Chamedora to nazwa rodzaju roślin z rodziny arekowatych. Jest to aż 107 takich gatunków, jak: Chamaedorea nubium, Chamaedorea benziei czy Chamaedorea correae. Wszystkie one mają cienki pień i charakterystyczne pierzaste liście. W Polsce jedynym gatunkiem popularnie uprawianym jest Chamaedorea elegans. Jeśli ktoś znajomy się chwali swoją chamedorą, to z dużym prawdopodobieństwem ma na myśli palmę wytworną, czyli właśnie Chamedorę elegans. Na czym polega uprawa tego rodzaju roślin? Jak zapewnić im tropikalne warunki w polskim mieszkaniu?
Chamedora – pielęgnacja
Pielęgnacja chamedory to w dużej mierze troska o jej odpowiednie stanowisko. Ważne jest, żeby zapewnić palmie wystarczającą ilość miejsca. Nie będzie ona zbyt wysoka, ponieważ w domowych doniczkowych warunkach osiąga 1,5 metra, ale potężnie rozrośnie się na szerokość. Palma nie lubi bezpośredniego palącego słońca, zdecydowanie lepiej czuje się w półcieniu. Latem roślina lubi temperaturę do 20 stopni Celsjusza. Zimą może stać nawet w 15 stopniach i będzie się czuła dobrze.
Chamaedorea – wilgotność powietrza i podlewanie
Chamaedorea pochodzi z lasów tropikalnych. Nikogo więc pewnie nie dziwi, że ta egzotyczna roślina potrzebuje ciepła i wilgoci. Zraszaj palmę, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest wyjątkowo suche. Powinna ona stać w dużej odległości od wszelkich grzejników i kaloryferów, a w pobliżu nawilżaczy powietrza. Chamedora najbardziej lubi odstaną wodę. W porze wegetacyjnej ziemia w doniczce powinna być zawsze wilgotna. Zimą ogranicz nawadnianie, ale nie przesusz rośliny.
W jakiej glebie chamedora czuje się najlepiej?
Ziemia dla chamedory powinna być żyzna i najlepiej lekko kwaśna. Ważna jest też przepuszczalność gleby, która zapobiegnie gniciu korzeni. Drenaż również będzie wskazany – w tym celu wyłóż dno donicy keramzytem. W ciepłych miesiącach można co jakiś czas dodawać nawóz, więc zaopatrz się w taki przeznaczony dla palm! Zimą chamedora odpoczywa i wtedy należy zaprzestać dokarmiania jej dodatkowymi składnikami odżywczymi.
Palma chamedora – jak ją rozmnożyć?
Chamedorę można wysiać z nasion. Jest to oczywiście proces długotrwały i trudny. Nasionkom należy zapewnić stałą wysoką temperaturę, bo aż 27 stopni Celsjusza. W mieszkaniowych warunkach raczej nie będzie to możliwe i palma nie wyrośnie, natomiast hodowcy z powodzeniem wysiewają palmy w szklarniach. Ponadto nasiona należy specjalnie kupić, ponieważ te wyprodukowane przez domową roślinę nie są w stanie spełnić produkcyjnej roli. Dużo łatwiejsze jest rozmnożenie palmy poprzez podział. Najlepiej dokonać tego podczas przesadzania. Sadzonki będą potrzebować około 30 dni na ukorzenienie.
Kwiat Chamaedorea – czyli kiedy nastaje pora kwitnienia?
Palmy są znane przede wszystkim z przepięknych pierzastych liści, które tworzą smukłą ale rozłożystą koronę. Natomiast chamedory jak najbardziej kwitną. Kiedy się to dzieje? Nie ma reguły! Chamaedorea może wypuścić kwiat o różnej porze roku. Nie jest on zbyt ozdobny. Drobne kwiatki wyglądają jak niepozorne korale i można je bezpiecznie usunąć, żeby nie obciążały palmy. Chamedora nie straci przy tym na estetyce.
Chamedora – choroby
Palma może chorować, jeśli jej warunki bytowe nie są odpowiednie. Wtedy będzie manifestować swoje złe samopoczucie poprzez np. wygląd liści. Zbyt palące słońce może je wypalać, za nadmiar wody powoduje ich gnicie.
Chorobą, która dotyka chamedorę, jest rizoktonioza. Korzenie palmy wtedy gniją i dzieje się to zazwyczaj wtedy, kiedy roślina stoi w wodzie. Gleba może nie być wystarczająco przepuszczalna albo nawadnianie było zbyt obfite. Głownia palmy to kolejny problem, z którym spotyka się chamedora. Jest to infekcja grzybem, który sprawia, że liście rośliny żółcieją i brązowieją. Na ich powierzchni pojawiają się zgrubienia wypełnione zarodnikami grzyba. W przypadku tych chorób należy kupić odpowiednie specyfiki.
Chamedora – podsumowanie wiedzy o palmie
Chamedora dobrze odnajduje się w polskich warunkach, bo mimo że jest tropikalną rośliną, lubi półcień i pokojową temperaturę. Najważniejszą zasadą w pielęgnacji jest zapewnienie jej wilgotnego powietrza i trzymanie z dala od kaloryferów i grzejników. Powodzenia w hodowli palmy doniczkowej!