Czy można pewne rośliny określić jako kwiaty cieniolubne do domu? Byłyby idealne dla osób, narzekają na niewielki dopływ promieni słonecznych, ale czy istnieją? Poznaj kwiaty cienioznośne i sprawdź, w których pomieszczeniach najlepiej się sprawdzają.
Chcesz mieć rośliny w domu, ale obawiasz się, że zwiędną z powodu braku światła słonecznego? Niektóre osoby, które mają podobny problem, szukają rozwiązania. Czy istnieją kwiaty cieniolubne do domu, czy można wskazać jedynie rośliny cienioznośne? Jeśli chcesz cieszyć się żywymi dekoracjami w swoim mieszkaniu przez cały rok, przeczytaj nasz tekst. Dowiedz się, które kwiaty będą czuły się dobrze w zacienionym otoczeniu!
Kwiaty cieniolubne do domu – co to takiego?
Większość roślin w doniczkach, aby prawidłowo rosnąć i rozwijać się, potrzebuje stałego dostępu do promieni słonecznych. Bez nich nie jest bowiem możliwy proces fotosyntezy. Za wyjątek można jednak uznać rośliny określane jako kwiaty cieniolubne. Bardzo dobrze radzą sobie w trudnych warunkach, czyli z dala od wszelkiego światła. Jest to zatem idealne rozwiązanie do łazienki czy przedpokoju.
Kwiaty cieniolubne do domu i ich cechy
Ponadto, są:
- bardzo trwałe;
- odporne na wilgoć;
- zazwyczaj całoroczne.
Mogą być także doskonałą ozdobą. Ożywiają dom i dodają mu więcej życia w postaci zieleni. Okazy te rzadko kiedy kwitną, ze względu na brak możliwości przeprowadzenia fotosyntezy.
Rośliny starają się wyłapywać promienie słoneczne, kiedy nadarzy się ku temu okazja. Mimo wszystko, jeśli zdecydujesz się na tego typu sadzonki, nie wystawiaj ich na słońce.
Kwiaty cieniolubne do domu – czy rzeczywiście lubią cień?
Określenie „rośliny cieniolubne” jest błędne. Wszystkie gatunki kwiatów doniczkowych preferują światło i jednocześnie nie lubią cienia. W przyrodzie zieleń dominuje zawsze tam, gdzie jest dobre oświetlenie. Jak zatem doszło do tego, że pojawiło się określenie „kwiaty cieniolubne”? Sadzonki wcześniej unikające cienia i półcienia dostosowały się do trudnych, niekorzystnych warunków. Doszło chociażby do zmian w budowie liści. Rośliny zaakceptowały brak światła, aby przetrwać. Kwiaty cieniolubne do domu tak naprawdę nie istnieją. Sadzonki te określa się poprawnie jako „kwiaty cienioznośne”.
Jak kwiaty doniczkowe cienioznośne reagują na światło?
Rośliny, które spędzają większość czasu w ciemnym pomieszczeniu, nie mogą być nagle wystawione na działanie promieni słonecznych. Jeżeli postawisz swoje cienioznośne okazy na parapecie, gdzie jest dużo słońca, wówczas zmarnieją. Nadmiar słońca doprowadzi do tego, że kwiaty:
- zaczną żółknąć i dostawać plam;
- zwiędną lub uschną.
Kwiaty domowe lubiące cień
Czy są kwiaty cienioznośne (określane błędnie jako kwiaty cieniolubne) do domu? Nie ma ich wiele, jednak znajdziesz rośliny, którym szkodzi nadmiar światła i które zdecydowanie wolą cień. Należą do nich m.in.:
- paproć;
- bluszcz;
- skrzydłokwiat.
Mniej popularne, ale także nadające się do ciemnego pomieszczenia rośliny to zamiokulkas, sansewieria cylindryczna oraz dracena. Kwiaty te lubią cień, radzą sobie w wilgotnym środowisku i nie wymagają zbyt wiele uwagi ze strony właściciela.
Nie tylko typowe kwiaty cienioznośne, czyli bluszcz w słoiku
Bardzo popularną rośliną ozdobną do domu stał się ostatnio bluszcz w słoiku. Nadaje się zarówno do kuchni, jak i łazienki, czyli do miejsc, gdzie panuje wilgoć. Jeśli brakuje ci czasu, może to być coś dla ciebie. Nie musisz bowiem często podlewać swoich kwiatów, a one mimo tego nie stracą zdrowego wyglądu.
Wszystkie kwiaty lubią słońce i wykorzystują je do fotosyntezy. Pod wpływem ewolucji rośliny przystosowały się jednak do życia w trudnych warunkach, stąd niektórzy mówią o kwiatach cieniolubnych do domu. Tak naprawdę można mówić jedynie o kwiatach cienioznośnych. To sadzonki, które dobrze czują się z dala od promieni słonecznych, czyli m.in. w przedpokoju czy w łazience. Musisz jednak wybrać odpowiednie gatunki, czyli np. bluszcz, paprotkę czy dracenę.