Ten niewymagający sukulent liściowy jest idealny do nowoczesnych wnętrz. Egzotyczna uroda ozdobnych liści w połączeniu z gustowną jednobarwną doniczką stanowi elegancki element wystroju. Nazywana językami teściowej sansewieria jest rośliną chętnie wybieraną do biur, korytarzy i poczekalni ze względu na jej niezwykłą odporność i łatwość w uprawie. Wężownica świetnie wygląda jako pojedynczy akcent oraz jako powtarzalny punkt dobrze prezentujący się np. na parapetach długiego szkolnego holu. Warto jest je uprawiać również z tego względu, że przypisuje się im właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji.
Sansewieria gwinejska – podstawy pielęgnacji
Pochodząca z okolic równika sansewieria jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji. W zasadzie zabiegi ograniczają się do niezbyt częstego podlewania oraz nawożenia. Rośliny te rosną bardzo wolno, stąd nie ma potrzeby ich częstego przesadzania do większych donic.
Podlewanie i nawożenie sansewierii
Kwiaty szable są wyjątkowo odporne na suszę.Ta cecha sprawia, że nawet przy nieregularnym podlewaniu raczej ciężko je przesuszyć. Wszystko dzięki mięsistym liściom, w których gromadzi się zapas wody. Roślina dobrze sobie radzi w warunkach niskiej wilgotności, jakie zwykle panują w ogrzewanych mieszkaniach.
Jak zapobiec przelaniu wężownicy latem i w zimie?
Sansewierię należy podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie. Uważaj przy tym, aby nie dopuścić do zalania korzeni, ponieważ wężownica jest rośliną wrażliwą na nadmiar wody. Jest to szczególnie istotne w sezonie zimowym, podczas którego woda zalegająca w doniczce może doprowadzić do gnicia korzeni, dlatego podczas tego okresu możesz swoje rośliny podlewać nawet raz na 3 tygodnie.
Jakie nawozy stosować i jak często nawozić?
Nawożenie sansewierii należy przeprowadzać 1 raz w miesiącu. Używaj do tego nawozu płynnego wieloskładnikowego, przeznaczonego do roślin doniczkowych ozdobnych z liści. Doskonale nada się odżywka do kaktusów i sukulentów. W okresie zimowym zrób przerwę od nawożenia.
Sansevieria laurentii – jakie są wymagania wężownicy?
Sansewieria jest bardzo odporna na brak wody i do prawidłowego wzrostu nie potrzebuje dużych ilości światła. Dlatego też bywa nazywana żelazną rośliną i chętnie jest wybierana przez osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w hodowli roślin doniczkowych. Temperatura latem może dochodzić do 24 stopni, natomiast zimą sansa preferuje nieco chłodniejsze warunki.
Odpowiednie stanowisko – rozproszone światło
Wężownica jest rośliną bardzo tolerancyjną, także jeśli chodzi o dostęp do promieni słonecznych. Jasne, rozproszone światło będzie dla niej idealne. Unikaj jednak ekstremalnych warunków oświetlenia. Roślina nie będzie wyglądać zbyt efektownie, stojąc w zupełnym cieniu – pędy mogą blednąć, przez co ciekawe wzory na blaszkach liściowych będą słabo widoczne. Nie stawiaj doniczki w bardzo nasłonecznionym miejscu, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia liści.
Języki teściowej – jakie podłoże?
Jak większość roślin z rejonów tropikalnych, sansewieria gwinejska lubi przepuszczalne podłoże i nie toleruje zalegania wody. Wybieraj podłoże żyzne i próchnicze z warstwą drenażu na dnie.Odpowiednie będzie podłoże dedykowane dla sukulentów i kaktusów, ponieważ zawiera ono odpowiednie proporcje składników. Takie podłoże charakteryzuje się lekko kwaśnym odczynem i ma luźną strukturę, często także dodany jest do niego nawóz długodziałający w postaci niewielkich kulek. Mieszanka składa się ze żwiru, drobnego keramzytu, piasku, a także żyznej ziemi i perlitu.
Jak i kiedy przesadzać i rozmnażać sansewierię?
Sansewieria jest rośliną długowieczną, co przejawia się m.in. powolnym wzrostem. Dlatego zwykle nie ma potrzeby jej częstego przesadzania ani odświeżania. Jeśli jednak uznasz, że pora na zmianę pojemnika, do nowych doniczek wsyp podłoże dla kaktusów lub mieszankę do kwiatów doniczkowych, pamiętaj także o warstwie drenażu na dnie doniczki. Jeśli twoje kwiaty szable to duże okazy, wybieraj ciężkie pojemniki.
