąt centymetrów. Jej delikatne, jasnozielone pierzaste liście są swego rodzaju ciekawostką botaniczną z uwagi na ich specyficzne zachowanie. Równie interesujące jest obserwowanie kwitnienia i rozmnażania. Regularne podlewanie, dostęp do światła słonecznego i odpowiednia wilgotność powietrza to czynniki, które sprawią, że ozdobi parapet w twoim mieszkaniu. Spróbuj dołączyć mimozę do kolekcji roślin i przekonaj się, jak wyjątkowym jest gatunkiem.