Irga pozioma, to nie wysoki i bardzo atrakcyjny krzew. Bardzo często jest uprawiany w Polsce. Dowiedz się więcej i sprawdź, dlaczego cieszy się on dużą popularnością.
Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to jeden z najpiękniejszych ozdobnych krzewów liściastych. Sprawdza się idealnie nawet w przypadku początkujących ogrodników. Wielkim plusem jest to, że irga jest w stanie tolerować niemal każdy rodzaj ziemi uprawnej, stosowanej w ogrodzie. Istnieją różne odmiany tej rośliny, które nie tylko uprawia się na rabatach, ale też przy budynkach, czy skarpach. Kwitnienie przypada na maj i czerwiec. Co ciekawe, największą ozdobą irgi poziomej są jej owoce, które utrzymują się na roślinie przez jesień i zimę.
Jak wygląda irga pozioma?
Roślina, jaką jest irga pozioma, osiąga wysokość około 1 m oraz około 2 m szerokości. Jej pędy są długie, sztywne i rozgałęzione. Znajdują się na nich drobne i okrągłe liście. Na co dzień ich kolor jest ciemnozielony, lecz jesienią mogą one się wybarwić na pomarańczowo. W maju i czerwcu pojawiają się bladoróżowe, pięciopłatkowe kwiaty. Są one miododajne, dlatego też osoby nielubiące pszczół, nie powinny uprawiać irgi poziomej. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się niezwykle ozdobne, kuliste czerwone owoce. Utrzymują się one przez jesień i zimę, będąc nie tylko ozdobą, ale także przydatnym pokarmem dla ptaków.
Irga pozioma – wymagania i uprawa
Irga pozioma ozdobi każdy ogród, jeśli będą spełnione odpowiednie warunki. Ta roślina preferuje odpowiednio przygotowane miejsce, a będzie ono mieć:
- żyzną i przepuszczalną glebę (piaszczysta lub gliniasta);
- umiarkowanie wilgotną ziemię;
- odczyn pH podłoża powinien być lekko kwaśny, obojętny lub lekko zasadowy (wysoko tolerancyjna);
- stanowisko słoneczne lub półcieniste;
- wytrzymałość na mróz do około – 22°C.
Pielęgnacja irgi poziomej
Krzew, jakim jest Irga pozioma, nie należy do wymagających gatunków. Mimo to trzeba pamiętać o pewnych kwestiach związanych z jej pielęgnacją. Są to:
- Regularne podlewanie, lecz niezbyt obfite.
- Warto ochraniać irgę poziomą przed mrozem za pomocą agrowłókniny.
- Nawożenie, choć nie jest konieczne, to warto to robić przy pomocy naturalnych preparatów, takich jak kompost.
- Regularnie należy usuwać chwasty wokół tego ogrodowego krzewu.
- Rośliny tej nie trzeba przycinać, ale zaleca się to robić na wiosnę, chcąc zachować ją w jednym miejscu (irga lubi się rozrastać).
Choroby i szkodniki
Co ważne, irga pozioma jest wysoko odporna na choroby i szkodniki. Jeśli w rzadkich przypadkach się pojawią, to mogą to być:
- mszyce – drobne owady wysysające soki z młodych pędów;
- mączniak prawdziwy – grzyb, który poraża krzewy liściaste (biały mączysty nalot);
- rdza – dość groźna choroba grzybowa (zgrubienia na liściach i rdzawe przebarwienia).
Używając środków owadobójczych, czy grzybobójczych, warto postawić na te, które są ekologiczne. Chcąc zmniejszyć ryzyko pojawienia się powyższych sytuacji, nie powinno się zbyt gęsto sadzić roślin oraz moczyć liści.
Rozmnażanie irgi poziomej
Irga pozioma rozmnażana jest wegetatywnie. Wykorzystuje się w tym celu zdrewniałe pędy. Taki proces jest niestety długotrwały. Taka zakorzeniająca się część rośliny, może być dopiero zasadzona do gruntu po trzech latach od jej pobrania z krzewu. Warto wiedzieć, że takie rozmnażanie irgi poziomej wykonuje się w sierpniu.
Jak zrobić to krok po kroku?
- Odcięcie 10 cm pędu ze zdrewniałej gałęzi, ale istotne jest, aby pobrać jednocześnie piętkę lub kawałek drewna.
- Zanurzenie końcówki pobranej części rośliny w ukorzeniaczu (preparat przyspieszający ukorzenianie).
- Zasadzenie za żonki w inspekcie w mieszańce piasku i torfu (1:1).
- Okrycie folią przygotowanych sadzonek.
- Po kilku miesiącach, a dokładniej w kwietniu przesadza się roślinę na rozsadnik.
- Po dwóch latach przesadzenie na miejsce docelowe.
Irga pozioma – zastosowanie
Tę zimozieloną roślinę okrywową warto posadzić w każdym ogrodzie. Długo utrzymujące się liście, kwiaty, a później także owoce sprawiają, że roślina ta zdobi przestrzeń na świeżym powietrzu niemal przez cały rok. Szczególnie polecana jest do zasadzenia na murkach lub skarpach, gdzie jej pędy będą zwisać, tym samym oryginalnie ozdabiając daną kompozycję. Gdzie jeszcze warto posadzić sadzonki, które będą później bardzo dekoracyjne?
Jest to:
- ogrodzenie;
- altana;
- ogródek skalny;
- jasna ściana budynku.
Irga pozioma – popularne odmiany
Poza słynną odmianą irgi poziomej można również ozdobić ogród innymi, równie ciekawymi.
Popularne z nich, to:
- odmiana „Żnin” – dorasta do 50 cm wysokości, kwiaty biało-różowe, pokrój płożący;
- odmiana „Wilsonii” – jej wysokość to 1-2 m, kwiaty różowe, owoce nie zdobią przez całą zimę (opadają w październiku);
- odmiana „Variegatus” – osiąga wysokość około 60 cm, kwiaty biało-różowe, liście pstre z białym obrzegowaniem (jesienią stają się czerwone).