Jeżeli nie chcesz, aby jesień była smutnym miesiącem przekwitania, wybierz odpowiednie gatunki roślin. Kwiaty kwitnące do późnej jesieni doskonale sprawdzą się w ogrodowych nasadzeniach.
Zapamiętaj!
- Jesienne kwiaty są najczęściej żółte, różowe lub fioletowe
- To np. astry, jeżówki, chryzantemy, dalie, wrzosy i rozchodniki
- Żółte kwiaty kwitnące do późnej jesieni obejmują słoneczniki, rudbekie i nachyłki
- Warto też rozważyć rośliny jednoroczne, zwłaszcza begonię stale kwitnącą
Jesienne kwiaty w ogrodzie i ich kolory
Barwy jesiennych kwiatów nie są tak intensywne, jak kolory płatków roślin pojawiających się latem. Ta pora roku rządzi się swoimi prawami. Na rabatach bylinowych od września króluje żółcień, róż i fiolet. W większości przypadków są to barwy zgaszone lub złamane. W przydomowych ogrodach znajdziesz astry i purpurowe jeżówki. Na końcach długich łodyg przez długi czas mają one ozdobne kwiatostany. Gdy zetniesz te pędy, wsadź je do wazonu, aby uzyskać oryginalną jesienną dekorację.
Im bliżej listopada, tym częściej w ogrodach widuje się chryzantemy oraz nieco podobne do nich dalie. Mnogość odmian oraz kolorów kwiatów kwitnących do późnej jesieni sprawia, że są one chętnie kupowane na tarasy i balkony. Postawione w pojemniku mogą być ozdobą schodów. Dawno minęły czasy, gdy kojarzyły się tylko z dekoracjami na cmentarze. Obecnie są wykorzystywane do nasadzeń ogrodowych i klombów w przestrzeni miejskiej. Są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie, odporne na mróz i zasolenie, a ich kwiaty długo utrzymują się na roślinie.
Podobną funkcję ozdobną pełnią fioletowe i różowe wrzosy. Idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach oraz w gruncie na obrzeżach i klombach.
Tolerujące niekorzystne warunki, okrywowe kwiaty kwitnące do późnej jesieni, jak np. rozchodnik, tworzą przez cały rok dekoracyjne kępy. Ich kwiatostany pięknie wyglądają na skalniakach i na obrzeżach ścieżek. Utrzymują się na roślinie aż do zimy. W tle doskonale prezentują się krzewy z przebarwiającymi się blaszkami liściowymi.
Byliny kwitnące jesienią o żółtych kwiatach
Jesienią liście niektórych gatunków drzew przebarwiają się na żółto. Ten kolor ma również swoje miejsce na rabatach bylinowych. Wrześniowe ogrody zachwycają niepowtarzalną urodą licznych wieloletnich kwiatów kwitnących do późnej jesieni, np. żółtych słoneczniczków, rudbekii i nachyłków. Ciepłe kolory doskonale komponują się z czerwienią i zielenią, która jeszcze występuje na grządkach o tej porze roku. Niemal krzaczasty pokrój tych roślin sprawia, że w jesiennym ogrodzie tworzą duże barwne plamy. Pięknie prezentują się o zachodzie słońca, gdy pada na nie ciepłe światło. Należy pamiętać o ich regularnym, umiarkowanym podlewaniu, zwłaszcza gdy jesienią jest niewiele opadów.
Kwiaty kwitnące do późnej jesieni – gatunki roślin jednorocznych
Kwiaty jesienne to nie tylko byliny. Odrobinę mniej odporne na mrozy kwiaty jednoroczne mogą również być wyjątkową ozdobą ogrodu. Rośliny te lubią gleby żyzne i przepuszczalne. Do życia potrzebują słonecznych stanowisk. Begonia stale kwitnąca to ciekawa roślina jednoroczna, którą warto posadzić w ogrodzie. Kwitnie wiosną i latem, aż do pierwszych przymrozków.
Warto wiedzieć
Aby begonia stale kwitnąca mogła zakwitnąć, trzeba ją wysiać już w styczniu. Najlepiej robić to w szklarni, ale sprawdzi się też okienny parapet. Siewki potrzebują dużo ciepła (temperatury od 20 do 22°C) i światła (zimą trzeba je doświetlać lampami). Wymagają też trzykrotnego pikowania (po 3 tygodniach od zasadzenia, w marcu i w połowie kwietnia), aby do ogrodu przesadzone zostały tylko najsilniejsze i najzdrowsze.
Gatunki kwiatów kwitnących do późnej jesieni mogą zdobić twój ogród aż do listopada. To od ciebie zależy, czy późna jesień będzie czasem pozbawionym kolorów, czy też postawisz na wyjątkowe kwiaty, które udekorują twoje otoczenie o tej porze roku.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie kwiaty posadzić, aby kwitły od wiosny do jesieni?
Łącząc kwiaty wiosenne, letnie i jesienne, zapewnisz sobie kolorowy ogród przez cały sezon. Przykładowy zestaw roślin to narcyzy (kwitną od marca do maja), bratki (od kwietnia do czerwca), irysy (od maja do sierpnia), cynie (od czerwca do października) i aksamitki (od wiosny aż do mrozów). Jeśli interesują cię gatunki, które kwitną od wiosny do jesieni, postaw na astry (różne odmiany mają różne pory kwitnienia) i petunie.
Jakie kwiaty kwitną w październiku?
Astry bylinowe, wrzosy, dzielżan jesienny, rudbekie i hortensje to tylko niektóre z kwiatów, które można podziwiać w październiku w przydomowych ogródkach. Do pierwszych przymrozków kwitnie też begonia bulwiasta, dalia i paciorecznik. Zimowit jesienny zdobi ogród od września do października.
Jakie kwiaty są w listopadzie?
Nawet najdłużej kwitnące kwiaty wymagają starannej pielęgnacji, aby przetrwać do listopada. Jeśli chodzi o kwiaty ogrodowe, mają jeszcze szansę kwitnąć wrzosy, dalie, gaury i chryzantemy. Jeśli zaś chodzi o to, jakie kwiaty są dostępne w kwiaciarniach w listopadzie, będą to np. tulipany, hiacynty, chryzantemy, strelicje i storczyki.