Zapamiętaj!
- Pod nazwą trzykrotka (Tradescantia) kryje się 85 różnych gatunków pochodzących z Ameryki
- Jej największym walorem są kolorowe lub pasiaste liście – wspaniała ozdoba parapetu czy balkonu.
- Dbanie o trzykrotkę to nic trudnego, dlatego chętnie sięgają po nią osoby, którym nie po drodze z ogrodnictwem
- Aby prezentowała się najlepiej jak to możliwe, zapewnij trzykrotce dużo słońca i umiarkowaną ilość wody (bez zraszania) ☀️
- Tradescantię da się rozmnażać przez cięcie wierzchołkowe ✂️
- To mało wymagająca roślina, która może stać w dowolnym pomieszczeniu, o ile nie ma przeciągu.
Moda ma to do siebie, że wraca jak bumerang i to, co przeminęło, znów jest na czasie. Zapomniana przed laty trzykrotka jest tego doskonałym przykładem – to kwiat doniczkowy, który kochały nasze babcie i prababcie! Ta roślina doniczkowa nie została zapomniana i dzisiaj znów jest trendy! Skąd ten powrót jej popularności? Na to pytanie obszernie odpowiemy w naszym artykule!
Trzykrotki – rośliny, które są na czasie!
Trzykrotkę zna każdy miłośnik minionej epoki – gościła w domach od czasów przedwojennych aż po głęboki PRL. Ubóstwiana była zarówno na dworach, jak i w wiejskich chałupach – a to wszystko dzięki niesamowitej urodzie. Niezwykle kolorowe liście tej rośliny same w sobie są jedną z najpiękniejszych ozdób parapetów. Dodatkowo trzykrotka wypuszcza płożące pędy, które mogą osiągnąć długość nawet do 1 metra.
Moda na miejskie dżungle i styl retro sprawia, że trzykrotki wracają do łask. Dodatkowym walorem jest niezwykle prosta pielęgnacja, dzięki której nawet początkujący amator zielonych ścian poradzi sobie z uprawą trzykrotki.
Trzykrotka – uprawa
Tradescantia jest rośliną niezwykle prostą w uprawie – niewiele jest rzeczy, które by jej przeszkadzały. Przede wszystkim:
- jest odporna na nasłonecznienie, dlatego może spokojnie stać przy oknie od południowej strony;
- nie przeszkadza jej też półcień, który panuje po północnej stronie domu.
Krótko mówiąc – ma być po prostu jasno.
Bez względu na poziom nasłonecznienia, liście trzykrotki nie ulegają przebarwieniu. Latem można ją więc wynosić na balkon. Istnieje zresztą specjalna odmiana – trzykrotka ogrodowa, która jest mrozoodporna. Znakomicie komponuje się na południowych rabatach z klasycznymi polskimi kwiatami.
Trzykrotka – pielęgnacja krok po kroku
Jak dbać o tradescantię, aby była piękną ozdobą domu? Ważne jest ustawienie jej w odpowiednim miejscu. Pamiętaj, że ta roślina nie lubi przestawiania, więc docelowe miejsce powinno być dopasowane do tego, co lubi trzykrotka. Stanowisko musi być zatem jasne, ale bez przeciągów. Te ostatnie to w zasadzie jedyna rzecz, której ta roślina nie toleruje!
Redakcja radzi…
Co, jeśli masz idealne miejsce dla trzykrotki, ale panują tam przeciągi? Możesz im zapobiec, uszczelniając lub regulując okna. Doraźnie pomogą w tym ochraniacze (uszczelki lub wałki przeciw przeciągom). Jeśli okna już są maksymalnie szczelne, unikaj wietrzenia domu na przestrzał.
Trzykrotka – jak dbać?
Trzykrotka lubi też przesadzanie, ale nie do zbyt dużej doniczki. Najlepiej przesadzać ją wiosną, ale pamiętaj by następny rozmiar osłonki był jedynie o numer większy. Dno warto wyłożyć kamyczkami, które ułatwią drenaż. Tradescantia nie ma wymagań co do gleby, dlatego spokojnie możesz zdecydować się na ziemię uniwersalną.
Trzykrotka uwielbia przycinanie – to dzięki niemu staje się bardziej zwarta, ale też jest odmłodzona. To znacznie zwiększa jej żywotność w domowych warunkach.
Trzykrotka – podlewanie
Choć w teorii podlewanie jest najłatwiejszą czynnością, jeśli chodzi o pielęgnację kwiatów, to właśnie ono przysparza najwięcej kłopotów. Trzykrotka znosi je dobrze, pod warunkiem że nie jest zbyt obfite.
- Nadmiar wody z podstawki należy usunąć po 20 minutach, aby nie doszło do przegnicia korzeni.
- Drugą kwestią jest sposób podlewania – trzeba działać starannie i delikatnie.
- Podlewaj bezpośrednio na korzenie nie mocząc liści, ponieważ nie lubią wody. Dlatego też trzykrotki się nie zrasza. W pobliżu możesz jedynie postawić miseczkę z wodą i keramzytem, aby zwiększyć wilgotność powietrza w okolicach rośliny.
- Raz na 2–3 tygodnie do podlewania dołącz nawóz. Jeśli marzysz o kwiatach na początku wiosny, zdecyduj się na nawóz do roślin kwitnących.
