Doświadczeni ogrodnicy przyzwyczajeni są, że matka natura co rusz zaskakuje ich coraz to nowymi dziwami. Jednym z nich jest konwalnik przepuszczalny, rośliny o wyglądzie czarnej trawy. Mimo że roślina ma równie egzotyczne pochodzenie co wygląd, można ją bez problemu kupić w Polsce, a następnie z powodzeniem uprawiać.
Co to jest i jak wygląda czarna trawa?
Konwalniki płaskopędowy (Ophiopogon planiscapus) pochodzi z rodziny liliowatych. Jego odmiana o nazwie „Niger” albo „Nigrescens”, nazywana jest często czarną trawą, ponieważ liście rośliny przyjmują właśnie taką barwę. Gatunek w rzeczywistości nie jest trawą, a niską byliną tworzącą kępy równowąskich liści, które dorastają do 30 cm. Częściej jest to jednak 20-25 cm wysokości, to więc bardzo niewysoka roślina, o czym należy pamiętać, planując dla niej miejsce w ogrodzie. Pochodzi z Japonii, gdzie porasta stoki wzgórz.
Kolor odmiany „Niger” nie zawsze jest całkowicie czarny. Liście mogą być miejscami bardziej zielone, fioletowe lub brązowe. Zależy to od zawartości w glebie składników mineralnych. Ich wybarwienie zależy też od intensywności padającego na nie światła. Czarny kolor to jednak nie jedyne co roślina ma do zaoferowania, jeśli chodzi o walory ozdobne, ponieważ przy sprzyjających warunkach może ona zakwitnąć. Wonne dzwonkowate kwiaty pojawiają się u szczytu łodyżek, są drobne i mają fioletowy, liliowy bądź biały kolor. Dzieje się to latem a utrzymują się na roślinie dość długo, nawet do późnej jesieni. Nawet po ich przekwitnięciu nie przestaje być jeszcze ciekawie, bo przekształcają się one w czarne jagody o kształcie niewielkich kulek. Warto zwrócić tutaj uwagę, że te owoce nie są jadalne.
Uprawa czarnej trawy. Stanowisko i wymagania
Konwalnik niger nie jest rośliną wymagającą, a więc jej uprawa powinna się udać w każdym ogrodzie. Czarna trawa musi mieć zapewnione trochę światła, a żeby kolor był jak najbardziej zbliżony do czarnego, powinno go być średnia ilość. Zbyt intensywny cień spowoduje zabarwienie liści na zielono, natomiast pod wpływem słońca czarne liście mogą stawać się bardziej fioletowe bądź brązowe. Roślina wyrośnie na glebach różnego typu, ale najlepiej by były one próchniczne i przepuszczalne. Nie musi być za to bardzo żyzna. Idealny odczyn pH, który współgra z tym gatunkiem to lekkokwasowy.
Uprawa czarnej trawy. Pielęgnacja
Czarna trawa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale rozrasta się dość wolno. Jest to jednak normalny stan rzeczy, a nie oznaka zaniedbania. Nawożenie nie jest koniecznie, chyba że gleba jest bardzo wyjałowiona. Wtedy przydać może się użycie np. nawozu organicznego. Roślina powinna mieć wilgotną ziemię, dlatego podczas suszy może być konieczne jej podlewania.
Czarna trawa jest mrozoodporna, ale nie w pełni. Często znosi spadki temperatur poniżej 20°C poniżej zera, ale w chłodniejszych rejonach kraju warto ją okryć. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku bezśnieżnych zim i na oświetlonych stanowiskach. Wyschnięte od słońca liście mogą być bardziej narażone na przemarzanie. W charakterze okrywy może służyć agrowłóknina, stroisz albo igliwie. Wraz z nastaniem wiosny, normalne jest to, że kilka pędów będzie obumarłych. Można je wtedy usunąć.
Czarna trawa – rozmnażanie
Konwalnika można z powodzeniem rozmnażać w polskich warunkach. Są na to dwa sposoby. Po pierwsze są to nasiona, które można pozyskać z dojrzałych jagód. Ta metoda jest jednak trudniejsza, a poza tym powstałe z nasion okazy mogą nie powtarzać cech rośliny matecznej. Może się zdarzyć np. że zamiast spodziewanej czarnej trawy, wyjdzie Ci… zielona. Lepiej jest więc zrobić to przy pomocy podziału kępy rośliny i w ten sposób pozyskiwania nowych sadzonek. Robi się to na wiosnę. W tym celu należy podważyć jedną z nich i następnie wyjąć ją z gleby. Roślina nie powinna mieć problemów z przyjęciem się na nowym miejscu.
Choroby i szkodniki czarnej trawy
Konwalnika płaskopędowego nie dotyczą niemal żadne choroby. Problemami fizjologicznymi jakie, że ich dotyczyć jest natomiast gnicie – na zbyt mało przepuszczalnym podłożu i usychania przemarźniętych źdźbeł rośliny. Ze szkodników, na czarną trawę może połasić się ślimak. Przeciwko tym zwierzętom wystarczy użycie zwykłych niebieskich granulek.
Zastosowanie czarnej trawy
Kępki czarnej trawy będą wspaniale wyglądały w wielu miejscach ogrodu. Dobrze będą się komponowały z roślinami w ogrodzie skalnym. Doskonale będzie też pasować jako obwódka dla rabat, ponieważ czarny kolor wyraźnie podkreśli inne okazy. Z konwalnika i traw ozdobnych można wykonać też interesujące kompozycje. Efektowne będzie zwłaszcza kontrastowe połączenie z siwymi kostrzewami. Roślina może służyć też jako roślina okrywowa. Jej system korzeniowy z czasem się zagęszcza, tworząc darń. Czarną trawę można też z powodzeniem sadzić w doniczce, gdzie doskonale sobie poradzi.
Czarna trawa – podsumowanie
Czarna trawa to interesujący gatunek, który zwrócił uwagę nie jednego ogrodnika. Interesujący jest nie tylko jej kolor, ale też kwitnienie. Poza tym nie ma ona żadnych niewidocznych na pierwszy rzut oka wad, które mogłyby odwieść cię od jej zakupu. Ma niskie wymagania, jest łatwa w uprawie i pielęgnacji i ma szerokie zastosowania. Jej cena jest niewysoka – w sklepach ogrodniczych to maksymalnie kilkanaście złotych. Po zdobyciu zaś pierwszego egzemplarza można łatwo ją rozmnożyć. Wszystko to sprawia, że na pewno będzie jednym z twoich ulubionych nowych nabytków do ogrodu.