Głóg jednoszyjkowy to krzew lub niskie drzewo, które występuje w wielu regionach, w tym, pospolicie, w Polsce. Prócz swojego dekoracyjnego charakteru, posiada także właściwości lecznicze, a jego owoce są jadalne. Dowiedz się więcej o roślinie i jej uprawie!
Głóg jednoszyjkowy jest wyjątkowo piękną rośliną, na którą można natknąć się zarówno w naturze, jak i prywatnych ogrodach, a nawet miastach. Występuje w formie sporego krzewu lub niedużego drzewa i zachwyca w szczególności bujnym kwieciem, które pojawia się w letnim sezonie. Jeżeli ten opis przekonał cię do zasadzenia głogu w pobliżu swojego domu, zapoznaj się z poniższym tekstem – przestawiamy, jak odpowiednio dbać o roślinę oraz jakie korzyści, z wyjątkiem estetycznych, niesie jej posiadanie.
Głóg jednoszyjkowy – występowanie i opis
Głóg jednoszyjkowy to roślina należąca do rodziny różowatych. Pochodzi z obszarów Europy, zachodniej Azji, Europy oraz Afryki Północnej. Obecnie można natknąć się na niego także w innych rejonach kontynentu afrykańskiego, w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, występującym na nizinach oraz niższych rejonach górskich. Najczęściej można go zobaczyć w lasach, parkach i jako roślinę żywopłotową.
Głóg jest niskim drzewem lub krzewem. Jego wysokość wynosi 6-8 m lub ok. 10 m. Posiada silnie zdrewniałe gałęzie i ciernie o długości ok. 2 cm. Liście głogu jednoszyjkowego są bardzo zmienne, szerokojajowate albo romboidalne, 3-7 klapowe lub sieczne. Osiągają długość do ok. 6,5 cm. Z wierzchu są skórzaste, sinozielone pod spodem. Kwiaty głogu, kwitnące od maja do czerwca, są zebrane w baldaszkowate wiechy o białym kolorze. Owoce, z grupy jabłkowatych, posiadają kulisty kształt i czerwoną barwę. Są jadalne.
Odmiany głogu jednoszyjkowego
Głóg jednoszyjkowy posiada różne odmiany. Zalicza się do nich takie rośliny jak:
- głóg jednoszyjkowy „Stricta”;
- głóg jednoszyjkowy „Rosea”;
- głóg jednoszyjkowy „Variegata”.
Głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy – różnice
Czasami głóg jednoszyjkowy ciężko jest odróżnić od dwuszyjkowego; sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy natrafia się na międzygatunkowe drzewa/krzewy. Podstawowe różnice pomiędzy roślinami, które można wymienić, to:
- wielkość głóg dwuszyjkowy jest mniejszy nić jednoszyjkowy
- wygląd kwiatów jak wskazuje nazywa szyjki kwiatów głogu dwuszyjkowego są dwie; rozwijają się szybciej, niż u drugiego gatunku;
- wygląd liści głóg dwuszyjkowy posiada liście słabo powcinane.
Uprawa i pielęgnacja głogu jednoszyjkowego
Głóg jednoszyjkowy należy do roślin, które zdecydowanie warto mieć w swoim ogrodzie. Jego niebywałą zaletą jest fakt, że uprawa i pielęgnacja nie jest trudna, o ile oczywiście zapewni mu się odpowiednie warunki do wzrostu. Wówczas będziemy mogli cieszyć się wyjątkowo dekoracyjnym krzewem oraz jego licznymi zastosowaniami.
Stanowisko odpowiednie dla głogu jednoszyjkowego, powinno znajdować się w pełnym słońcu albo w delikatnym półcieniu. Pozwoli na to swobodny wzrost oraz pokrywanie się pięknym kwieciem. Najlepszym podłożem dla głogu jest gleba piaszczysto-gliniasta, umiarkowanie wilgotna i żyzna. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że głóg jednoszyjkowy dobrze rozwija się również na podłożach ubogich.
Należy pamiętać, że roślina wytwarza niezwykle głęboki i rozległy system korzeniowy. Wybór miejsca, w którym zdecydujesz się posadzić głóg, powinien być bardzo dokładnie przemyślany – przesadzanie drzewa czy krzewu, w szczególności starszego, nie będzie możliwe i może znacząco uszkodzić rośliny.
Głóg jednoszyjkowy jest rośliną odporną na zanieczyszczenia. Jest to jego duża zaleta – niestraszne mu miejskie powietrze ani miejsca w pobliżu drogi szybkiego ruchu. Głóg często stanowi element miejskiej zieleni, dlatego raczej nie musisz obawiać się o wpływ zanieczyszczeń na roślinę.
Kolejną zaletą głogu jednoszyjkowego jest fakt, że dobrze znosi mróz i wiatr. Chociaż młode krzewy i drzewa warto okrywać na zimę, to o stan starszych roślin podczas zim nie trzeba się martwić.
Głóg jednoszyjkowy posiada także niestety wady. To roślina podatna na choroby (w szczególności grzybowe) oraz szkodniki. Specjaliści radzą, aby profilaktycznie stosować ekologiczne gnojówki. W przypadku, kiedy twój głóg jednoszyjkowy już zachoruje, możesz spróbować oprysków z roztworu z gnojówki lub chemicznych środków, dostępnych w większości sklepów ogrodniczych.
Zastosowanie Crataegus monogyna
Charakter dekoracyjny, który głóg jednoszyjkowy zawdzięcza przede wszystkim kwiatom, jest jednym z powodów, dla którego wiele osób decyduje się na jego uprawę. Prócz tego roślina ma również inne zastosowania, takie jak:
- zastosowanie lecznicze – surowcem zielarskim są części kwiatostanu głogu jednoszyjkowego oraz jego owoce. Pierwszy z nich minimum 1,5% sumy flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd, natomiast drugi – ponad 0,06% procyjanidyn. Stosuje się je w przypadku takich problemów jak niewydolność krążenia czy schorzenia serca;
- zastosowanie kuchenne – owoce głogu jednoszyjkowego mogą być jedzone zarówno na surowo (są jednak dość suche i mają mączysty miąższ), jak i w formie przetworzonej. Mogą przyjmować formę galaretek, konfitur, nalewek oraz win;
- zastosowanie ozdobne – głóg wytwarza piękne kwiecie, które może pełnić funkcję ozdobną. Ponadto pełni on niekiedy funkcję żywopłotu; jest bowiem bardzo gęsty i niemal niemożliwy do pokonania, zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta.
Głóg jednoszyjkowy – podsumowanie
Głóg jednoszyjkowy, przez swój niezwykły wygląd oraz liczne zastosowania coraz częściej jest elementem przestrzeni, zarówno miejskiej, jak i wiejskiej. Być może i ty, po zapoznaniu się z powyższym tekstem, także zdecydujesz się na jego uprawę?