Trzykrotka kwitnienie rozpoczyna późną wiosną, ale jej kwiat nie jest zbyt efektowny – to zdecydowanie ten rodzaj rośliny, który bardziej zachwyca liśćmi!
Trzykrotka – rozmnażanie
Trzykrotkę rozmnaża się wyłącznie w jeden sposób – poprzez cięcie wierzchołkowe. Gałązki ścięte tuż nad końcówką poprzedniego liścia umieść w ukorzeniaczu, a następnie bezpośrednio w nowej donicy. Tradescantia ukorzenia się dość szybko, jak przystało na efektowne pnącze.
Trzykrotka – choroby
Jak każda roślina domowa, kwiat trzykrotki narażony jest na choroby grzybowe, które atakują przelane kwiaty. Istnieje też ryzyko przędziorków, które pojawiają się, gdy roślina jest przesuszona lub poziom wilgotności w domu okazuje się za niski. W takich wypadkach zastosuj odpowiednie preparaty, które kupisz w sklepie ogrodniczym.
Dużo większym problemem jest przelanie lub przesuszenie rośliny, które objawia się zżółkniętymi lub brązowymi liśćmi. Najlepiej je usunąć i z pomocą odpowiednich nawozów doprowadzić podłoże do odpowiedniego poziomu wilgotności.
Czy trzykrotka jest pożyteczna?
Niektórzy mówią, że warto uprawiać trzykrotki, bo się nie tylko piękne, lecz również zdrowe. Co to dokładnie oznacza? Oprócz urody trzykrotka ma również właściwości podobne do skrzydłokwiatów, czyli doskonale oczyszcza powietrze (między innymi z formaldehydu). Odpowiada też za utrzymanie odpowiedniej cyrkulacji i wilgotności powietrza.
Jest to jedna z nielicznych jadalnych roślin tego typu, choć rzadko można spotkać ją w formie sałatki. Dużo bardziej doceniają ją zwierzęta egzotyczne i właściciele terrariów, w których bardzo często jest elementem wyposażenia.
Trzykrotka – odmiany
Tradescantia ma wiele odmian, które podbijają serca fanów miejskich dżungli. Różnią się nieznacznie kolorem ulistnienia, a także kształtem i wielkością. Nie ma ładniejszych i brzydszych – wszystkie są niesamowicie urodziwe, dlatego warto dołączyć do kolekcji więcej niż jedną.
Najpopularniejsze odmiany trzykrotki to:
- trzykrotka purpurowa;
- trzykrotka tricolor;
- trzykrotka pasiasta;
- trzykrotka wirginijska;
- trzykrotka różowa;
- trzykrotka zielona;
- trzykrotka ogrodowa;
- trzykrotka zebrina;
- trzykrotka lilac;
- trzykrotka wężykowata (Tradescantia fluminensis).
Czy trzykrotka lubi towarzystwo innych kwiatów?
Kwiat trzykrotka świetnie pasuje do kwiatowych kompozycji i urozmaica je dość ciekawym ubarwieniem. Jeśli boisz się, że nie wystarczy ci miejsca na więcej odmian, nie martw się. To kwiaty, które z powodzeniem mogą współdzielić z innymi doniczkę lub – jak typowe pnącze – zwisać z makramy czy wiszącego kwietnika.
Trzykrotka bardzo często komponowana jest z:
Szukasz kwiatu doniczkowego prawie bezobsługowego, odpornego na trudne warunki, ale niezwykle urodziwego? Poważnie powinieneś zastanowić się nad trzykrotką! Można nią wzbogacić egzotyczną kolekcję, ale przede wszystkim nawiązać do tradycji sprzed lat. Może warto tym razem pójść za powracającą modą?
Najczęściej zadawane pytania
Czego nie lubi trzykrotka?
Trzykrotki nie lubią zraszania i przeciągów. Poza tym znoszą niemal każde warunki – pełne słońce i półmrok, ciepło i chłód (zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na trzykrotkę ogrodową).
Czy trzykrotka jest trująca?
Nie ma dowodów na to, że trzykrotka jest trująca dla psów lub kotów. Nie znaczy to, że im służy – zwierzak może cierpieć na rozstrój żołądka po zjedzeniu liści tej rośliny. Najlepiej trzymać ją z dala od czworonogów. ❌
Czy trzykrotka zimuje?
Tak! Zakorzeniona trzykrotka Andersona potrafi przezimować w gruncie nawet bez przykrywania. Trzykrotki balkonowe, które nie są mrozoodporne, należy okryć lub przenieść do domu we wrześniu.
Czy trzykrotka może stać w sypialni?
Jak najbardziej. Trzykrotka radzi sobie w ciemniejszych pomieszczeniach, o ile słońce dociera do niej przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Wysoka temperatura (powyżej 20°C) również jej służy, ale jeśli lubisz mieć chłodniej w sypialni, nie martw się. To bardzo wytrzymała roślinka.
Ile kosztuje trzykrotka?
Najtańsze trzykrotki można kupić nawet za 12 zł. Co bardziej efektowne odmiany kosztują od 20 do 50 zł za dojrzałą roślinę w doniczce.