Stokłosa bezostna (Bromus inermis Leyss.) jest wieloletnim gatunkiem rośliny należącej do rodziny wiechlinowatych. Jest gatunkiem rodzimym Eurazji, jednak w Polsce występuje pospolicie. Sprawdź, jak uprawiać trawę pastewną!
Stokłosa bezostna jest wieloletnią wysoką trawą pastewną. Nazwa łacińska to Bromus inermis Leyss. Roślina dorasta do 1,4 m wysokości. Na łodygach wyrastają płaskie liście. Blaszka liściowa jest naga i ma do 18 mm szerokości. Kwiaty zebrane są w równowąskie kłoski o długości do 3 cm. Kłoski skolekcjonowane są we wzniesioną wiechę o długości od 10 do 15 cm. Owocami trawy są ziarniaki. Gatunek trawy jest chętnie wykorzystywany do produkcji pasz. Poznaj wymagania uprawne rośliny!
Gdzie występuje stokłosa bezostna?
Trawę pastewną tego gatunku można spotkać na zboczach i wałach. Rośnie także w rowach i zaroślach. Może pojawić się też na słonecznych i suchych stanowiskach przydrożnych i na zrębach leśnych.
Uprawa i wymagania rośliny
Roślina preferuje gleby suche, żyzne i zasobne w wapń oraz próchnicę. Posiada silnie rozwinięty system korzeniowy, przez co źle znosi stanowiska podmokłe. Nie lubi również udeptywania i wypasania. Stokłosa do rozwoju potrzebuje stanowiska dobrze nasłonecznionego. Jest mrozoodporna. Okres kwitnienia: czerwiec, lipiec.
Stokłosa bezostna rozwija się późną wiosną, a jej wschód jest zauważalny stosunkowo szybko. Pełnię rozwoju osiąga jednak po mniej więcej 2, 3 latach. Jest ceniona za dużą wartość pokarmową.