Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) to ciekawa roślina, która prezentuje się atrakcyjnie w ogrodzie właściwie przez cały rok. Istnieje wiele jej odmian, choć największą popularnością cieszy się kilka z nich – m.in. jałowiec ,,Blue Arrow”, który jest łatwy i niewymagający w uprawie. Znakomicie sprawdza się m.in. jako zimozielony żywopłot. Przeczytaj, jak dokładnie prezentuje się ta interesująca odmiana jałowca skalnego!
Jak wygląda jałowiec ,,Blue Arrow”?
Jałowiec ,,Blue Arrow” to wąska odmiana jałowca skalnego, która wyróżnia się wyraźnie zwartym, kolumnowym pokrojem. Ten krzew lub drzewo ozdobne rośnie stosunkowo wolno i podobnie jak inna często wybierana przez ogrodników odmiana, czyli jałowiec ,,Skyrocket” dorasta do około 3 m wysokości w ciągu 10 lat. Ma krótkie, sztywne pędy, na których można dostrzec łuskowate igły w niebieskim odcieniu. Gałęzie rosną w pionie i przylegają do pnia.
Jakie wymagania uprawowe ma ta odmiana jałowca skalnego?
Dobrą informacją jest fakt, że jałowiec ,,Blue Arrow” ma niewielkie wymagania uprawowe. Najważniejsze jest jednak to, aby roślina została posadzona w ogrodzie w odpowiednim miejscu – preferuje stanowiska słoneczne. Umieszczona w dobrych warunkach na pewno będzie efektownie rosnąć. Jeśli natomiast chodzi o wymagania glebowe, to warto wiedzieć, że jałowiec skalny dostosowuje się do każdego podłoża, choć najbardziej lubi przepuszczalne i gliniasto-piaszczyste gleby. Zadbaj jednak o to, aby nie sadzić tej rośliny na terenach podmokłych.
Jak pielęgnować jałowiec skalny ,,Blue Arrow”?
Jałowiec ,,Blue Arrow” podobnie jak inne odmiany jałowca skalnego wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych, które przedstawiamy ci poniżej.
Podlewanie
Szczególnie istotne jest podlewanie młodych roślin. Te starsze potrzebują nawadniania jedynie, gdy panują długotrwałe susze. O podlewanie tej odmiany warto zadbać również zimą – wtedy wskazane jest sporadyczne nawadnianie, jeśli nie ma mrozów, ani śniegu. Celem takiego postępowania jest zapobieganie wystąpieniu suszy fizjologicznej.
Nawożenie
Jałowiec ,,Blue Arrow” nie ma zbyt dużych wymagań również, jeśli chodzi o nawożenie. Co pewien czas jednak warto zadbać o wzmocnienie rośliny specjalistycznymi nawozami dla iglaków – średnio 1–2 razy w sezonie. Doskonale nadaje się do tego naturalny kompost lub biohumus, ale także nawozy o wydłużonym działaniu.
Przycinanie
Każdego roku wczesną wiosną powinieneś pamiętać o odpowiednim przycinaniu tej odmiany jałowca skalnego. Ma to na celu pozbycie się chorych, zniszczonych i zeschniętych pędów. Pamiętaj jednak, aby przycinanie rośliny nie było zbyt drastyczne, ponieważ krzew musi mieć siły na regenerację!
Jakie zastosowanie znajduje jałowiec ,,Blue Arrow”?
Tę rewelacyjnie wyglądającą odmianę zwykle wykorzystuje się jako barwny żywopłot. Wiedz także, że możesz ją posadzić w grupie roślin iglastych. Świetnie komponuje się z innymi odmianami jałowca skalnego. Gdy natomiast planujesz skomponować rabatę z samych iglaków, to jałowiec ,,Blue Arrow” jest obowiązkową pozycją. Jest doskonałym jasnym tłem m.in. dla jodły hiszpańskiej ,,Aurea”, czy cyprysika tepołuskowego ,,Gracilis. Oprócz tego wiedz, że znajduje zastosowanie w parkach oraz w zieleni miejskiej.
Czy jałowiec ,,Blue Arrow” bywa atakowany przez choroby i szkodniki?
Jałowiec ,,Blue Arrow” to roślina o średniej odporności na choroby i szkodniki. Najczęstszym problemem jest fytoftoroza, czyli choroba grzybowa, którą powodują grzyby glebowe Phytophthora. Doprowadzają one do porażenia systemu korzeniowego, dlatego często mówi się, że jest to zgnilizna podstawy pędów i korzeni. Niestety jej skutkiem jest zamieranie całej rośliny. Natomiast wśród szkodników mogących zaatakować znajdują się m.in. mszyce i przędziorki.
Można śmiało stwierdzić, że jałowiec ,,Blue Arrow” jest oszałamiającą odmianą jałowca skalnego. Jeśli szukasz rośliny, która oryginalnie przyozdobi twój przydomowy teren, to może być to dobry wybór. Dodatkowo nie martw się, jeśli jesteś osobą zapracowaną, ponieważ jest to odmiana o niewygórowanych wymaganiach pielęgnacyjnych.