Gardenia jaśminowata zalicza się do rodzaju gardenii i rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Występuje w formie dzikiej przede wszystkim w Japonii, Chinach i Tajwanie. Czy będzie można ją uprawiać także w polskich warunkach? Sprawdź, jak o nią dbać, aby pięknie się rozwijała.
Gardenia jaśminowata – wygląd
Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides), zwana czasem gardenią jaśminową, jest krzewem, który dorasta do mniej więcej do 1 metra szerokości i takiej samej wysokości. Wyróżnia się charakterystycznymi kwiatostanami, które pojawiają się od maja aż do jesieni, choć niektóre odmiany kwitną wyłącznie jesienią i zimą. Kwiaty mają średnicę od 3 do 10 cm, zwykle przyjmują barwę od białej do kremowej i wyróżniają się intensywnym zapachem jaśminu, od czego pochodzi nazwa rośliny. Liście są duże, ale wąskie, o ciemnozielonej barwie i skórzastej fakturze.
Gardenia jaśminowata – odmiany
Roślina ta występuje w różnych odmianach. Różnią się one np. wielkością i kształtem kwiatów czy okresem kwitnienia. Do najpopularniejszych gardenii jaśminowatych należą:
- „Belmont” – odmiana o bardzo dużych kwiatach mających nawet 10 cm średnicy;
- „Veitchii” – odmiana wysoka, dorastająca do 1 metra, o pełnych, choć niedużych kwiatach. Preferowana z uwagi na kwitnienie w zimie;
- „Kleim’s Hardy” – o pojedynczych, białych kwiatostanach mających intensywny zapach;
- „Golden Magic” – o pełnych kwiatostanach, które zmieniają kolor z białego na złoty;
- „Mystery” – o pełnych, białych kwiatostanach;
- „Radicans” – o podwójnych, intensywnie pachnących kwiatach;
- „Martha Turnbull” – o pojedynczych kwiatostanach w kształcie gwiazdek i intensywnym zapachu.
Uprawa gardenii jaśminowatej w doniczce
Z uwagi na swoje wymagania gardenia nadaje się przede wszystkim do uprawy w domu, a jeszcze lepiej – w oranżerii. Jeśli ma zakwitnąć, musi spędzić zimę w chłodnym miejscu o temperaturze nawet poniżej 10°C. W ten sposób wytworzy pąki kwiatowe, których aromatem będziesz mógł się cieszyć.
Stanowisko i gleba
- Gardenia lubi przepuszczalne podłoże w doniczce.
- Dobrze sprawdza się w jej przypadku dodatkowa filtracja w formie warstwy keramzytu na dnie pojemnika.
- Odczyn pH powinien wynosić ok. 5,5.
- Może jej pomóc także dodatek kwaśnego torfu.
Stanowisko powinno być jasne, ale bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych, które mogłyby poparzyć liście.
Podlewanie i nawożenie
Gardenia to roślina, która lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego możesz ustawić ją na podstawce ze żwirem i z wodą. Preferuje wilgotne, ale niezbyt mokre podłoże. Uważaj, aby jej nie przelać, bo korzenie zaczną gnić. Możesz ją nawozić raz w miesiącu preparatem do roślin kwasolubnych.
Pielęgnacja i cięcie
Skórzaste liście gardenii przecieraj raz na jakiś czas mokrą szmatką, aby zetrzeć z nich kurz. Możesz wykonywać cięcie pielęgnacyjne albo uszczykiwać pędy, by roślina mocniej się rozkrzewiała. W sklepach ogrodniczych znajdziesz też okazy sadzone na pniu, które świetnie nadają się do orientalnego wystroju wnętrza.
Rozmnażanie i przesadzanie gardenii
Gardenia jest rośliną, którą można rozmnażać:
- generatywnie – przez nasiona, bez gwarancji, że sadzonki utrzymają cechy rośliny matczynej;
- wegetatywnie – z sadzonek wierzchołkowych.
Metoda wegetatywna jest stosowana częściej.
- Sadzonki możesz uzyskać wiosną.
- Powinny mieć ok. 15 cm długości, przynajmniej dwa węzły i jedną parę liści.
- Zanurz ich końcówki w ukorzeniaczach, a następnie włóż do przygotowanego podłoża, np. ziemi darniowej pomieszanej z torfem i piaskiem.
- Po około miesiącu w ciepłym pomieszczeniu roślina powinna wypuścić korzenie.
Gatunek warto przesadzać co rok przez pierwsze kilka lat, a potem w razie potrzeby (gdy bryła korzeniowa ma zbyt mało przestrzeni). W tym drugim przypadku warto co roku uzupełniać donicę warstwą świeżego podłoża. Roślina powinna być przesadzana wiosną, bo najlepiej to znosi.
Gardenia to roślina, którą rzadko dotykają rozmaite choroby. Pięknie prezentuje się w uprawie w domu, a latem – na tarasie i balkonie. Jaśminowy aromat kwiatostanów wynagrodzi ci wszystkie wysiłki związane z wymaganiami gatunku.