Kordylina (Cordyline) bywa nazywana maczużnią. W naturze występuje w Nowej Zelandii, Australii, Indochinach czy Oceanii i dorasta tam nawet do 15 metrów wysokości. W warunkach domowych osiąga zwykle nie więcej niż 1,5 metra. Wytwarza pióropusze długich, pofalowanych, skórzastych liści na wierzchołku pędu. Mogą one osiągnąć nawet do 100 cm długości! Są ciekawie wybarwione. W zależności od gatunku mają białe, żółte, różowe oraz bordowe smugi i obwódki. Kwitnąca kordylina wytwarza białe pachnące kwiaty zebrane w wiechy. Jej korzenie są grube, lecz kruche. Co jeszcze warto wiedzieć o tej pięknej roślinie? Przeczytaj!
Odmiany kordyliny
Do najpopularniejszych gatunków kordyliny należą kordylina australijska i kordylina krzewiasta. Kordylina australijska wytwarza długie, lancetowate liście zebrane na końcu nierozgałęzionego pnia, tworząc fontannę miękko opadającą w dół. Do najpopularniejszych odmian kordyliny australijskiej należą:
- „Red Star” – brązowo-czerwone liście;
- „Purpurea” – liście czerwono-purpurowe;
- „Albertii” – bladozielone liście z czerwoną poświatą i kremowymi pasami na brzegach;
- „Torbay Dazzler” – soczyście zielone liście z wyraźnymi kremowymi pasami na brzegach;
- „Sundance” – zielone liście z czerwoną pręgą biegnącą przez środek blaszki.
Kordylina krzewiasta
Kordylina krzewiasta wytwarza 30–40 cm liście o szerokości około 10 cm. Są one ułożone naprzeciwlegle wzdłuż całego pnia na długich, ukośnie osadzonych ogonkach. Ma krzewiasty pokrój, a jej liście są paskowane. Mogą wybarwiać się na zielono, czerwono, różowo lub purpurowo. Roślina dorasta do 60 cm. Do najpopularniejszych odmian kordyliny krzewiastej należą:
- „Prince Albert” – liście wybarwione na różne odcienie czerwieni;
- „Chocolate Queen” – zielono-brązowe liście z jaśniejszymi smugami;
- „Kiwi” – pasiaste, żółtozielone liście z różowym brzegiem;
- „Compacta” – ciemnozielone liście z jasnymi smugami;
- „Lord Robertson” – zielono-czerwono-kremowe liście.
Uprawa kordyliny
Kordyliny nie są bardzo trudne w uprawie, jednak bywają wrażliwe i mają swoje wymagania. Kordylina australijska i krzewiasta nieco różnią się pod tym względem.
Stanowisko dla kordyliny
Kordylina potrzebuje stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła. W zacienionych miejscach kordyliny tracą swoje charakterystyczne wybarwienie, a nawet zamierają z powodu niewystarczającej ilości światła.
Kordylina krzewiasta
Kordylina krzewiasta lubi, gdy jest bardzo ciepło. Optymalna temperatura do jej wzrostu mieści się w przedziale 20–24°C, zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. Przy odpowiednio dużej wilgotności powietrza dobrze znosi temperatury nawet do 28°C.
Kordylina australijska
Nieco mniej wymagająca pod tym względem jest kordylina australijska. Rośnie w niższych temperaturach, w okolicach 18–20°C, zimą zniesie spadki nawet do 5°C. Dzięki temu może rosnąć na tarasie lub w ogrodzie od maja nawet do października. Kordylina ogrodowa jest niezwykle piękną ozdobą.
Podlewanie kordyliny
Kordylina wymaga stale wilgotnego podłoża. Od maja do października należy ją podlewać 1–2 razy w tygodniu, zimą tak, by podłoże było zawsze lekko wilgotne. Przesuszenie doprowadza do zasychania liści i obumierania rośliny. Nie możesz jednak przesadzić także w drugą stronę. Zalegająca w podstawce woda będzie prowadzić do gnicia korzeni i występowania choroby grzybowej.
Wilgotność powietrza
Kordylina doniczkowa wymaga dużej wilgotności powietrza, nawet w okolicach 70%, dlatego dobrym rozwiązaniem jest postawienie jej w pobliżu nawilżacza powietrza. Możesz też spryskiwać ją miękką, odstaną wodą lub umieścić w pobliżu podstawki z wodą i keramzytem. Gdy powietrze jest zbyt suche, liście kordyliny brunatnieją i zasychają.
Przesadzanie kordyliny
Kordylina nie wymaga częstego przesadzania, wystarczy zrobić to raz na 2–3 lata. Ze względu na budowę systemu korzeniowego, wymaga wąskiej, lecz wysokiej doniczki. Na jej dnie koniecznie należy ułożyć warstwę drenażu, na przykład w postaci keramzytu, który odprowadzi nadmiar wilgoci od korzeni. Najlepszą ziemią do uprawy kordyliny będzie podłoże do palm.
Nawożenie kordyliny
Kordylinę nawozimy w okresie wegetacyjnym raz na 2–3 tygodnie. Najlepiej sprawdzi się nawóz do palm lub mineralny nawóz wieloskładnikowy. Dzięki nawożeniu roślina będzie szybko rosła i rozwijała nowe liście. Jeśli pojawiające się maluchy są małe i zniekształcone, to znaczy, że kordylinie brakuje składników odżywczych.
Kordylina doniczkowa czy ogrodowa bez wątpienia stanie się piękną, kolorową ozdobą, która przyciągnie wzrok każdego, kto odwiedza twój dom. Bywa kapryśna, ale jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki uprawy, z pewnością się odwdzięczy.