Podział kłącza – dobry sposób na odświeżenie roślin
Co należy zrobić, kiedy chcesz rozmnożyć wężownicę? Nowe sadzonki możesz uzyskać późnym latem poprzez podział kłącza, gdy pojawi się dużo nowych pędów. Kępę podziel na kilka części. Pozostaw je na 2–3 dni, aby rany powstałe przy podziale zdążyły się zagoić. Gotowe sadzonki możesz umieścić w doniczkach, lekko dociskając powierzchnię.
Kwiat wężownica – sadzonki
Drugi sposób na rozmnożenie sansewierii to pocięcie liścia na kawałki. Taki zabieg należy wykonać wczesną wiosną. Następnie fragmenty pędów musisz włożyć do ukorzeniacza, a potem umieścić w specjalnej mieszance przeznaczonej do ukorzeniania się roślin. Takie podłoże składa się z równych części torfu oraz piasku. Przez maksymalnie 1,5 miesiąca sadzonki powinny się ukorzenić. Wtedy możesz je przenieść do docelowych pojemników.
Jak wygląda i pachnie kwiat sansewierii?
Gdy zaczyna się lato, rozpoczyna się kwitnienie sansewierii. Kwiaty są dość niepozorne i jasne, a pojawiają się na cienkim, długim pędzie. Mimo że nie stanowią one istotnego elementu dekoracyjnego, kwiaty sansewierii mają przyjemny dość mocny zapach i mogą być pewnego rodzaju ciekawostką.
Sansewieria – odmiany i ceny
Sansevieria trifasciata to sukulent o wysmukłych liściach. Jej wysokość osiąga około 1 metra. Grube i sztywne, mieczowate liście tego gatunku są koloru ciemnozielonego w jaśniejsze poprzeczne wzory ze złotym obrzeżeniem blaszki liściowej.
Sansewieria cylindryczna wyróżnia się stożkowatym kształtem mięsistych liści. Ich powierzchnia jest ciemnozielona i pokryta szarymi wzorami. Młode liście odmiany cylindrycznej są dość elastyczne i podatne na formowanie, dlatego czasami można spotkać te rośliny w dość zaskakujących formach – ich długie wysmukłe pędy zaplecione w kunsztowne warkocze mogą stanowić oryginalną ozdobę minimalistycznego wnętrza.
Sansevieria green hahnii oraz golden hahnii to odmiany miniaturowe dorastające do około 25 cm. Ich niewielkie rozmiary pozwalają użyć ich w aranżacji półek, regałów itd. Liście tych odmian są krótkie i zredukowane, w kolorystyce zgodnej z tą, jaką sugerują ich nazwy (green – zielona i golden – kremowo-złocista). Sansevieria hahnii to wyjątkowa roślina.
Odmiana Sansevieria superba posiada wydłużone, dość szerokie i lekko skręcone liście z pięknym wzorem. Na powierzchni blaszki liściowej przenikają się odcienie zieleni i kolor srebrny, otoczone złoto-żółtym brzegiem. Rośliny te tworzą zwarte spore kępy, które bardzo efektownie się prezentują na jednolitym tle.
Koszt zakupu sadzonki wężownicy nie jest zbyt wysoki. W zależności od odmiany oraz rozmiaru rośliny będzie to od 10 do kilkudziesięciu złotych. To bardzo niewiele, zwłaszcza, że jest to roślina niezwykle odporna. Kupując ją, masz niemalże pewność, że nawet nieregularna pielęgnacja nie zaszkodzi twojej sansewierii.
Czy sansewieria jest rośliną trującą?
Mimo dobroczynnego wpływu na powietrze rośliny z gatunku sansewieria są trujące. Mogą one wywołać objawy zatrucia pokarmowego i podrażnienia śluzówki zwierząt, które spróbują jeść ich liście. Dlatego właściciele czworonożnych pupili powinni dobrze przemyśleć kwestię stanowiska swojej sansy i postarać się, aby stała ona w niedostępnym dla kotów miejscu.
Z uwagi na jej udział w oczyszczaniu powietrza z toksyn i zanieczyszczeń oraz produkcję tlenu, wężownica odgrywa korzystną rolę w mieszkaniu. Łatwość uprawy i pielęgnacji, powolny wzrost i oczywiście ozdobne liście tej rośliny sprawiają, że jest ona idealnym kwiatem do domu. Zainwestuj w niedrogą sadzonkę i ozdób swój parapet tym uroczym i niekłopotliwym sukulentem.