Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta) jest rośliną wprowadzającą do każdego domu i biura odrobinę egzotyki rodem z ery dinozaurów. Jest niezwykle dekoracyjny. Z wyglądu przypomina palmę, choć tak naprawdę należy do rodziny sagowcowatych. Na jego szczycie wykształcają się pióropusze sztywnych, ciemnozielonych, pierzastych liści, wyginających się w kształt łuku. Jego gruby, charakterystyczny pień przypomina ananasa zakończonego liśćmi podobnymi do palmowych. A tak naprawdę, to wcale nie jest pień! To kłodzina powstała z obumarłych liści. Warto wiedzieć, jak dobrze o niego zadbać, by móc uprawiać ten wyjątkowy gatunek w domu.
Cycas revoluta – pielęgnacja
Sagowiec wygięty to bardzo tajemnicza roślina. Być może dlatego, że jest to jedna z najstarszych roślin, jakie przetrwały do naszych czasów. Wywodzi się z paproci drzewiastych, które żyły miliony lat temu. Pomimo że cykas ma swoje preferencje dotyczące warunków uprawy, jest dość odporny na błędy początkujących miłośników roślin i naprawdę wiele wybacza. Gdzie go postawić? Jak podlewać? Do jakiej ziemi posadzić?
Stanowisko dla cykasa
Sagowiec odwinięty najlepiej czuje się w miejscu jasnym, ale nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Mogą one zaszkodzić liściom, paląc je i powodując ich zasychanie. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, w okolicach 20–22°C. Zimą temperatura może spaść do 15–18°C, lecz niższa nie będzie korzystna dla cykasa. Latem możesz wynieść swojego cykasa na taras lub do ogrodu, pamiętając, by wczesną jesienią zabrać go z powrotem do domu. W ogrodzie powinien mieć zapewnioną odrobinę cienia, by bezpośrednie działanie promieni słonecznych nie uszkodziło jego pięknych, pierzastych liści.
Podlewanie cykasa
Cycas revoluta jest odporny na suszę, choć brak wody przez dłuższy czas może powodować zasychanie końcówek liści. Optymalne będzie umiarkowane podlewanie raz na 5–7 dni, by podłoże było przez cały czas wilgotne, ale nie mokre i przelane, ponieważ roślina łatwo gnije. Sagowiec odwinięty jest odporny również na suche powietrze, natomiast postawiony obok nawilżacza powietrza, na pewno odwdzięczy się pięknymi liśćmi w kolorze soczystej zieleni.
Przesadzanie cykasa
Cykas rośnie bardzo wolno, dlatego nie wymaga częstego przesadzania i wymiany doniczki na większą. W domu może dorosnąć nawet do sufitu, ale zajmuje mu to zwykle wiele lat – nierzadko około 30. Rocznie rozwija tylko 1–2 nowe liście. Sagowiec odwinięty rozrasta się na szerokość, a jego liście po czasie stają się bardzo okazałe, dlatego starsze rośliny wymagają odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Nawet mniejsze okazy najlepiej prezentują się pojedynczo, wyeksponowane na specjalnie przygotowanym dla nich miejscu.
Problemy w uprawie cykasa
Choć sagowiec odwinięty jest dość odporny na zaniedbania w uprawie, mogą one doprowadzić do zaatakowania rośliny przez pasożyty. Najczęściej na korzeniach i liściach rozwija się grzyb lub roślinę atakują szkodniki. Najpopularniejszymi z nich są przędziorki, wełnowce i wciornastki. Niestety cykas jest bardzo wrażliwy na środki chemiczne – zarówno fungicydy, jak i środki owadobójcze, dlatego niezwykle ciężko walczy się z pasożytami u tego gatunku.
Czy cykas jest trujący?
Cycas revoluta jest rośliną niezwykle trującą, dlatego zawsze trzymaj ją w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Choć wygląda pięknie i niewinnie, wszystkie jego części są trujące – zawierają toksyczną cycazynę. Jest to substancja tak mocno podrażniająca, że przy pielęgnacji cykasa powinno używać się rękawiczek ochronnych oraz uważać, by nie przetrzeć oczu ani błon śluzowych dłonią, która miała z nim styczność.
Cykas jest bez dwóch zdań rośliną niezwykłą, pamiętającą czasy dinozaurów, a zarazem zdobiącą nasze współczesne domy. Czy warto mieć taki okaz w mieszkaniu? Jeśli tylko masz odpowiednio dużo miejsca, nie wahaj się ani chwili. Ta roślina nada twojemu wnętrzu niezwykłego charakteru! Pamiętaj jednak o trujących właściwościach sagowca i jeśli posiadasz zwierzęta lub w twoim domu są małe dzieci, zrezygnuj z jego uprawy.