Sansevieria trifasciata to sukulent często również określany jako „język teściowej”. Jest to dość wysoka roślina doniczkowa o wyprostowanym pokroju i ozdobnych liściach. Na czym polega ich dekoracyjność? Mocno wydłużone, płaskie i ostro zakończone blaszki liściowe w kształcie miecza mają na sobie rysunek poprzecznych jaśniejszych pręg. Dodatkowo każdy liść jest obramowany kolorem jasnożółtym. Sansewieria gwinejska to ładna i prosta w pielęgnacji roślina, dobrze tolerująca niedobory wilgoci w powietrzu oraz znosząca stanowisko półcieniste.
Sansevieria trifasciata – warunki uprawy w mieszkaniu
Uprawa Sansewierii gwinejskiej to zadanie, z którym poradzą sobie nawet nowicjusze. Dobrze ona znosi warunki panujące w większości mieszkań. Nie wymaga dużej wilgotności powietrza. Lubi rozproszone światło, ale będzie rosnąć nawet w półcieniu.
Sansevieria ‘Laurentii’ – zasady prawidłowej pielęgnacji
Zapewnij jej żyzne i przepuszczalne podłoże oraz umiarkowane nawadnianie. Wężownica gwinejska źle znosi przelanie, dlatego podlewaj ją dopiero wtedy, gdy podłoże będzie suche. Sukulent w swoich liściach magazynuje wodę, więc przejściowa susza nie sprawi mu problemów. Natomiast przelanie może spowodować uszkodzenie korzeni.
Sansevieria trifasciata znosi brak regularnego nawożenia, zbyt rzadkie podlewanie, niewielką ilość światła czy zbyt mały pojemnik. Z uwagi na powolny wzrost wymienione czynniki nie spowodują problemu w uprawie. Z tego powodu jest to roślina wręcz idealna dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w hodowli roślin doniczkowych, ponieważ wybaczy ci ona ewentualne zaniedbania. Pamiętaj tylko, aby kontrolować ilość wody i nie dopuścić do zalania korzeni, a pozostałe zabiegi stosuj z umiarem.
Sansewieria gwinejska – rozmnażanie na dwa sposoby
Są dwie skuteczne metody rozmnażania Sansevierii trifasciata: z sadzonek liściowych oraz z podziału kłącza. Pierwszy sposób polega na tym, że wiosną należy uciąć liść i pokroić go na kilkucentymetrowe fragmenty. Gdy nieco przeschną, zanurz je w ukorzeniaczu i umieść w podłożu do ukorzeniania się roślin. Zabezpiecz je przed utratą wody za pomocą folii i odstaw na jakiś czas w ciepłe miejsce. Tak powstałe sadzonki wytworzą korzenie i wypuszczą nowe liście. Po upływie miesiąca możesz przenieść je do nowego pojemnika.
Drugi sposób to rozmnażanie przez sadzonki powstałe w wyniku podziału podziemnego kłącza. Podczas przesadzania należy delikatnie podzielić roślinę i umieścić w wilgotnym podłożu. Po jakimś czasie młode okazy wytworzą korzenie oraz wypuszczą swoje liście.
Sansewieria gwinejska – kwitnienie na początku lata
Gdy zaczyna się lato, w doniczce z sansewierią pojawiają się cienkie i długie pędy. Na ich końcach zaobserwujesz małe jasnożółte kwiaty w kształcie gwiazdek. Wydzielają one ładny i dość intensywny zapach. Gdy przekwitną, wytnij cały kwiatostan, aby roślina nie traciła niepotrzebnie energii na wytworzenie nasion.
Sansewieria gwinejska – właściwości oczyszczające powietrze
Sansevieria trifasciata wykazuje korzystne działanie na jakość powietrza w pomieszczeniu. Usuwa ona szkodliwe substancje obecne w powietrzu: nie tylko nadmiar dwutlenku węgla, ale także formaldehyd, benzen, toluen i ksylen. Neutralizuje więc nie tylko smog, ale też zanieczyszczenia pochodzące np. z farb, lakierów, kleju, impregnatów i dywanów. Takie substancje nie dość, że wykazują negatywny wpływ na jakość snu, to dodatkowo mają właściwości rakotwórcze. Sansewieria gwinejska produkuje też duże ilości tlenu. Dlatego dobrze jest ją mieć w swoim mieszkaniu, a szczególnie w sypialni.
Sansewieria gwinejska – cena różnych rozmiarów sadzonek
Za niewielką sadzonkę Sansevieria ‘Laurentii’ zapłacisz około 30 zł. Jej niektóre odmiany mogą kosztować nieco więcej, podobnie jak większe okazy. Z uwagi na to, że roślinę tę charakteryzuje powolny wzrost, jeśli chcesz cieszyć oczy wysoką sansewierią i nie należysz do cierpliwych osób, zakup większej rośliny to rozwiązanie w sam raz dla ciebie.
Korzystny wpływ na jakość powietrza i niezwykła łatwość pielęgnacji to czynniki przemawiające za tym, że Sansevieria trifasciata powinna znaleźć miejsce w każdym mieszkaniu. Zadbaj o wystrój swojego wnętrza i zdrowie domowników, stawiając na parapecie tę egzotyczną roślinę.