Hortensja phantom, zwana także hortensją bukietową lub wiechowatą to przepiękny krzew ozdobny wyróżniający się dużymi, białymi kwiatami o stożkowym kształcie. Hortensja zachwyca swoim wyglądem przez cały okres kwitnienia oraz nie wymaga skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. Chcesz wiedzieć, jak zasadzić tę roślinę w ogrodzie oraz jak o nią dbać? Sprawdź nasz poradnik!
Jeśli chcesz by twój przydomowy ogród zachwycał swoim wyglądem, koniecznie musi się w nim znaleźć miejsce dla hortensji wiechowatej. Ten wyjątkowy krzew z bujnym kwiatostanem wspaniale udekoruje przestrzeń każdego ogrodu bez względu na to, w jakim stylu jest urządzony. Jest bardzo łatwy w zasadzeniu i pielęgnacji, dlatego często jest wybierany przez osoby, które nie dysponują dużą ilością czasu wolnego, który mogliby poświęcić na długotrwałe prace ogrodowe. Sprawdź czym się wyróżnia Hydrangea paniculata oraz jakie ma wymagania?
Hortensja phantom – czym się wyróżnia?
Hortensja wiechowata (łac. Hydrangea paniculata) lub hortensja phantom to piękny krzew ogrodowy o regularnym i zwartym pokroju wyróżniający się charakterystycznym, stożkowatym kwiatostanem. Zwana jest także hortensją ogrodową ze względu na swój niezwykle atrakcyjny i dekoracyjny wygląd. Imponujące kwiaty składające się z mnóstwa małych płatków w różnej wielkości wyrastają na długich i grubych pędach. Hortensja bukietowa to odmiana letnia, która zakwita najczęściej w sierpniu. Właśnie w tym okresie na pędach pojawiają się kremowobiałe kwiatostany, które w czasie kwitnienia stopniowo zmieniają barwę i zaczynają delikatnie różowieć. Krzew kwitnie aż do października, gdy pojawiają się pierwsze przymrozki. Ze względu na to, że jest to mrozoodporna odmiana hortensji, w okresie zimowym jej kwiatostany nie więdną, lecz zasychają i nadal zachwycają swoim wyglądem.
Krzew jest także dość wysoki i niejednokrotnie osiąga nawet do 3 m wysokości. Kwiatostany wyróżniają się regularnością i zazwyczaj mierzą około 40 cm długości. Ciemnozielone liście o jajowatym kształcie bardzo ładnie zmieniają barwę wraz z nadejściem jesieni. W porównaniu do innych odmian, takich jak hortensja pnąca czy wielkokwiatowa, Hydrangea paniculata wykazuje bardzo wysoką odporność na trudne warunki atmosferyczne choroby oraz niską temperaturę.
Hortensja phantom – jakie są odmiany?
Istnieje wiele odmian hortensji bukietowej. Oprócz podstawowej wersji zakwitającej na biało wyróżniamy także gatunki, których kwiatostan przybiera inne barwy. Odmiany hortensji różnią się między sobą również wielkością i kształtem kwiatów. Szczególną popularnością wśród amatorów ogrodnictwa cieszy się odmiana „Pink Diamond”, która podobnie jak hortensja phantom również w początkowym okresie kwitnienia ma kwiatostany w kolorze białym, jednak w przypadku tego gatunku płatki zmieniają kolor na intensywnie różowy. Ciekawie prezentuje się także odmiana „Pinky Winky” z bardzo charakterystycznym kwiatostanem w barwach biało-czerwonych. Innym popularnym gatunkiem, który często można spotkać w ogródkach jest „Magical Moonlight” z białymi kwiatami o lekko zielonkawym zabarwieniu. Mniej spotykana, choć równie piękna jest odmiana „Shikoku Flash” wyróżniająca się nakrapianymi liśćmi.
Hortensja phantom – wymagania
Hortensja phantom nie jest szczególnie wymagającym krzewem. Jej uprawa i pielęgnacja jest stosunkowo prosta i nie sprawi problemów nawet początkującemu miłośnikowi ogrodnictwa. Jednak aby roślina mogła rosnąć i rozwijać się prawidłowo należy zadbać o prawidłowe jej zasadzenie. Następnie trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu pędów i nawożeniu. Dzięki temu nasza hortensja będzie nie tylko doskonale się prezentować, ale będzie także niezwykle odporna na uszkodzenia w wyniku silnych podmuchów wiatru czy intensywnych opadów deszczu.
