Kolkwicja chińska to sporej wielkości krzew. Jest on niezwykle ozdobny, ponieważ kwitnie bardzo obficie. Poznaj więcej szczegółów, czytając poniższy artykuł.
Roślina, jaką jest kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) kwitnie na przełomie maja i czerwca. Naturalne środowisko, w którym ona rośnie to Chiny. Z czasem sprowadzono ją również do Europy. Kolkwicja należy do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae), do której należy aż około 890 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Jej największą ozdoba, to piękne różowe kwiaty. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie? Sprawdź, czytając dalej.
Jak wygląda kolkwicja chińska?
Kolkwicja chińska to krzew, którego wysokość, a także szerokość wynoszą około 3 m. Charakteryzuje ją gesty pokrój i niekiedy powisające łukowato pędy boczne, przewieszające się na zewnątrz. Liście o jajowatym kształcie osiągają długość 3-7 cm. Najczęściej mają one gładki brzeg, a ich powierzchnia jest owłosiona. Warto wiedzieć o tym, że jesienią zabarwiają się one na brązowo. Jeżeli chodzi o bardzo istotny element, jakim są kwiaty kolkwicji, można je zachwalać bez końca. Uroczy wygląd oraz ładny i delikatny zapach podkreślają piękno wiosny. Mają one dzwonkowaty kształt, około 1,5 cm długości, a ich kolor jest bladoróżowy z żółtą plamką wewnątrz. Pięć płatków jest złączonych u podstawy w wąską rurkę, wyżej sprawiając wrażenie rozpostartych, tworzących kwiat dwuwargowy.
Kolkwicja chińska – uprawa i pielęgnacja
Kolkwicja chińska cieszy się sporą popularnością, ponieważ jest łatwa w uprawie. Ten niezwykle atrakcyjny krzew jest mrozoodporny, co jest kolejnym jego atutem. Roślina dobrze radzi sobie w różnych warunkach, bo nawet susza, czy zanieczyszczone powietrze nie są dla niej problemem. Główną czynnością pielęgnacyjną w przypadku kolkwicji jest jej podlewanie, które powinno być szczególnie intensywne zaraz po zasadzeniu. Przez pierwsze lata uprawy należy to robić zwłaszcza podczas upałów i suszy, natomiast w późniejszym czasie, gdy roślina się już zaaklimatyzuje, a jej system korzeniowy się rozrośnie, to nie będzie to tak potrzebne. Warto co kilka lat wykonać mocne cięcie. Można podłoże kolkwicji wzbogacać kompostem, jednak nie jest to konieczne.
Cięcie – dokładne zalecenia
Jeśli zachodzi taka potrzeba, to cięcie kolkwicji wykonuje się zaraz po jej kwitnieniu. Jeżeli miałoby to miejsce w późniejszym terminie, to w kolejnym roku kwitnienie nie wystąpi lub będzie bardzo ograniczone. Swobodny rozrost tej rośliny będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli odpowiednia ilość miejsca na to pozwoli. Co roku powinno się usuwać pędy, które nadmiernie zagęszczają krzew, uszkodzeń, dotknięte przez choroby lub takie, które się krzyżują. Raz na kilka lat zalecane jest usuwanie najstarszych pędów, co nieco odmłodzi roślinę (cięcie odmładzające).
Kolkwicja chińska – wymagania
Chcąc cieszyć się przez długie lata piękną rośliną ogrodową, należy pamiętać o kilku rzeczach.
Odpowiednie warunki dla kolkwicji, to:
- ziemia żyzna, przepuszczalna, gliniasto-piaszczysta;
- kwaśne lub obojętne pH gleby;
- podłoże stale lekko wilgotne;
- stanowisko słoneczne (zacienione jest również tolerowane, ale wówczas roślina ta kwitnie krócej);
- wystawa południowa, zaciszna.
Zastosowanie kolkwicji, czyli gdzie warto ją zasadzić
Ta piękna roślina najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach lub wolnych przestrzeniach, takich jak parki i inne miejsca zieleni miejskiej. Najlepiej, aby kolkwicję chińską posadzić pojedynczo, ponieważ wtedy można podziwiać jej piękny pokrój z każdej strony. Jeżeli chodzi o towarzystwo innych roślin, to ten ozdobny okaz może być sadzony w luźnych grupach lub szpalerach. W tej drugiej formie może pełnić funkcję nieformowane żywopłotu. W towarzystwie jakich odmian dobrze czuje się kolkwicja? W jej towarzystwie można zasadzić na przykład krzewuszkę, żylistka, czy jaśminowca.
Kolkwicja chińska – rozmnażanie
Roślina, jaką jest kolkwicja chińska może być rozmnażana za pomocą nasion (generatywnie) lub poprzez sadzonki zielne (wegetatywnie). Wysiew nasion należy zrobić wiosną do skrzynek, gdzie podłożem jest ziemia przepuszczalna z dodatkiem torfu. Uzyskane w taki sposób rośliny charakteryzują się w momencie kwitnienia zmiennością kolorystyki kwiatów. Sadzonki zielne pozyskuje się w czerwcu i przechowuje na przykład pod przykryciem w postaci folii. W tym przypadku położę to również piasek zmieszany z torfem. Niezbędny będzie specyfik, jakim jest ukorzeniacz po to, żeby kilku węzłowe pędy łatwiej wytworzyły korzenie. Młode sadzonki włożone już do gruntu, należy koniecznie ochronić przed mrozem.