Cis hicksii (Taxus media „Hickisii”) to mieszany krzew ozdobny z rodziny cisowatych. Ze względu na niewielkie wymagania i wysokie walory estetyczne jest bardzo chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Poznaj go bliżej!
Cis pośredni hicksii jest mieszańcem dwóch gatunków: cisu japońskiego i cisu pospolitego. Powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku i stamtąd trafił do Europy, w tym do polski. Ta odmiana jest stosunkowo odporna i bardzo urodziwa, dlatego chętnie sięgają po nią właściciele małych i dużych ogrodów. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje na jej temat.
Cis hicksii – opis rośliny
Cis hicksii jest odmianą, która – tak jak wszystkie cisy – za sprawą trującego alkaloidu, taksyny, jest całkowicie niejadalna. Wyjątek stanowią wyłącznie czerwone osnówki, których również nie zaleca się spożywać w nadmiernych ilościach.
Mamy tu do czynienia z gęstym krzewem średniej wielkości, którzy najczęściej dorasta do wysokości od 3 do 5 metrów. Rośnie przez około 10 lat i po tym czasie osiąga ostateczną wysokość oraz zazwyczaj 1 m szerokości. Wyróżnia się wyprostowanym i zwartym pokrojem z kolumnową koroną, która z czasem się poszerza.
To roślina dwupienna, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie pojawiają się na dwóch różnych osobnikach. Igły są ciemnozielone, niekłujące i dosyć gęsto osadzone wokół pędów.
Cis pośredni hicksii – uprawa w ogrodzie
Jak każdy cis ta roślina jest wapniolubna, dlatego warto sadzić ją w glebach, które są odpowiednio żyzne, wilgotne i przepuszczalne. Odmiana poradzi sobie w większości podłoży, warto jednak unikać tych bardzo suchych i piaszczystych. Najlepszym stanowiskiem w ogrodzie będzie to słoneczne lub lekko zacienione.
Hicksii jest bardzo tolerancyjny pod względem odczynu gleby. Doskonale znosi nawet te kwaśne. Najlepiej rośnie na słońcu i to właśnie w jaśniejszych przestrzeniach można liczyć na jego lepszy pokrój. Znana jest także jego odporność na zanieczyszczenia powietrza, co sprawia, że jest chętnie wybieranym elementem zieleni miejskiej.
Rośliny tej nie rozmnaża się z nasion, tylko z sadzonek. Te natomiast dostępne są w większości dobrych szkółek z drzewami i krzewami iglastymi.
Cis hicksii – zastosowanie w ogrodzie
Igły cisa hicksii okrywają go praktycznie w całości, dlatego krzew ten wprost doskonale nadaje się na żywopłot. Jest zimozielony, charakteryzuje się silnym wzrostem i jest odporny na cięcie, dlatego bardzo łatwo dopasować go do swoich potrzeb. Może również rosnąć pojedynczo jako soliter. Klony żeńskie są niezwykle atrakcyjne, szczególnie jesienią.
Jeżeli poszukujesz odpornej odmiany krzewu liściastego, który dobrze prezentuje się nawet zimą, bardzo możliwe, że cis hicksii to dobry wybór właśnie dla ciebie!