Hortensja bukietowa – uprawa i pielęgnacja
Jak wybrać stanowisko dla hortensji paniculata?
Pierwszą kwestią, o którą powinien zadbać każdy ogrodnik przez posadzeniem krzewu jest wybór odpowiedniego stanowiska w ogrodzie. Dla hortensji bukietowej paniculata zdecydowanie najlepsze będzie półcieniste miejsce, choć można ją także umieścić w dobrze nasłonecznionym stanowisku, jednak w tym przypadku będzie wymagać trochę więcej czynności pielęgnacyjnych. Niezwykle ważnym aspektem jest także pora roku, w której sadzimy naszą roślinę. Najlepszym czasem na sadzenie hortensji jest wczesna jesień lub wiosna, lecz w tym drugim przypadku należy zadbać o odpowiednie nawodnienie rośliny przed okresem letnim.
W jakiej glebie zasadzić hortensję phantom?
Hortensja paniculata doskonale czuje się w glebie próchniczej bogatej w składniki odżywcze. Żyzne i wilgotne podłoże zapewni roślinie doskonałe warunki do intensywnego wzrostu i rozwoju. Podłoże dla hortensji powinno być lekko kwaśne, dlatego przed zasadzeniem warto sprawdzić odczyn gleby za pomocą kwasomierza ogrodowego. W razie potrzeby można poprawić parametry gleby poprzez wymieszanie jej z nawozem zakwaszającym lub kwaśnym torfem. Ziemia, w której sadzimy naszą hortensję powinna być przez cały czas umiarkowanie wilgotna, dlatego należy ją regularnie podlewać, szczególnie w okresie letnim. Nawadniaj roślinę obficie i rzadko, nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Po posadzeniu hortensji należy wykonać odpowiednie ściółkowanie za pomocą warstwy kory i kompostu, która ograniczy parowanie gleby.
Czy hortensja wiechowata wymaga nawożenia?
Hortensja wiechowata do prawidłowego kwitnienia wymaga sporej ilości składników odżywczych, dlatego należy zadbać o regularne nawożenie. Krzew najlepiej jest zasilać specjalnym nawozem do hortensji zawierającym mnóstwo cennych minerałów i składników, które doskonale wpływają na parametry gleby. Należy wybierać preparaty w płynie, które wyróżniają się znacznie lepszym działaniem niż nawozy granulowane. Płynny nawóz podajemy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepszym sposobem jest dodanie go do konewki z wodą i podawanie naszym roślinom nie częściej niż raz w tygodniu. Taka częstotliwość w zupełności wystarczy by nasza hortensja miała przez cały czas zapewnione doskonałe warunki. Do nawożenia doskonale nadaje się także płynny nawóz organiczny z kompostownika. Nawożenie hortensji należy rozpocząć wiosną i kontynuować aż do końca lipca.
Jak ciąć hortensję paniculata?
Kolejną podstawową czynnością pielęgnacyjną o jaką należy dbać w uprawie hortensji wiechowatej jest cięcie, które doskonale wpływa na kondycję kwiatów, pobudza kwitnienie oraz pozwala utrzymać pełny i regularny kształt kwiatostanu. Podczas tej czynności warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim częściom rośliny i pozbyć się uszkodzonych liści, gałązek i ewentualnych ognisk chorobowych. Ze względu na to, że hortensja paniculata jest rośliną jednoroczną, cięcie należy przeprowadzać już w pierwszych dniach marca. Pędy należy przyciąć do 2/3 długości, nad 3 lub 4 pąkiem. Wycinamy wyłącznie pędy cienkie, a pozostawiamy te mocne i grube, z których zakwitną najpiękniejsze okazy kwiatów.
Hortensja phantom – zastosowanie
Możliwości zastosowania hortensji wiechowatej jest bardzo wiele. Najczęściej trafia ona do przydomowego ogródka jednak jej ogromne walory estetyczne mogą idealnie pasować do aranżacji nowoczesnych lub orientalnych ogrodów. Można je sadzić w miejscach publicznych, parkach i skwerach. Hortensja doskonale nadaje się do sadzenia w doniczce lub pojemniku. Bujne, białe kwiatostany wspaniale ozdobią każdy balkon lub taras. Atrakcyjną ozdobą każdej przestrzeni ogrodowej będą także hortensje na pniu, wyglądające jak niewielkie drzewka o wysokości około 1,5 metra, z których można zrobić efektowny szpaler wyróżniający się białymi koronami. Hortensje phantom na pniu można zasadzić jako soltier, czyli pojedyncze drzewko wyeksponowane na otwartym terenie.