To powszechnie występujący w Polsce krzew, który można spotkać w całym kraju. Leszczyna pospolita należy do rodziny brzozowatych i wydaje orzechy laskowe. Jej pielęgnacja nie jest wymagająca, a sama roślina może mieć charakter ozdobny.
Leszczyna pospolita to jeden z najliczniej rosnących w Polsce krzewów. Spotykany jest zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na dzikich stanowiskach. Odmiana ta nosi łacińską nazwę Corylus avellana i powszechna jest w całej Europie, z wyjątkiem Skandynawii, oraz w Azji Mniejszej (nawet do wysokości 1300 m n.p.m. Na szeroką skalę leszczynę uprawia się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Jaka jest charakterystyka krzewu, kiedy owocuje i jak wygląda jego uprawa? Sprawdź.
Leszczyna pospolita – uprawa i podstawowe informacje
Tak jak już wspomniano, roślina należy do rodziny brzozowatych. Krzew osiąga do 5 m wysokości i jest jednym z większych uprawianych amatorsko w Polsce. Kora ma charakterystyczny popielaty kolor oraz gładką powierzchnię. Ponadto leszczyna posiada szerokie i owalne liście delikatnie owłosione. Blaszka liściowa jest okrągła lub jajowata, a u samej nasady ma kształt serca. Hodowla nie należy do najtrudniejszych, a jej dużym atutem jest to, że z powodzeniem wytrzymuje nawet duże mrozy. Dlatego w polskich warunkach leszczyna pospolita również kwitnie bardzo wcześnie na przełomie lutego i marca, a czasem kwitnienie trwa do kwietnia. Nasadzenia krzewów odbywają się zazwyczaj jesienią. Szlachetne odmiany doskonale nadają się do hodowli owoców. Wówczas rozstawa sadzenia wynosi 6×3 lub 5×4 m. Na pierwsze owoce czeka się z reguły 4-5 lat, a roczny przyrost to około 20 cm.
Polecane odmiany
Istnieje sporo odmian leszczyny, która wykorzystywana jest zarówno w celach ozdobnych, jak i do hodowli owoców. Polecane gatunki, które cieszą się największą popularnością, to m.in.:
- leszczyna barcelońska;
- z Halle;
- „Cosford”;
- „Fuscorubra”;
- „Aurea”.
Dekoracyjne gatunki dorastają do 3 metrów i mają efektownie poskręcane pędy.
Jakie wymagania ma leszczyna pospolita?
Leszczyna pospolita swoją popularność zawdzięcza temu, że ma nieduże wymagania glebowe i równie niewielkie w zakresie pielęgnacji. Najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych. Dobre wyniki wzrostu można osiągnąć również w półcieniu. Leszczyna lubi gleby żyzne, podmokłe, i wapienne, jednak z powodzeniem będzie rosła również na innym podłożu. Świetnie rozwija się m.in. na glebach rędzinowych. Rośnie dobrze m.in. na nieużytkach, stokach i nad brzegami rzek. To krzew tolerancyjny, jednak nie będzie dorastać odpowiednio na glebach ciężkich, suchych i piaszczystych. Wówczas może nie osiągnąć docelowych 5 metrów wysokości. Ponadto na słabszych glebach nie owocuje zbyt obficie.
Okres kwitnienia i owocowania
Okres kwitnienia trwa zazwyczaj od lutego do kwietnia, czyli przypada na niekorzystne warunki atmosferyczne w Polsce. Kwiaty są jednopienne i niepozorne. Kwiaty żeńskie występują w pąkach i widać ich czerwone znamiona, a kwiaty męskie tworzą kotki, które są ich znakiem rozpoznawczym. Następnie kwiatostan opada i przez kilka miesięcy owoce dojrzewają, aż nadają się do zbioru. Owoce dojrzewają w sierpniu i na jesieni, mając średnicę do 2,5 cm. Efektem uprawny krzewu są bezbielmowe owoce, które zwane są potocznie orzechami laskowymi. Za jasnozieloną okrywą i twardą skorupką kryje się smaczny owoc o szerokim zastosowaniu w gastronomii. Doskonale sprawdza się jako przekąska lub też podstawa do tworzenia likierów i syropów smakowych. W skali przemysłowej wykorzystuje się starannie dobrane odmiany szlachetne leszczyny.
Zastosowanie
Zastosowanie owoców jest szerokie. To nie tylko gastronomia, ale także takie sektory przemysłu jak: farmaceutyczny, perfumeryjny i farbiarski. Drewno leszczyny nie odgrywa istotnej roli w przemyśle. Leszczynowe pręty nie należą do najbardziej wytrzymałych. Mają kolor jasnobrązowy, gdzie kolor twardzieli nawiązuje do bielu. Najczęściej wykorzystuje się je do robienia prostych ogrodzeń na terenach uprawnych.
Orientacyjna cena krzewu
Cena rynkowa młodych sadzonek leszczyny pospolitej to od kilku do kilkunastu złotych. Starsze rośliny, większe krzewy, szlachetne i dekoracyjne odmiany mogą kosztować nawet po kilkaset złotych.