Judaszowiec południowy to wyjątkowo piękna roślina, która, w okresie kwitnienia, od razu przykuwa wzrok postronnych osób. Przekonaj się, czy jest trudna w uprawie i jak o nią dbać.
Judaszowiec południowy, zwany także judaszowcem wschodnim, jest drzewem lub krzewem należącym do rodziny bobowatych. Charakterystyczna różowa lub purpurowa barwa kwiecia sprawia, że coraz więcej osób chce mieć go w swoim ogrodzie. Dowiedz się więcej o wyglądzie, uprawie i pielęgnacji judaszowca.
Drzewo Judasza skąd ta nazwa?
Wiele osób, które spotykają się po raz pierwszy z nazwą judaszowiec południowy zastanawia się, skąd wzięła się nazwa rośliny. Jeżeli kojarzy ci się ono ze słynnym biblijnym zdrajcą to trafiłeś w dziesiątkę! Istnieje bowiem legenda, według której to właśnie na takim drzewie popełnił samobójstwo Judasz, po tym jak zdradził Jezusa. Judaszowiec posiadał wówczas białe kwiecie, jednak zmieniło ono kolor ze wstydu. Pomimo niezbyt szczęśliwej historii związanej z drzewem, budzi ono powszechny zachwyt i jest pożądanym elementem wielu ogrodów.
Judaszowiec południowy – występowanie
Środowisko naturalne judaszowca południowego to rejony południowej Europy oraz Azji Mniejszej. W Polsce również on występuje, choć nieco rzadziej i tylko w cieplejszych rejonach. Przez to, że preferuje ciepłe strefy klimatyczne, u nas dorasta zaledwie do 4-6 m wysokości i często przemarza.
Cercis siliquastrum – opis rośliny
Judaszowiec południowy (łac. Cercis siliquastrum) do liściaste drzewo z rodziny bobowatych. Posiada wiele odmian i pokrewnych mu gatunków.
Judaszowiec południowy charakteryzuje się szeroką rozłożystą koroną oraz dużymi liśćmi, które mogą dorastać nawet do 10 cm. Na jesieni zmieniają one kolor na pomarańczowy i żółty. Kwitnienie judaszowca przypada na wiosnę, najczęściej okolice kwietnia i maja. Kwiaty stanowią prawdziwą ozdobę drzewa: mają różową lub purpurowo barwę i są zebrane w okazałe baldachogrona. Co ciekawe, pojawiają się one na całej długości gałęzi oraz na pniu. Owoce judaszowca przyjmują formę suchych i spłaszczonych strąk.
Judaszowiec południowy – uprawa i pielęgnacja
Jak łatwo się domyślić, warunki siedliskowe dla judaszowca południowego są dość trudne do uzyskania w Polsce. Wynika to z faktu, że drzewo rośnie najlepiej w ciepłych miejscach na skalistych podłożach. Jeżeli mimo to chcesz zasadzić judaszowca pospolitego w swoim ogrodzie, wybierz my dla niego ciepłe i osłonięte miejsce. Judaszowca przesadza się z doniczki, dlatego początkowo należy wykopać dół o średnicy około 80 cm i o sporej głębokości. W tym dole umieszczamy następnie impregnowany palik, do którego następnie przywiążemy judaszowca.
Po zasadzeniu rośliny należy starannie ubić podłoże oraz oraz podlać krzew. Warto mieć na uwadze, że w chłodniejszych rejonach Polski hodowla judaszowca może sprawiać duży problem. Istnieje jednak możliwość hodowania go w donicy i wystawienia wiosną na taras. Judaszowiec pospolity to prawidłowego wzrostu potrzebuje piaszczystej gleby o lekko zasadowym albo obojętnym pH.
Pielęgnacja judaszowców jest równie ważna, jak jego sadzenie. Warto mieć na uwadze, że nie przepadają one za cięciem. Gałęzie drzewa można podcinać tylko i wyłącznie wtedy, gdy chcemy nieco skrócić koronę (w przypadku prowadzenia drzewa). Jeżeli jednak chcemy prowadzić judaszowca w formie krzewu, to tuż po posadzeniu należy skrócić wszystkie jego pędy.
Pielęgnacja judaszowca obejmuje również nawożenie i podlewanie rośliny; szczególnie młode okazy wymagają w tym aspekcie regularności. Bardzo ważnym elementem dbania o judaszowca jest zabezpieczenie go przed nadejściem mrozów. Drzewa i krzewy, które rosną w gruncie, należy ściółkować, najlepiej już pod koniec września, grubą warstwą suchych liści. Ponadto należy je otulić słomianymi chochołami i owinąć płótnem. Osłony można zdejmować dopiero wczesną wiosną, kiedy nie ma już szans na większe przymrozki.
Drzewo Judasza – podsumowanie
Judaszowiec południowy bez wątpienia należy do jednej z najpiękniejszych rośli, jakie można oglądać w niektórych ogrodach. Niestety to bardzo delikatne drzew,o które nie jest w pełni dostosowane do panujących w Polsce warunków klimatycznych. Osoby, które zdecydują się na jego uprawę, powinny znać dobrze wymagania rośliny i poświęcać mu dużo czasu – w przeciwnym wypadku drzewo/krzew nie ma szansy przetrwać mroźnych zim.
Jeśli nie boisz się wyzwania, a purpurowe kwiecie judaszowca południowego wzbudza w tobie zachwyt, zachęcamy do spróbowania szczęścia w jego uprawie i pielęgnacji! Kto wie, być może za jakiś czas będziesz z dumą podziwiać tę piękną roślinę i jej obfite fioletowe kwiecie w swoim przydomowym ogródku?