Kwiaty pojawiają się nie tylko w domach czy ogrodach. Ich widok na grobach obok palących się zniczy nikogo nie dziwi. Większość osób kupuje te ozdobne rośliny w kwiaciarniach lub bezpośrednio od hodowców. Niektórzy decydują się jednak również na posadzenie roślin wokół miejsca pochówku bliskiej osoby. Które kwiaty na cmentarz do sadzenia wybrać? Musisz szukać takich, które przetrwają każde warunki, nawet te najtrudniejsze. Sprawdź, jakie rośliny można do nich zaliczyć.
Zapamiętaj!
- Przy grobie posadź odporne kwiaty, które przetrwają długi czas bez ochrony i pielęgnacji
- Wybór roślin zależy od gleby i nasłonecznienia. Z pasujących gatunków wybierz takie, które spodobałyby się osobie zmarłej
- Na słoneczny cmentarz polecamy bratki, stokrotki i cyklameny ☀️
- Wśród bylin popularne są berberysy, bergenie i floksy szydlaste
- W zacienionych miejscach dobrze rosną begonie, lobelie i gajowce ⛅
- Odporne na suszę są np. rojniki, pelargonie, rozchodniki i iglaki
Kwiaty na cmentarz do sadzenia – jakie powinny być?
Kwiaty przy grobie sprawiają, że mogiła wygląda na zadbaną. Pokazują zmarły był kochany i wciąż żyje w pamięci swojej rodziny lub znajomych. Jeśli odpowiednio je dobierzesz, będą naprawdę piękną ozdobą. Jakie powinny być? Oto kilka porad.
- Kwiaty na cmentarz do sadzenia muszą być przede wszystkim trwałe, ponieważ zwykle możesz przychodzić w to miejsce tylko raz na jakiś czas. Nie każdy gatunek będzie odporny na śnieg, deszcz czy mróz albo słońce i suszę.
- Zanim kupisz kwiaty do sadzenia na cmentarzu, musisz sprawdzić, które rodzaje nadają się do konkretnej gleby. Nie każdy kwiat rośnie bowiem na piasku czy w glinie.
- Na koniec warto też zastanowić się, które kwiaty lubił zmarły lub ewentualnie, jaki kolor był jego ulubionym. To teoretycznie nie aż tak ważna kwestia, ale mimo wszystko istotna. Pamięć o bliskiej osobie można utrwalać właśnie także poprzez takie symbole.
Czym kierować się przy wyborze kwiatów?
Zanim wybierzesz kwiaty na cmentarz do sadzenia, będziesz musiał także wziąć pod uwagę otoczenie. Musisz ustalić:
- czy znajduje się tam ławka (jeśli tak, to ile zajmuje miejsca);
- w jakiej odległości znajdują się sąsiednie nagrobki;
- czy rosną tam jakieś drzewa.
Kwiaty na cmentarz do sadzenia a światło i cień
Gdy już to sprawdzisz, będziesz wiedział, ile miejsca możesz wykorzystać do posadzenia sadzonek i gdzie się one konkretnie znajdą. Bliskość wysokich drzew to gwarancja cienia. Pamiętaj, że nie każda roślina jest w stanie przetrwać w ciemnych i zimnych warunkach.
Jednak niektóre kwiaty potrzebują właśnie cienia, aby żyć. Z reguły gatunki te nie lubią nasłonecznienia i suszy. Musisz zatem wiedzieć, jakie warunki będą odpowiednie dla sadzonych roślin.
Warto wiedzieć
Grób ziemny bywa nietrwały – po kilku latach ziemia może się zapadać, zwłaszcza po intensywnych opadach lub jeśli trumna pęknie. Warto więc posadzić na grobie rośliny kobiercowe, które będą częściowo osłaniały grunt przed deszczem i stabilizowały go. Polecamy miniaturowe krzewy, takie jak irgi i berberysy czy jałowce płożące.
Jakie kwiaty wybrać na grób?
Kwiaty na cmentarz do sadzenia powinny być trwałe i najlepiej zielone, niezależnie od pory roku. Rośliny można podzielić ze względu na warunki, które lubią najbardziej. Masz tutaj do wyboru cztery grupy sadzonek. Przedstawiamy je bliżej.
Kwiaty lubiące miejsca słoneczne
Grób twojego bliskiego nie ma w pobliżu żadnych drzew ani niczego innego, co rzuca cień? Możesz zasadzić rośliny z igłami lub takie, które mają barwne liście i kolorowe kwiaty, np:
Słońce polubią także aksamitki, kocanki włochate i pelargonie. Są to jednak kwiaty kwitnące wyłącznie latem. Mniej popularne, ale idealnie pasujące do tej grupy są także komarzyce i irezyny. Zimą królują natomiast chryzantemy.
Byliny do posadzenia na grobie
Wśród bylin, które są wykorzystywane jako kwiaty na cmentarz do sadzenia, od wielu lat dominują:
Kwiaty na cmentarz do sadzenia w miejsca lekko zacienione
Warto wymienić też kwiaty, które nie przepadają za słońcem. To m.in. lobelie, begonie i gajowiec żółty. Są to jedne z odporniejszych kwiatów, które cieszą się dużą popularnością i nie kosztują zbyt wiele.
Kwiaty na cmentarz do sadzenia, które są odporne na suszę
Odporne na upał oraz promienie słoneczne są przede wszystkim:
- rojniki;
- pelargonie;
- rozchodniki;
- świerk kłujący;
- sosna górska.
Kwiaty na cmentarz do sadzenia powinieneś dobrać do warunków wokół grobu bliskiej osoby. Bardzo duże znaczenie ma to, czy miejsce jest nasłonecznione, czy zacienione. To, co znajduje się w pobliżu nagrobka, także musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz posadzić taką roślinę.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie kwiaty na cmentarz na lato?
Lilie, mieczyki, gerbery i róże to najpiękniejsze letnie kwiaty. Jeśli chcesz obsiać grób kwiatami zamiast stawiać je w doniczkach lub wazonach, polecamy rośliny cebulowe kwitnące latem (np. lilie, dalie, begonie i pacioreczniki). Do kompozycji dodaj rośliny zimozielone i byliny kobiercowe, aby pokryć dostępny grunt.
Jakie kwiaty w doniczkach na cmentarz?
Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, wybór jest większy, bo w razie niekorzystnych warunków można je zabrać z powrotem do domu. Typowo cmentarne kwiaty to oczywiście chryzantemy, ale sprawdzą się też róże, prymulki, begonie stale kwitnące, kapusta ozdobna czy koleus.
Czy lawenda nadaje się na cmentarz?
Tak. Lawenda, szałwia i gaura to podobne do siebie byliny, z których każdą da się posadzić na cmentarzu.