Chcesz uprawiać zioło doniczkowe na swoim balkonie lub domowym parapecie? Dobrym wyborem może być bazylia. Uprawa tej rośliny jest dość prosta. Sprawdź, jakie są jej najważniejsze wymagania!
Jednym z najpopularniejszych ziół, po które sięgasz w swojej kuchni, na pewno jest bazylia. Uprawa tej rośliny nie sprawia większych problemów, dlatego, jeśli lubisz dodawać to zioło do przygotowywanych dań, dzięki czemu zyskują one nieco pikantny posmak, to powinieneś rozważyć jego uprawę we własnym ogrodzie lub w doniczce (np. na parapecie). Przeczytaj, czym dokładnie jest ta roślina przyprawowa i jakie ma wymagania uprawowe!
Charakterystyka bazylii
Skupimy się na najpopularniejszym gatunku, czyli bazylii pospolitej (Ocimum basilicum)j. Jest to gatunek jednorocznej rośliny, zaliczanej do rodziny jasnotowatych. Mówi się, że bazylia pospolita pochodzi z Afryki. Dorasta nawet do około 60 cm wysokości. Natomiast jej liście są niewielkie, mają jajowaty kształt i osiągają do 5 cm długości. Ich powierzchnia jest delikatnie błyszcząca, a kolor zależy od odmiany. Pokrój całej rośliny jest wzniesiony, a pędy mocno rozgałęzione. Na spodzie blaszki liściowej znajdują się gruczoły olejkowe, które wydzielają olejki eteryczne, dzięki czemu bazylia ma cudowny aromat.
Bazylia – uprawa
Jedną z roślin szczególnie uwielbiających słońce jest bazylia. Uprawa tego zioła powinna więc odbywać się w dobrze nasłonecznionym stanowisku. Gdy posadzisz ją w cieniu, to licz się z tym, że będzie znacznie gorzej rosła, a jej liście będą miały mniej aromatu. Bazylia potrzebuje około 5 godzin światła słonecznego w ciągu dnia. Natomiast jeśli chodzi o najlepszą temperaturę powietrza dla bazylii, to powinna kształtować się między 20 a 25 stopni Celsjusza, a gleba musi być żyzna, pulchna i bogata w składniki odżywcze.
Jak podlewać i nawozić bazylię?
Czy konieczne jest podlewanie bazylii? Oczywiście! Decydując się na jej uprawę, musisz zadbać o umiarkowane, nie za częste dostarczanie wody, aby móc wyhodować zioło. Staraj się, aby ziemia w doniczce z bazylią była ciągle lekko wilgotna. Jeśli natomiast chodzi o nawożenie bazylii, to wiedz, że nie jest ono niezbędne, jeśli uprawiasz ją w świeżej ziemi.
Jak wygląda rozmnażanie bazylii?
Jeśli chcesz samodzielnie hodować zioła doniczkowe, na start dobrym wyborem będzie bazylia. Uprawa tej rośliny jest bajecznie prosta. Wiedz także, że najprostszym sposobem na rozmnażanie bazylii jest zakup gotowych ukorzenionych sadzonek bazylii w sprawdzonym centrum ogrodniczym. Równie dobrze sprawdzają się bazylie w doniczkach, które można kupić w większości sklepów spożywczych. Warto jednak podkreślić, że możliwy jest także wysiew bazylii z nasion. W takim przypadku wysiewu do gruntu dokonuje się tuż na początku maja.
Czy bazylia jest atakowana przez choroby i szkodniki?
Na szczęście bazylia rzadko bywa atakowana przez choroby i szkodniki. Musisz jednak wiedzieć, że czasem zdarza się, że atakują ją mszyce, czy przędziorki. Gdy tak się stanie, to najlepiej pozbyć się tego zioła doniczkowego i kupić nowe. Wynika to z tego, że bazylia nie może być opryskiwana żadnymi środkami ochrony roślin.
Jeśli jedną z twoich ulubionych przypraw jest bazylia, uprawa jej we własnym domu może być świetnym pomysłem, a w dodatku jest bezproblemowa! Możesz ją posadzić również w towarzystwie innych ziół – np. tymianku lub oregano i tym samym stworzyć doskonały ziołowy zakątek np. w swojej kuchni bądź ogrodzie.